banner6

Hayal gücünüzü özgür bırakın

banner37

Bu hafta, farklı olanın, yanlış olduğu veya normal olmadığı gibi bir genel görüşün hakimiyetine boyun eğmek istemeyenlerin ilgisini çekecek bir konuyu irdeleyeceğiz

Hayal gücünüzü özgür bırakın
banner99

Aslı İZVEREN (İç Mimar)

Başkalarının hayatlarına kötü yönde etki etmek ve başkalarına zarar verecek şeyler yapmak dışında, insanların hayatlarındaki tüm seçimlerde tamamen özgür olduğuna inanıyorum.


Bu özgürlük elbette ki hayatın kendisinin bir parçası olan, içinde yaşadığımız mekanlar için de geçerli. Sınır ve şu genel geçer kuralları tanımadan yapılan tasarımların insanlar tarafından gereğinden fazla ilgi görmesi bazen rahatsız edici olabileceği gibi, tadında yapılacak farklılıkların, insanı motive ettiği, yaratıcılık ve günlük hayatındaki verimliliğini de artırdığı artık uzmanların da sık sık açıkladığı bir olgu.

Yaşam standartlarınız, maddi durumunuz nasıl olursa olsun, mekanlarınızda yaptığınız seçimler ve uygulamalarla siz de kendi tarzınızı yaratabilir, mekanlarınıza gerçekten size ait olan bir karakter katabilirsiniz.

banner134


Dergilerden, internetten ve bir başkasının evinde gördüğünüz bazı tasarım unsurlarını ve mobilya elemanları bulup kendi mekanınızda kullanmak veya bir başkasının ortaya çıkardığı eseri birebir ait olduğu mekandaki şekliyle kopyalamak, tek tip mekanlara sahip olmamızı sağlayabildiği gibi, ait olduğu yerdekinden farklı olarak kullanışsız olabiliyor. Bunun için yapmanız gerekenler aslında çok basit.
 

-Kurallara bağlı kalmayın ve hayal gücünüzü özgür bırakın. Örneğin, bu renk tonu ile şu renk uymaz, ahşap ile krom beraber kullanılmaz veya merdiven dediğin doğal mermer olur gibi sabit ve sıradan söylemlere kulak asmadan, gerçekten orada görmek istediğiniz rengi veya malzemeyi kullanmaktan korkmayın. Önemli olan, mekanda ‘sizin’ kendinizi nasıl hissedeceğinizdir. Başkalarının nasıl düşüneceği değil. Bunu yaparken tek yapmanız gereken şey kendi isteğinizi ve rahatınızı ön planda tutmak ve aynı zamanda yapacağınız tasarımın fonksiyonel olup olmadığına dikkat etmek.
 

-Cesaret! Evet azacık cesaretle, başkalarının ne diyeceğini umursamadan ve biraz da kendinizi şımartarak hareket edebilirsiniz. İsterseniz panjurlarınızı pembe yapın, kimse size bunu yapamazsınız demiyor. Renkler insana enerji verir. İsterseniz evinizi komple maviye boyatın veya zeminlerde parke kullanırken bir kısmında da eski mermerlerinizi muhafaza edin. Tabi bunları yaparken muazzam şehir dokularımıza zarar vermemek de önemli.
 

-Denemekten korkmayın.  Kullanışlı olduğu sürece mobilyalarınızı yerleştirdiğiniz konum, mekanınızda kullanacağınız bir eleman, uygulayacağınız bir boya rengi her zaman değiştirebileceğiniz şeylerdir. Günümüzde ‘kendin yap’ tekniğiyle de birçok elemanı kendiniz yaratabilecekken, uygun fiyatlara birçok farklı elemanı da edinip onlara kendinizden bir şeyler katarak mekanlarınızda kullanabilirsiniz. Örneğin eski elbiselerinizi atmayarak onlardan patchwork desenler elde edebilir, herhangi bir koltuğunuzda, kırlentlerde, perdenizde veya sandalyenizde kullanabilirsiniz. Bu şekilde az maliyetlerle yeni şeyler denemiş olur, kendi kendinizi yeni şeyler yaratmak için de motive etmiş olursunuz. Üretken ve daha yaratıcı olmak için harekete geçmek, engelleri ortadan kaldırmak için de biraz cesaret atılacak ilk adımdır.
 

-Değişime açık olun: 20 yıldır aynı koltuk takımını kullanmak, aynı tabloyu aynı duvarda görmek, televizyon izlemek için hep aynı yöne bakmaktan sıkılmadınız mı? Değiştirin. Koltuklarınızın döşemesini değişin, hiç olmadı üzerine yeni yastıklar yerleştirin veya bir koltuk örtüsü ya da kumaş ile bir kolçağını farklı renkle ve desenle örtün. Yıllardır orada duran tablonun yerini bir diğeriyle değişin, televizyon üniteniz ile koltuklarınızın konumunu değiştirin.

Zaman hızla ilerlerken bir şeylerin sabit kalmaması ve farklılığın iyi yönde değişikliği birlikte getirmesi, yaşam enerjimiz ve kendimizi geliştirmemiz açısından önemlidir. Herkese iyi bir hafta sonu dilerim.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2017, 13:00
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104