banner6

Hayatınızda vites yükseltin

banner37

Hayatınızı “lazım”larla mı geçiriyorsunuz? Neredeyse hepimizin “yapması lazım olan” sonsuz listeleri vardır değil mi?

Hayatınızda vites yükseltin
banner150 banner151 banner143

Mine CANOVA


· “Spora başlamam lazım”

· “Yabancı dil öğrenmem lazım”

· “Kilo vermem lazım”

· “Çalışmam lazım”

Eğer bir isteğin veya hedefin arkasına “lazım” kelimesi ekleniyorsa, o istek çok yumuşamış oluyor. Bilinçaltı bu isteği olsa da olur, olmasa da olur şeklinde algılar. Olsa iyi olur fakat olmazsa suçlayacak bir şeyler hemen hazır olur. Vaktim yok, enerjim yok, param yok gibi… Zaten bilinçaltınız biliyor ki hayatınızdaki diğer lazımlar gibi bunlar da hiç gerçekleşmeyecekler.

Peki ya belirlediğiniz hedefler sizin için çok ama çok önemliyse, gerçekten sizin için olmazsa olmaz ise ne yapacaksınız? O zaman hedef belirlerken “lazım” kelimesini sözlük dağarcığınızdan çıkarıp yerine “mutlaka” ama mutlaka kelimesini ekleyeceksiniz.

Standartlarınızı “Bunu yapmam lazım”dan “Bunu mutlaka yapacağım”a yükselttiğiniz anda hayatınızın kontrolünü elinize geçirmiş olursunuz. Unutmayın, neyi tolere ederseniz onu yaşarsınız. Tolere ettiğiniz birçok şeye siz istemesiniz dahi maruz kalırsınız? Tolere ettikleriniz kabul ettiklerimizdir aslında. İş yaşamında da, ilişkilerde de aynı kural geçerlidir.

Hayatınızda gerçek bir değişim istiyorsanız öncelikle standartlarınızı belirlemekle başlamalısınız. Bununla ilgili kendinize şu soruları sormalısınız?

Kimsiniz siz?

Nasıl bir hayat yaşamaktan hoşlanıyorsunuz?

Oyunun içinde mi yer alıyorsunuz? Yoksa seyirci misiniz?

Hayatınızı siz mi kontrol ediyorsunuz? Yoksa başkaları sizin adınıza mı karar veriyor?

Bu sorularla ilgili samimi düşünceleriniz nelerdir? Gerçek inançlarınız nelerdir?

Tüm hayatınızda neleri isteyerek, neleri tolere ederek yaşıyorsunuz?

Tolere ettiğiniz sınır sizin için kabul edilebilir bir sınır mı?

Aslında karar verme şekliniz, doğduğunuz günden itibaren ailenizden, arkadaşlarınızdan ve çevrenizden edindiğiniz inançlarla şekillenmiştir. Bu şekillenme çoğu konularda öğrenilmiş çaresizlik oluşturmuştur.

Birçok insan şu anda nasıl bir hayat yaşadığına baktığında; hayatlarını geçtiğimiz uzun yıllar boyunca oluşturdukları bir grup inanç ve koydukları bir grup standarda göre yaşadıklarını göreceklerdir. İşin aslı büyük kısmımız daha henüz çocukken; neye inanmamız gerektiğine, neleri yapıp neleri yapamayacağımız ve bir insan olarak kim olduğumuza karar veriyoruz ve bu kararlar bizim gerçeğimiz oluyor ve bizi kontrol etmeye başlıyor.

Peki sizce de hayatınıza şöyle bir dönüp bakmanın zamanı gelmedi mi? Öyleyse hadi, standartlarınızı belirleme konusunda öncelikle kelimelerden başlayabilirsiniz. “Lazım”larla boşuna zaman geçirmek yerine bilinçli bir şekilde standartlarınızı belirleyip hedeflerinize “mutlaka”lara devam edebilirsiniz.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2017, 15:37
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110