banner6

Hayvan dostu evler!

banner37

Bu yazımın amacı evlerinde evcil hayvan besleyenlere, yaratıcı fikirlerle hem hayvan bakımında hayatımızı kolaylaştıracak fikirler sunmak hem de yaşamınızın bir parçası olan hayvanlarınızı kendi yaşam alanınıza katmamızı sağlamak

Hayvan dostu evler!
banner99

Aslı İZVEREN

Madem ki onların yaşam alanlarını gasp ettik, öyleyse onlara daha rahat ve güzel bir hayat sunmak boynumuzun borcu değil mi? Bunu yaparken de biraz görsellik ve tasarım katarsak, hem biz mutlu oluruz hem de onlar.

Özellikle kendi doğal ortamından koparılmış hayvanların, küçücük kafeslere veya 4 duvar arasında sıkıcı bir esarete teslim edilişleri, beni hep incitmiş, üzmüştür. Gitgide betonarmeyle kentleşen şehirlerde ister istemez doğal yaşam alanları kısıtlanan ve yüzyıllar içinde evcilleştirilen bu hayvanlara, karşılık beklemeksizin bizim en yakın dostlarımız olmaları karşılığında çok az efor sarf ederek bir karşılık verebiliriz düşüncesindeyim. Bunun için yapmamız gereken tek şey yaratıcılığımızı kullanmak.

Bu hafta kendime bir kara kaplumbağası edindim. Öncelikle belirtmeliyim ki, onu alıp almama konusunda biraz kararsız kalmış olsam da, ona kendi yaşam alanımın içinde bir yer açmaya karar verdim.


Şöyle ki; Akdeniz kara kaplumbağalarının satışı ve yurtdışına ithali yasak olmasına rağmen denetim bakımından zayıf kalmış ülkemde, bir şekilde karşıma çıkan bu kaplumbağaya, bilinçsiz kimselerin de eline geçebilme ihtimaline karşı sahip çıkmaya ve ona elimden geldiğince tehlikelerden uzak ama doğal yaşam alanı yapmaya çalıştım.


Böylelikle bir gün onu kendi ait olduğu yaşamına yani doğaya bıraktığımda hayatta kalma şansı artacak ve ben de evimde onu misafir ettiğim süre içinde hiçbir sıkıntı yaşamamış olacağım. Siz de balığınıza veya kuşlarınıza, bu yapay hayatın içinde ihtiyaçları olan doğal bir yaşam alanlarını sağlayabilirsiniz.

Örneğin, kediler oyuncu canlılardır. Kuytu köşelere bayılırlar. Doğaları gereği tırmanmak ve avlanmak için yaratılmıştırlar. Fakat günümüzde avlanmalarına ihtiyaç kalmadığı için bu açığı oyunla gideriyorlar. Evin içinde durmadan eşyalarınıza oyunlarıyla zarar vermesini istemeyebilirsiniz. Veya benim gibi hayvan sever olsanız da başınızı koyduğunuz koltuk yastıklarında onların tüylerine maruz kalmak istemeyebilirsiniz. Bunun için harika çözümler var. Ona kendi için ilgi çekici alanlar yaratarak, ona ait köşelerde kalmasını ve bunu yaparken de eğlenmesini, keyif almasını sağlayabilirsiniz. Evcil hayvanlar için de kullanışlı olan mobilyalardan edinebilirsiniz. Veya evinizin duvarlarını kullanarak hem kitaplarınız için harika raflar olabilecek, hem de kedinizin doğal yaşamında olduğu gibi tırmanmasını sağlayabileceksiniz.

Birçok hayvan için aynı şeyler yapılabilir. Kuşlarınız için hem evinizin parçası olacak bir kış bahçesi, kaplumbağa, iguana gibi sürüngenler için teraryumlar, balıklarınız için ise evinizin en güzel köşesinde, mobilyalarınızla veya duvarınızla bütünlük içinde bir akvaryum.

Dediğim gibi her şey sizin ihtiyacınıza ve yaratıcılığınıza kalmış. Evde evcil hayvan beslemek istemeyenler için bile cazip gelecek bu fikirleri uygulamak için işe koyulabilirsiniz. Bunun için birkaç saatinizi ayırmak veya dülgerimizden yardım istemeniz yeterli olacaktır.
 

İşte size bazı ipuçları;
***Evinizde beslediğiniz hayvanınızın her zaman yemek yiyeceği ve su içeceği yeri belirlemenizde fayda var. Böylelikle o hep orada yemeğe alışacak, siz de suyu ve maması için kolaylık sağlayacak çözümler üretebileceksiniz. Her şeyin yerinde ve derli toplu olmasını isteyenler için ideal çözümler bulunabilir.
***Evcil hayvanınızı yıkamak için hem bahçenizde hem de evinizde bir ekstra küvet veya lavabo düşünülebilir. Ona ait olan havlu ve şampuanları kendinizinkilerden ayrı tutup bu mekanda onu kurutabilir, bakımını yapabilirsiniz. Tasarımını kendiniz de boş alanınıza göre yapabileceğiniz ahşap saklama üniteleri de tam size göre.
***Özellikle bahçeli evde yaşayanlar için; kapıya açacağınız bir yuva ve petshoplardan edineceğiniz chip'li kapılarla sadece sizin hayvanınıza açılacak olan geçişler yaratabilir, böylelikle fonksiyonel bir çözüm bulmuş olursunuz. Yapmanız gereken tek şey hayvanınızda da bir microchip olması ki yasalarımız gereği bu zaten zorunlu olduğumuz bir şey.

Tüm bunları yaparken eğer fonksiyon dışında, estetik de arıyorsanız, mobilyalarınızın rengi, mekanın etkin bir şekilde kullanışlılığı da önemlidir. Mobilyaları farklı amaçlar için de kullanmaktan çekinmeyin. Unutmayın ki, evcil hayvanlarımız da hayatımızın bir parçası ve onlarla iç içe, huzurla yaşamamızın tek yolu kendi alanlarımıza saygıdan geçer. Biraz yaratıcılıkla ona, kendine ait alanlar sunacak, siz de kendi alanınızda yan gelip yatacaksınız. Size külfetini en az seviyeye indirdiğiniz hayvanınızın bir süre sonra bakıcısı değil, iyi bir ev arkadaşı olacaksınız. Herkese iyi bir hafta sonu diliyorum.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2017, 13:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104