Kanser riskini azaltan besinler hangileridir?

banner37

Tatlısu İlkokulu’na gittik… Çocuklarımıza ve öğretmenlerimize kanser hastalığıyla ilgili bilgi verdik… Çocuklarımız en çok kanser hastalığında beslenmenin önemiyle ilgili sorular sordu

banner87
Kanser riskini azaltan besinler hangileridir?
banner90
banner8

Uzman Mine Çağlar

 

Kanser farkındalık seminerimizin adresi Tatlısu İlkokulu’ydu… Güzel bir yolcuk yaptık, doğasıyla, insanıyla harika bir bölgemize vardık…


Sıcak karşılama, hepimizin içini ısıttı… Çocuklarımız bizleri merakla dinledi… Sorular sorarak kanser hastalığını daha iyi tanımaya çalıştı. 3, 4 ve 5’inci sınıf öğrencilerine ve öğretmenlerine yönelik verdiğimiz seminerde, kanser konusunda eksiklerimizi ve doğru kabul edilen yanlışlarımızı karşılıklı soru cevap şeklinde paylaştık.


Görsel sunumlarla kanser hastalığını anlatarak, hastalığın ne olduğunu, nasıl meydana geldiğini, ne tür risk faktörlerinin hastalığı oluşturduğunu (sağlıksız beslenme alışkanlıkları, sigara ve diğer tütün mamulleri kullanımı, hareketsiz yaşam tarzı, obezite, güneş ışınları, çevre kirliliği ve teknolojik cihazların bilinçsizce ve uzun süreli kullanımı gibi), belirtileri ve hastalıktan nasıl korunulabileceği konularını paylaştık.

 

Kanser hastalığı riskini azaltan besinler

 


Öğrencilerimiz en çok kanser ve beslenme arasındaki ilişkiyi sorguladı… “Kanser hastalığı riskini azaltan besinler nelerdir?” diye soran çocuklarımızı bu konuda aydınlattık:


“Kanser hastalığı riskini azaltan besinler şöyle:


Sebzeler: Soğan, sarımsak, lahana (beyaz, kırmızı, kara), karnabahar, pırasa, turp, şalgam, havuç, domates, ıspanak, marul, kıvırcık, asma yaprağı, maydanoz, tere, nane, roka, pazı, yenilebilen yabani otlar, pancar, salatalık, biber, taze fasulye, bezelye, bakla, mantar, patlıcan, enginar, kabak, bamya.


Kuru baklagiller: Mercimek, nohut, fasulye, barbunya, bezelye, soya fasulyesi.


Meyveler: Portakal, greyfurt, limon, kavun, karpuz, kuşburnu, böğürtlen, kızılcık, üzüm, incir, nar, dut, elma, armut, ayva, erik, muz, hurma, yenidünya, kiraz, vişne, çilek.


Kuruyemişler: Leblebi, kestane, badem, fındık, fıstık, ceviz.


Tahıllar: Tam buğday ekmeği, kepekli ekmek, çavdar ekmeği, yulaf ekmeği, bulgur.


Hayvansal ürünler: Yumurta, yağsız veya az yağlı süt, yoğurt, peynir, çökelek, probiyotik süt ve yoğurt ve kefir.

 

Kanser hastalığı riskini artıran besin maddeleri nelerdir?


Yağ içeriği yüksek olan besinlerin fazlaca tüketilmesinin kanser yapıcı maddelerin vücuda alımını artırdığı bilinmektedir. Yağın kanserojen maddelerin organizmaya girişini kolaylaştırması nedeniyle, yağ içeriği yüksek gıdaların gereğinden fazla tüketilmemesi önerilmektedir. Özellikle, doymuş yağ içeren gıdaların, yağlı et ve süt ürünlerinin fazla tüketilmesinin bu riski artırdığı ileri sürülmektedir. Bu bilgiler ışığında kanser hastalığı riskini artıran besin maddeleri şöyle: Yaşlı hayvan etleri (koyun, keçi ve tavuk etleri), çok yağlı etten hazırlanmış pastırmalar ve hamburger, yağlı etten yapılan köfteler, sucuk, sosis ve salam, konserve etler, tereyağı, iç yağı, derin yağda kızartılmış besinler, tuzlanmış ve tütsülenmiş besinler, nitrit ve nitrat gibi koruyucu maddeler eklenmiş besinler, doğrudan ateşte pişmiş ve yanmış kebaplar”.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2017, 12:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75