banner6

Kışın kilo almamak için beslenmenizde bu kurallara dikkat edin

banner37

Mevsimsel beslenmenin önemli olduğunu belirten Diyetisyen Rümeysa Karakaya, “Bunun için kış meyve ve sebzelerine yer vermek büyük önem arz eder. Yapılan araştırmalara göre kış mevsimin gelmesiyle birlikte kilo almaya daha yatkın bir hale geliyoruz. Kışın kilo almamak için mutlaka protein ağırlık beslenmek gerekiyor” dedi.

Kışın kilo almamak için beslenmenizde bu kurallara dikkat edin
banner99

Diyetisyen Rümeysa Karakaya kış aylarında sağlıklı beslenme hakkında bilgi verdi. Kışın kilo alımının arttığını aktaran Karakaya, mevsimsel ve protein ağırlıklı beslenme ile su tüketiminin önemine değindi.

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte grip, nezle, soğuk algınlığı, üst solunum yolları enfeksiyonlarında artış gördüklerini dile getiren Diyetisyen Rümeysa Karakaya, “Hava şartlarının kötü olmasından dolayı depresif bir ruh hali, motivasyonda düşüş gözlemliyoruz. Bunu çözmek için beslenmede neler yapabiliriz. C vitamini ve çinko güçlü bir bağışıklık için birlikte rol oynarlar. C vitamini olan turunçgiller, kivi, ananas, kırmızı ve yeşil biber, domates gibi kaynakların yanına mutlaka çinko kaynaklarına yer verelim. Çinko kaynaklarına ise kabak çekirdeği, et, kuru baklagiller, mantar, ıspanak gibi örnekler verebiliriz. Kış mevsimiyle birlikte hepimiz ev kuşu oluyoruz. Bununla birlikte yemek yemede artış gösteriyoruz. Tokluk seviyemizi artırmak adına beslenmemize sağlıklı yağ asitlerini dahil edebiliriz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104