banner6

Kişisel envanterinizi çıkarın

banner37

Zamanın en değerli kişisel gelişimcilerinden yazar Napoleon Hill, kişilerin hayatlarını nasıl yaşadığıyla ilgili sorular soruyor ve “zamanınızı nasıl geçirdiğinizi, paranızı nasıl harcadığınızı söyleyin, 10 yıl sonra nerede olacağınızı söyleyeyim” diyor

Kişisel envanterinizi çıkarın
banner150 banner150 banner151 banner152

Mine CANOVA

Zaman ve para değerli kaynaklardır… Kendi kişisel envanterinizi çıkarabilmeniz için aşağıdaki sorular çok önemli yol göstericidir… Keyifli okumalar ve cevaplamalar.
 

Kişisel envanter
 

1. Mutlak amacınızı var mı? Bu amaca ulaşmak için hangi planlarınız var? Bu planlara ısrarcı bir tavırla ne kadar zaman ayırıyorsunuz? Planlarınız üzerinde ne sıklıkla çalışıyorsunuz; aklınıza gelince ya da reklam arasında mı?
 

2. Mutlak amacınız yakıcı bir saplantı mı? Bu ateşin alevlerini ne sıklıkla körüklüyorsunuz?
 

3. Mutlak amacınızı gerçekleştirmenin karşılığında ne vermeyi planlıyorsunuz? Bunu yapmaya başladınız mı? Ne zaman başlayacaksınız?
 

4. Beyin gücü birliğinizi oluşturmak için hangi adımları attınız? Üyelerle ne sıklıkta bağlantı kuruyorsunuz? Kaç üyenizle her ay, her hafta, her gün konuşuyorsunuz?
 

5. Geçici yenilgileri daha büyük bir gayret göstermek için bir meydan okuma olarak kabul ediyor musunuz? Başınıza bir talihsizlik geldiğinde onun eşdeğeri bir faydayı aramaya başlıyor musunuz?
 

6. Zamanınızın büyük bir bölümünü nasıl geçiriyorsunuz; planlarınızı sürdürerek mi, yoksa karşılaştığınız engeller hakkında düşünerek mi?
 

7. Planınız üzerinde çalışmak için kişisel zevklerinizden ne sıklıkla vazgeçiyorsunuz? Ne sıklıkta bunun tersi oluyor?
 

8. Her anı elinizdeki tek anmış gibi görüyor musunuz?
 

9. Hayatınızda geçmişte yaşadığınız hayatın bir sonucu olarak bakıyor musunuz? Şu ana dek hayatınızdan memnun musunuz? Başka türlü geçirmiş olmayı diler miydiniz? Geçen her dakikayı hayatınızın seyrinin değişmesi için bir fırsat olarak görüyor musunuz?
 

10. Zihinsel tutumunuz her zaman olumlu mu? Çoğu zaman mı? Bazen mi? Şimdi olumlu mu? Bir an sonra olumlu yapabilir misiniz? Ya ondan sonraki an?
 

11. Olumlu düşüncelerinizi eylemle desteklemek için kişisel inisiyatifi ne sıklıkta sergiliyorsunuz?
 

12. Şansın yardımıyla başarılı olacağınıza mı inanıyorsunuz? Bu ne zaman olacak? Kendi çabalarınızın sonucu başarılı olacağınıza mı inanıyorsunuz? Bu çabaları ne zaman göstereceksiniz?
 

13. Kendi kişisel inisiyatifiyle size ilham veren birini tanıyor musunuz? Böyle bir kişi arıyor musunuz? Davranışlarınızda ne sıklıkla bu insanı model alıyorsunuz?
 

14. Ne zaman fazladan çaba gösteriyorsunuz? Bu her gün mü oluyor yoksa birisinin size dikkat ettiğini fark ettiğinizde mi? Bunu yaptığınızda tutumunuz olumlu mu yoksa ek işe homurdanıyor musunuz?
 

15. Kişiliğiniz ne kadar çekici? Aynada her gün kendinize bakıyor, gülümsemenizi, yüz ifadenizi iyileştirmek için çabalıyor musunuz? Yoksa yalnızca önemli bir toplantıdan önce mi kendinizi toparlıyorsunuz?
 

16. İnancınızı nasıl uyguluyorsunuz? Ne zaman sonsuz akıl’dan ilham alarak hareket ediyorsunuz? Ne sıklıkla varlığına aldırmıyorsunuz?
 

17. Öz disiplin geliştiriyor musunuz? Kontrolsüz duygularınız ne sıklıkta hemen ardından pişman olduğunuz bir şey yapmanıza neden oluyor?
 

18. Korkularınıza hakim oldunuz mu? Korku semptomlarını ne sıklıkta sergiliyorsunuz? Korkularınızı ne zaman hırslarınızla değiştiriyorsunuz?
 

19. Diğer insanların fikirlerini ne sıklıkta gerçekmiş gibi kabul ediyorsunuz? Bu fikirleri onları her duyduğunuzda sorguluyor musunuz? Doğru düşünmeyi sorunlarınızın çözümü olarak görüyor musunuz?
 

20. Ne sıklıkta işbirliğine girerek ilham veriyorsunuz? Bunu evde mi yapıyorsunuz? Ofiste mi? Beyin gücü birliğinizde mi?
 

21. Hayal gücünüze ne gibi fırsatlar tanıyorsunuz? Ne sıklıkta sorunlarınıza yaratıcı vizyonla odaklanıyorsunuz? Bu şekilde çözülmesi gereken hangi ikilemleriniz var?
 

22. Gevşeyip egzersiz yapıyor ve sağlığınıza dikkat ediyor musunuz? Bunlara yeni yılda başlamayı mı planlıyorsunuz? Neden hemen başlamıyorsunuz?
 

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2018, 13:24
banner350 banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88