banner6

Modern Japon evleri

banner37

Yüksek lisans eğitimim sırasında, birlikte eğitim aldığım İtalyan, Fransız, İzlandalı gibi Avrupalıların yanı sıra tek kelime İngilizce bilmemesine rağmen yakaladığı başarıyla akıllarda yer edinen Uzak Doğulu, Japon bir kız vardı

Modern Japon evleri
banner151

Aslı İzveren (İç Mimar)

Projeleri o kadar yalın ve güzeldi ki, kızın neredeyse projelerini sözlü olarak ifade etmesine bile gerek kalmıyordu. Kültür olarak birbirinden bu denli farklı milletleri bir araya getiren şey ise tasarımın evrensel diliydi. Uzak Doğulu tasarımcıların projelerine o zamandan beri ilgi duyuyorum diyebilirim.

Sanılanın aksine, Japonlar eskisi gibi bizim bildiğimiz Japon restoranı görünümde evlerde yaşamıyorlar. Uzak Doğu bugünlerde dünyanın geriye kalanının tasarım anlayışına da ilham oluyor. Futuristik mimariler, yalın fakat her detayı düşünülmüş binaların her biri, akıllı tasarım anlayışıyla inşa ediliyor. Bunun, Japonya’nın nüfusuyla doğru orantılı olduğunu düşünebiliriz. Kalabalık nedeniyle çok küçük alanlarda olağanüstü çözümler üretmek zorunda kaldıkları bir gerçek.

Geçenlerde Tokyo’da toplamda 8 metrekare bir evde yaşayan kızın evini tanıttığı video bir internet sitesinde fenomen olmuştu. Videoyu izlediğinizde inandırıcı gelmeyebilir fakat gerçekten de 8 metrekare olduğunu söyleyebilirim. Bu alanda kendisine ait bir çalışma masası, ayakkabılık, elbise dolabı, mutfağı, banyosu ve yatağı olduğunu belirteyim.

Yalınlık deyince sadece işlevsellikten bahsetmiyorum. Kullanılan malzeme ve dokuların da mümkün olduğunca yalın ve sıradan malzemeler olduğunu görürüz. Sıradan malzemeleri öyle bir işçilik ve ustalıkla birleştiriyorlar ki, bazen sadece, bizlerin su blagajı dediğimiz malzemeden veya lamarinadan evinin tasarımını yaptıklarına inanmak istemeyeceksiniz.

Çelik konstrüksiyonun, bu doğal malzemeleriyle birleştiği binaların iç tasarımlarında hep çizgisellik ve yalınlık ön plandadır. Keskin ve net çizgilerin kaynağı ise 'basitlik' ilkesidir. Her şey ne kadar doğal ve basit olursa, o kadar huzurlu olacağına dair olan inanç, Zen felsefesinden gelir.

İşte size birkaç örnek. Herkese huzur dolu bir hafta sonu dilerim.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2017, 12:56
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110