banner6

Restoran ve kafelerde dizaynın önemi

banner37

Restoran kelimesi restorasyon kelimesinden türemiştir. Binaların restorasyonu gibi yemek, içmek de insanın vazgeçilmez unsurudur

Restoran ve kafelerde dizaynın önemi
banner151

Ali ÖZÇİL

İşletmecilerin bir restoran başarısının vizyon, mükemmel yemek, servis kalitesi ve yemek zevkini yansıtan bir ortam gibi pek çok faktöre bağlı olduğu konusunda hemfikirdir. Konsepte uygun, başarılı tasarım ve iç mekân düzenlemesi de bunlardan biridir.

Kısa başlıklarla tasarım ve projelendirmenin bize nasıl yardımcı olabilir. Müşterinin içeri girip şefin yarattığı lezzeti denemesini sağlayan araç, tasarımdır. Dış cephe tasarımı da bu nedenle önemlidir. Müşterinin “tekrar” gelmesini de lezzet ve servisin başarısı olumlu yolda etkiler.

İnsanların çalışma saatleri arttıkça, evin dışında yenen yemekler de artıyor, insanlar bu özgür zamanlarında, dinlendirici bir konfor, tazeleyici bir atmosfer arıyorlar. Kaliteli yiyecekler ve servis, artık başarı için tek bir yapı değil. Konsepte uygun, doğru tasarlanmış bir mekân gereklidir. Çünkü mekân ve atmosfer algılamalarımızı ve duyguları uyandırıp, yaratır.

Renk seçimi

Günümüzde restoranlar ve kafeler sadece yemek yenen yerler olmaktan çıkmıştır ve sosyal hayatın bir parçası olmuştur. Eğlence, iş toplantıları, sosyal yaşam, bir araya gelmek, görmek ve görünmek restoranlar ve kafelere gidişin yeni unsurlarıdır. Restoran ve kafeler bir işyeridir. Verimli, ergonomik, iş akışına uygun tasarım ve projelendirme, çalışanların rahatının müşterilere de yansıyacağı gerçeğiyle daha da önem kazanmaktadır.

Mutfak tasarımı da lezzetin ve hijyenik ortamın yaratılmasında en büyük unsurdur. Ekipmanlar, servis süresi, tabağınızdaki yemeğin sıcaklığı, doğru tasarımla ilgilidir.  Gece boyunca rahatsız sandalyeler olmamalıdır.    Çünkü sunulan yemeklerin lezzetini algılamada zorlaşır.

Aydınlatma ve renk seçimi çok önemlidir ve tasarımın bir parçasıdır. Konukların tabağındaki ürünü doğru renk ve ışıkta görebilmesi sağlanmalıdır. Renklerin etkisi özellikle fast food sektöründe yıllardır çok iyi biliniyor ve kullanılıyor. Artık müzelerde bile ziyaretçilerin kalış sürelerini etkileyen faktör olarak renklerin etkisinden faydalanılıyor.

Tüm bunların üstüne, yemek ortamına bir kimlik, kişilik kazandırmalı ki, müşteri hatırlayacağı bir şey yaşasın. Tasarımın hedeflerinden biri de kullanıcıya çok yabancı olmadan farklı olmak, beklenmeyeni yaratmaktır. Rekabetin bu kadar yoğun olduğu günümüzde farklı olabilmek çok önemlidir. Konuklara hem tanıdık gelecek, hem de farklı olacak bu dengeyi ancak başarılı tasarım ve dekorasyon yaratır. Tabii bu arada, farklı ve beklenmeyeni yaratmak derken bazen çok büyük hatalar da olabiliyor.

Ses seviyesi de çok önemlidir. Bir masada oturan grubun karşılıklı birbirini duyabilmesi gerekir. Tabii belli bir ses seviyesi aranır, kimse kütüphane sessizliğinde yemek yemek arzu etmez. Bu arada her şey dengeli olmalıdır. Ortamın uyumlu olması, tasarımın yemek ve servis ile müşteriyle bütünleşmiş olması arzu edilir. Bununla beraber, fazla uyumlu olması da istenmez. Göze batmadan istediğimiz mesajı vermemize aracılık eden işletmemizin, mutfağımızın verimli çalışması, müşterilerimizin memnun ayrılması için en güzelidir.
  

Ispanaklı sandviç

(porsiyon 2)

Malzemeler

Yarım bağ ıspanak

2 adet sandviç ekmeği

2 adet yumurta

2 çorba kaşığı bearnaise sos

1 adet soğan

2 çorba kaşığı zeytinyağı

2 tutam tuz

1 tutam karabiber

1 çay kaşığı sirke

2 bardak su

Yapılışı: Ispanaklar yıkanıp ince ince doğranır. Diğer yanda küçük küçük doğranmış soğan zeytinyağında kavrulur ve ıspanaklar konarak sotelenir. Tuz ve karabiber ilave edilir bir kenara alınır. Poşe yumurta yapmak için 2 bardak su küçük bir tencereye konarak kaynatılır. Kaynayan suya sirke ve bir tutam tuz konur. Yumurtalar içine kırılarak haşlanır ve kevgir yardımı ile alınıp bir tabağa konur. Diğer yanda bearnaise sos tozu tavada bir miktar su ile açılır. Sandviç ekmeğinin üzerine kavrulmuş olan ıspanak, onun üzerine poşe yumurta ve bearnaise sos konup söğüş olmuş domateslerde eklenerek istenilen garnitürlerle servis yapılır.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 16:03
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110