banner6

Sevilen lezzet balık

banner37

Balığın tazeliği; gözlerinin ve derisinin parlaklığından, etinin sıkı olmasından, taze deniz kokusu taşımasından ve galsemalarının kırmızı veya parlak pembe bir renkte olmasından anlaşılır.

Sevilen lezzet balık
banner99

Ali ÖZÇİL

Balığa parmağınızla bastığınızda deride çöküntü olmamalıdır. Eğer balığı bütün olarak pişirip servis edecekseniz, deniz balıklarını tatlı su balıklarına tercih edin. Zira tatlı su balıklarının kılçıkları çok incedir ve temizlenmesi bazen bir ıstıraba dönüşür. Oysa deniz balıkları daha kalın kılçıklı olduklarından nispeten kolay ayıklanırlar.


Taze balıkları hemen kullanmayıp buzdolabına kaldıracaksanız, balıkları açıkta oda sıcaklığında bekletip hiç vakit kaybetmeyin. Balıkları temizledikten sonra, her yanını iyice örtecek şekilde sıkı sıkıya streçleyin ve dolaba kaldırın. Temizlenmemiş balıkları asla buzdolabına kaldırmayın. Çünkü balığın galsema ve iç organları orada bile çok çabuk bozulur. Buzdolabına kaldırılan balıkları pişirmek için 30 dakika önce dolaptan çıkartıp oda sıcaklığında beklettikten sonra pişirilmesi önerilir.


Kullandığınız beyaz etli balıkların kafa ve kılçıklarını streçe iyice sarıp dondurun. Bunları balık suyu ya da teknik adıyla balık fümesi yapacağınız zaman çözdürüp kullanabilirsiniz. Donmuş balık satın alıyorsanız, donuk haldeyken balığın tamamen kokusuz olup olmadığını kontrol adin. Balıkların üzerinde hiçbir leke bulunmamalıdır. Bu lekeler genellikle derin dondurma işleminde bir hata olduğuna işaret eder. Ayrıca paketlerin yırtık veya delik olmaması gerekir.


Donmuş balık pişirilecek ise bunun çözdürülmeden yapılması tavsiye edilir. Çünkü çözülme süresinde donuk balıklar doğal nemlerinin bir kısmını yitirirler ve bu da bir lezzet kaybına yol açar. Ayrıca donuk balıkların pişme sürelerine normal balıklara göre birkaç dakika eklemek gerektiği unutulmamalıdır. Dondurulmuş balıkları mutlaka çözdürmek istiyorsanız, bunu asla sıcak suyla yapmayın.


En iyi yöntem balıkları 24 saat buzdolabında bırakarak çözdürmektir. Donmuş balıkları bir kere çözdürdükten sonra asla tekrar dondurmayın. Donmuş balıkları pişirmeden önce kağıt havluyla üzerlerindeki nemi alın. Yarı yarıya çözüldüklerinde, içinde üzerilerini örtecek kadar süt bulunan bir kapta bekleterek çözdürürseniz donuk balık kokusunun yok olduğunu görürsünüz. Eğer balığı soğuk servis edecekseniz, derisini ılıkken soymanız önerilir. Balık soğuduktan sonra derisini çıkartmak çok daha zordur. Balığın pişip pişmediğini anlamak için etinin en kalın olduğu noktaya bir çatal batırın. Sütlü bir su akıyorsa balık pişmiş demektir. Balığın eti tam bu sırada pul pul ayrılamaya başlar.

  Pişmemiş balıkta ise, aynı yere çatal batırıldığında hala berrak bir pime suyu akar. Aşırı pişmiş balıklar ise kuru görünür ve nerdeyse hiç suları kalmamış gibidir. Balık kazara fazla pişmiş ise en iyi çözüm iyi bir sos içinde servis etmektir. Sosun suyu balığın kuruluğunu bir ölçüde örter. Eğer sos mümkün değilse veya istenmiyorsa, en iyi çözüm balığın üzerine bir fırçayla cömertçe eritilmiş tereyağı sürmektir.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2017, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104