Tayvan hükümetinden yurttaşlara çağrı: Lütfen, bedava suşi kampanyası için adınızı somon olarak değiştirmeyin

banner37

Tayvan'da bir restoran zincirinin bedava suşi kampanyası için nüfus müdürlükleri önünde uzun kuyruklar oluşurken yaklaşık 100 kişi ismini somon olarak değiştirdi

Tayvan hükümetinden yurttaşlara çağrı: Lütfen, bedava suşi kampanyası için adınızı somon olarak değiştirmeyin
banner8

İçişleri Bakanlığı, yasanın sadece 3 kez isim alma hakkı vermesinden ötürü daha önce değiştirmiş olanların bu kez ömürlerini somon ismiyle geçirmek zorunda kalacakları uyarısını yaptı.

Japon mutfağından çıkıp tüm Uzakdoğu'ya yayılan ve son dönemde tüm dünyada tüketilen suşi için yapılan bir promosyon bazı Tayvanlıların isimlerini somon olarak değiştirmelerine yol açtı. Tayvan'daki Sushiro restoran zinciri, isminde 鮭 and 魚 -- harfleri bulunan herkese bedava suşi vereceğini duyurdu. Çince'de bu iki harfin biraraya gelmesi somon kelimesini oluşturuyor. Somon balığı da suşinin olmazsa olmazlarından. Bu haftaiçi için geçerli olan bedava suşi kampanyası uğruna yaklaşık 100 kişinin ismini değiştirdiği belirtildi.

banner134
Haftaortası devreye giren İçişleri Bakanlığı, yurttaşlara isimlerini değiştirmeden iyi düşünmeleri uyarısında bulundu. Zira Tayvan'daki İsim Yasası'na göre yurttaşların üç kez isim alma hakları var. Yani daha önce isim değişikliğine gitmiş olanlar bu kez hayatlarının sonunda dek somon adını taşımak zorunda kalacak.

Restoran zincirinin promosyonu, kimliğiyle gelip adını somon olarak değiştirdiğini kanıtlayan kişi ile onun en fazla 5 misafirine bedava suşi ikramını, somon kelimesini oluşturan iki harften sadece birini ekleyen kişiye de suşi fiyatlarında indirim yapılmasını içeriyor.

Resmi haber ajansı CNA, promosyonun ilan edilmesiyle birlikte isimlerini değiştirmek isteyenlerin nüfus müdürlükleri önünde uuzn kuyruklar oluşturduğunu duyurdu. Kuyruğa girip somon adını alan bir erkek, promosyondan faydalanıp bedava suşi yedikten sonra eski ismini yeniden almayı planladığını söyledi. Bir nüfus müdürlüğünün memurları ise başvuran bir erkeği isim değişikliğinden vazgeçirmeyi başardı. Bir başka erkek ise daha önce ismini değiştirmiş olduğuna dair uyarılmasına rağmen somon adını almakta ısrar etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 10:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75