Zaman… Acil ve önemli

banner37

Koçluğun ilgilendiği en önemli konulardan biri de hiç kuşkusuz zamandır

banner87
Zaman… Acil ve önemli
banner90
banner99

Mine CANOVA
 

Zamanı en etkili, en doyumlu ve en verimli şekilde yönetmek kişilerin yaşam kalitesini artırma yönünde çok önemli bir süreçtir.

Bu konuda Covey’in zaman yönetimi çok başarılı bulunmuş ve koçlukta çok sıklıkla kullanılan bir yöntem haline gelmiştir.  İşte Covey’in zaman yönetimi; keyifli okumalar ve uygulamalar…

 Covey, zaman yönetimine ilişkin görüşlerini sunmaya şu soru ile başlar.

“Daha sıkı, daha hızlı ve daha çok çalışmak da sorunu çözmüyorsa, ne çözebilir?” bu sorunun cevabını verirken, yeni bir soru soruyor.

“Kaç kişi ölüm döşeğinde yatarken, işyerinde daha fazla zaman geçirmeyi isterdi?” bu sorunun cevabı, zaman yönetimine ilişkin yeni ve oldukça farklı bir anlayış getirmiştir.

Şimdi birkaç saniyenizi ayırarak, yaşamınızda en çok değer verdiğiniz 3 veya 4 şeyin ne olduğunu düşününüz. Sorunun cevabını verdikten sonra, bir de sizin için gerçekten önemli gördüğünüz bu şeylere istediğiniz kadar özen gösterip göstermediğinize önem verip vermediğinizi ve zaman ayırıp ayırmadığınızı düşününüz.

Burada zaman yönetimi kavramının ne olduğunu anlatan iki şeye dikkat çekilmiştir.

Öncelikli alana önem verme: Bu beklentileri ifade eder ve insanı örneklerin peşinden koşmaya doğru yöneltir.

Önemli alana öncelik verme: Bu ise amaçları ifade eder ve yaşamı amaçlar doğrultusunda sürdürmeyi sağlar.

banner134

Şu halde yaşadığımız hayat, bizi bazı tercihler yapmaya zorlamaktadır. Yaşantımızı bu yaptığımız tercihlere göre sürdürmemiz gerekmektedir. Yukarıdaki iki durum arasındaki tercih, yaşamın önünde yatan temel sorundur. Bu sorunun cevabı, Covey tarafından saat ve pusula karşıtlığı ile açıklanmıştır. Saat, randevuları, programları, yetkinlikleri vb. temsil eder. Pusula ise, vizyonumuzu, misyonumuzu, değerlerimizi, ilkelerimizi, vicdanımızı, yönümüzü temsil eder. Yani, önemli olduğunu hissettiklerimizi, yaşamımıza nasıl yön verdiğimizi simgeler. Zaman yönetimi ile ilgili temel sorun, saat ile pusula arasında bir boşluk oluştuğunu hissetmekle başlar. Daha açık bir ifade ile yaptıklarımızı yaşamımızdaki en önemli şeylere katkıda bulunmadığında, zaman yönetiminin ne olduğu daha iyi anlaşılır. Bu boşluğu hissettiğimizde eyvah deriz. İnsan hayatındaki eyvahlar ve keşkeler ne kadar çok ise zaman da o kadar kötü kullanılmış ve yönetilmiştir. Bu acıyı Covey şöyle açıklamıştır. Hayatta başarı merdivenlerini tek tek çıkarız. Ancak en üst basamağa çıktığınızda aniden merdivenin yanlış duvara dayalı olduğunu görürseniz ne hissedersiniz?

Covey temel insan ihtiyaçlarını fiziksel ihtiyaçlar, toplumsal ihtiyaçlar, ruhsal ihtiyaçlar, zihinsel ihtiyaçlar olarak sıralamaktadır. Bu temel ihtiyaçların karşılanması, içimizdeki ateşi alevlendirir.

Böylece, insan temel ihtiyaçlarının karşılanması için yaşamaya çalışan varlık olmaktan kurtulup, içindeki alevi, özü ortaya çıkaracak işlere yönelir ve bu öze yakışan amaçlara ulaşabilmek için temel ihtiyaçlarını karşılayan varlıklar olarak zamanını yönetir.

Zaman yönetiminin bu şekilde algılanması insanın içindeki ateşi alevlendirir ve alevlenen bu ateş ona sinerji sağlar. Sinerji, bir gücü oluşturan güçler toplamından çok daha fazla güç elde etmek olarak tanımlanır. Zamanı yönetmek, yaşam kalitesini artırmak demektir.

Burada Covey’in Zaman Yönetimini özetlemek gerekirse karşımıza şu sonuç çıkar;

•Yapacağınız işler sizin için acil ve önemli ise hemen yapın

•Yapacağınız işler sizin için acil ve önemli değil ise delege edin

•Yapacağınız işler sizin için acil değil ve önemli ise ne zaman yapacağınıza karar verin

•Yapacağınız işler sizin için acil değil ve önemli değil ise boşverin, hiç boşuna o değerli zamanınızı harcamayın
 

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2018, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75