banner6

1 Aralık'ta kapatılacak

banner37

Esentepe'deki yasa dışı çöp alanı 3 gün önce yine alev aldı. Yangının provokasyon amaçlı olarak birileri tarafından çıkarıldığını iddia eden belediye başkanı, yine de bu çöplüğü kapatacağının sözünü verdi.

1 Aralık'ta kapatılacak
banner151

Ceren ÖZBİL

Ülkenin kanayan yaralarından bir tanesi olan yasa dışı çöplük sorunun bir türlü önüne geçilemedi. Ülkede yaklaşık 100 civarında yasa dışı atık depolama alanı olduğu tahmin ediliyor.

Bu yasa dışı atık depolama alanlarından çevre ve sağlık için en ciddi tehdit boyutuna gelen Esentepe'deki çöplük alanı ise üç gün önce yine alev aldı. Esentepe halkı yine bu zehirli havayı solumak zorunda kaldı.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Esentepeliler, belediye başkanına çağrı yaparak soruna bir çözüm bulunmasını isterken, uzmanlar da bu yangından çıkan dumanların solunmasının kansere kadar çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceği konusunda uyardı.

Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan ise, bu alanda çıkan yangının provokasyon amaçlı olarak birileri tarafından çıkarıldığını iddia etti ancak yine 1 Aralık'ta bu çöplüğü kapatacağını açıkladı.

Gergin: Sözlerinde durmadılar

Esentepe'de yasa dışı çöplük alanı olarak kullanılan arazinin hemen yanı başında evi bulunan Madeleine Gergin, oraya taşınırken belediye tarafından kendilerine çöplük alanının kaldırılacağı ve yol yapılacağına dair söz verildiğini söyledi.

Ancak verilen sözlerin lafta kaldığından söz eden Gergin şu şekilde konuştu:

“3 senedir burada yaşıyorum. Geçen sene mayıs ayında çıkan yangının ardından burası yaşanmaz bir hal aldı.

Yangın zamanında, yangın büyüyüp evime sıçrayabilir korkusu ile 3 gece uyumadım. Ayrıca buradaki çöplere konan sinekler, kuşlar gelip bizim evimizdeki yiyeceklerimize, içeceklerimize temas ediyor. Sağlığımız tehdit altında. Zaten bölgede bir tane elektrik santrali var. Bu da yetmezmiş gibi bir de başımıza bu çöplük sorunu çıktı.

Her kurumun ödenen vergileri yerinde kullanmasını ve toplanan çöpleri KKTC'deki merkezi çöplük istasyonuna götürüp tahliye etmesini istiyorum.”

Genç: Anayasa'ya aykırı

Bölge sakinlerinden Yakup Genç, KKTC Anayasası'nın her vatandaşın sağlıklı bir ortamda ve çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu açık bir şekilde beyan ettiğini hatırlattı ve "hiç bir kurum ya da kuruluş, tüzel ya da özel olsun, KKTC hudutları içerisinde Anayasa'dan üstün olamaz. Bu kurumun adı isterse belediye olsun, Anayasa'ya uymak zorundadır. Sağlık, çöp ve bilimum vergilerini ödeyen her Esentepeli vergi mükellefiyetlisi, ödediği vergilerin karşılığında belediye tarafından sağlıklı bir ortama kavuşturulmalıdır.

Ayrıca mevcut bölgenin yeraltı kaynaklarının, civar belediyeler hudutlarından gelen vidanjörler tarafından kirletilmesi de doğru bir uygulama değildir" şeklinde konuştu.

Erdoğan: Kıbrıs'a döner dönmez çöplüğü kapatacağım

Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, şu anda İstanbul'da olduğunu ve Kıbrıs'a döner dönmez bu çöplüğü kapatacağını açıkladı.

Çöplüğün provokasyon amaçlı bazı kişiler tarafından yakıldığını öne süren Erdoğan, artık bunlarla uğraşmak istemediğini 1 Aralık'ta çöplüğü kapatacağını belirtti.

Ancak, halkın artık yeşil atıkları nereye taşıyacağını bilmediğini ifade eden Erdoğan, "Çöplük kapanınca vatandaş yeşil atıkları ormana atacak. Bu nedenle de orman yangını tehlikesi kapımıza dayanmış olacak. Ancak ben yine de adaya döner dönmez bu çöplüğü kapatacağım ve topladığım çöpleri Güngör'e taşımaya başlayacağım" dedi.

Sahir: 100 yakın vahşi depolama alanı var

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, ülkede 100'e yakın atık alanı olduğunu ve bu alanların tümünün de yakıldığını anlattı.

Bu çöplüklerin tamamının yasaya aykırı bir biçimde oluşan atık biriktirme alanları olduğuna değinen Sahir şu ifadeleri kullandı:

“Bunlara vahşi depolama alanı diye genel bir isim takılır. Adından da anlaşılacağı üzere bunlar sağlıksız ve en ilkel yöntemlerle atıkları yönetme şeklidir. Bu, oraya karışık bir şekilde atılmış olan bütün türleri içermektedir. Evsel atıktan da öteye, sanayi atığı da ve belki de tıbbi atıkları bile içerebilmektedir. Bu atıklar karışık olmaları nedeniyle orada bekledikleri süre içerisinde giderek artan bir tehdit oluşturuyor. Tehdit de, organik atıklarla birlikte atıldığı için orada bir organik bozulma başlar.

Organik bozulmanın sonrasında ortaya bir metan gazı çıkar. Metan gazı çok yanıcı ve patlayıcı bir maddedir.

Bu atıklar başıboş olduğu için değişik zamanlarda değişik insanlarda oraya uğrayabiliyor. Hatta atık toplayıcıları da zaman zaman bunların içinde müdahalelerde bulunabiliyorlar. Bu sırada da işlerini kolaylaştırmak için ateşle yakıldığı da bilgimize geliyor. Kazara da ateşle yanabiliyor. Çünkü metan gazı çok yanıcı ve patlayıcı bir maddedir.”

"Kansere kadar yol açıyor"

Bu alanların iki aşamada tehdidi olduğuna değinen Sahir, "biri yanmadan önceki, organik atıklarla karıştığı ve ulu orta her şey atıldığı için bir kirliliğe neden oluyor. Buradan çıkan kirliliği, oraya gelen böcekler fareler, kediler, köpekler, kuşlar sağa sola yayabilmektedir. Bunlar ya yüzeyden akarak derelere karışmakta ya da yer altına kadar geçerek yer altını kirletmektedirler.

Yanınca ise dumanın etkisi çok yönlüdür ve yüzlerce kimyasal madde açığa çıkmaktadır. En tehlikelisi ise plastiktir.

Bioksin olarak ortaya çıkar ve Bioksin dünyada en kanserojen maddedir. Ama onun ötesinde sülfürlü gazlar, nitratlar gibi çeşitli gazlar ortaya çıkar. Bunlarında kendi içindeki reaksiyonları ile ortaya asit yağmurları gibi durumlar ortaya çıkar. Teneffüs ederken solunum yolu sorunu olanlara doğrudan etki ederek, olmayanlara da dolaylı yoldan etki ederek uzun vade de solunum yolu rahatsızlıklarına neden olur. Kansere kadar giden seyri ortaya çıkarmaktadır.”

 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2016, 12:03
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110