15 gündür su alamıyorlar!

banner37

Ana su hattındaki arıza nedeniyle Paşaköy’deki Paşakent Sitesi sakinleri, 40 dereceyi bulan sıcaklarda, günlerdir bir damla suya muhtaç

15 gündür su alamıyorlar!
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Ana su hattındaki arıza nedeniyle Paşaköy’deki Paşakent Sitesi sakinleri, günlerdir su sıkıntısı yaşıyor. Bölgede yaşanan susuzluk, köyde yaşayan vatandaşları isyan noktasına getirdi.

Sitede yaşayan vatandaşlar, arıza nedeniyle 15 gündür su alamadıklarını belirterek, belediyeye başvurduklarını, ancak,  ‘tankerlerin yolları ve çevreyi suladığı için gelemeyecekleri’ yanıtını aldıklarını iddia etti.

Vatandaşlar, günlerdir suya hasret kaldıklarını, banyo, tuvalet ve diğer temizlik ihtiyaçlarını “damacana su” ile giderdiklerini söyledi.

Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü ise, sıkıntının, ovada, su hattındaki patlaklardan dolayı yaşandığını belirterek, sorunun giderilmesi için görevlilerin çalıştığını kaydetti.

Vatandaşlar ne dedi?

Mehmet Bahar:

“15 gündür su sıkıntısı yaşıyoruz. Ne yıkanabiliyoruz, ne de temizlik yapabiliyoruz.  16 günlük bebeğim var, elbiselerini yıkayamıyoruz, hepsi birikti.  Ben her gün her türlü temizlik ihtiyaçlarımız için damacana su alıyorum. Bu sıcaklarda su olmaması ve yıkanamamak büyük bir sorun. Pazartesi belediyeden su istedim, gönderdiler, ancak perşembe günü bitti. Perşembe günü tekrardan istedim ancak, ‘asfalt dökülüyor, şu an asfaltı suluyoruz, tankeri göndermeyiz’ dediler. Araya hafta sonu giriyor, asfaltı sulamaları benim susuz kalmam anlamına gelmez. Su depomda bir damla su yok. Bize, birkaç yerde patlak olduğundan dolayı suyu veremediklerini söylediler. Bu sabah site içerisinde resmi hizmet aracı bir tanker, yan dairedeki bir kişiye içilebilir su getirdi. Tanker şoförüne ‘ben de su alabilir miyim?’ dedim. Şoför, ‘suyu alamazsın, çünkü bu suyu müdürümüze getirdim’ dedi. Kişiye özel su getiriliyor. Vatandaşa sıra gelince verilmiyor. Halimizi görüyorsunuz. Çöplerimiz alınmıyor, su kanalları çöp dolu, çöpten geçilmiyor. Belediye tarafından adeta ‘üvey’ evlat’ muamelesi görüyoruz.”

banner134
Muzaffer Çağmel:

“Bu sorun, muhtar ve belediye başkanının sorumsuzluğu, bilgisizliği ve adaletsizliğinden dolayı yaşanıyor. Seçimlerde verilen sözlerin hiçbiri tutulmadı. İçler acısı bir yerde yaşıyoruz. Hayvanın yaşayamayacağı bir ortama geldik. Arıza var deniliyor. Muhtara soruyoruz. O da ‘duyduğuma göre bir arıza var’ diyor. Bir muhtar bunu dememeli, bu acizliktir. Yaklaşık iki haftadır mağdur durumdayız. Paramızla bile su alamıyoruz”.

Abidin Yücel:

“Yeni yerleşim alanı olmasından dolayı su sıkıntısı yaşıyoruz. Ayrıca site yönetimi olmadığından gerek yerel yönetim, gerek muhtar, gerekse hükümet bunu fırsat bilip ilgilenmiyor. Su sıkıntısı 15 gündür sürüyor. Yetkililer, sınırlarımızın dışında, Yeniceköy'de bir patlak var dediler. Tankerle su almaya çalışıyoruz. Ton başına 6 TL verip alıyoruz. Paramızla rezil oluyoruz. Artık yıllardır süren bu soruna bir çözüm bulsunlar.”

Cengiz Abay:

“Burada çok sıkıntılı günler yaşıyoruz. 15 günden beridir suyumuz gelmiyor. Ailece günlerdir yıkanmadık, perişan haldeyiz. Belediye, tankerle de su getirmiyor. Belediyeyi arayıp su istediğimizde ‘tanker bozulmuş’ diyorlar. Bir belediyenin böyle şeyler söylemesi ayıptır, yakışmıyor. Burada şu an Su Dairesi’nin su tankeri var, eğer bir belediye başkanı istese, daireyi arar ve suyu temin eder. Her gün 10-15 kişiye suyu verirse, sorun kalmayacaktır. Ancak ne yazık ki, belediye başkanımız seçimden sonra buralara uğramamıştır. Oy istemeye gelince her gün gelir. Suyumuz yok, çöplerimiz alınmıyor, yollarımız berbat durumda. Çevre köylerde su tankeri yok. Olsa kendi paramızla getiririz. Başkalarına sıra gelince su veriliyor ama sıra bize gelince alamıyoruz. Tankerle su getirilince ton başına 6 TL verip alıyoruz. Şu an paramızla da alamıyoruz.”

“Kısa sürede sorun giderilecek”

Öte yandan Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü, yaşanan su sorunuyla ilgili yapacağı bir şey olmadığını belirterek, bölgede 16-17 köyün su hattının yenilenmemiş olmasından bu sıkıntının yaşandığını söyledi. Cuma günü ovadaki hatlarda bir patlağın tespit edildiğini ve çalışanların olaya müdahale edip tamir ettiğini vurgulayan Tülücü, şunları kaydetti:

“Birilerinin suyla onadığını öğrendim. Abartıldığı kadar sorun büyük değil. Konuyla ilgili Tarım Bakanı’nın Müsteşarı’yla görüştüm. Müsteşar, kısa süre içinde yeni bir su hattının yapılıp sorunun giderileceğini söyledi. Suyu alacağımız ek bir hat yok. Mevcut su hattını kullanmadan su vermemiz mümkün değil. Kimse bana hikaye okumasın. Günlük olarak 316 ton su çekilmiş. Ancak şu anda kısa süreli bir sorun var, onu da gidereceğiz. Su hatları yenilenmeden bu sorun ortadan kalkmaz. Su İşleri Dairesi, Yeniceköy’deki su depolarına suyu verecek. Oradan da bölgeye su pompalanacak, biraz sabırlı olsunlar.”

Tülücü son olarak, “Şimdi adamlarıma talimat verdim. Bölgede su sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımıza tankerle su götürecekler” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2017, 08:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75