banner6

160 bin hayvan tarandı

banner37

Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, Veteriner Dairesi tarafından Avrupa Birliği’nin (AB) teknik ve mali desteğiyle yürütülen “Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele” projesi kapsamında bugüne kadar yaklaşık 160 bin hayvanın tarandığını açıkladı.

160 bin hayvan tarandı
banner151 banner143

Ataben, “Projemizi günbegün genişletiyoruz” dedi.

Veteriner Dairesi konuyla ilgili açıklamasında, Ataben’in konuyla ilgili değerlendirmesine yer verdi.

Daireden verilen bilgiye göre, hayvan hastalıklarıyla ilgili ilk tarama Haziran 2016’da başladı.

Lefkoşa ve Vadili’deki çalışmalar tamamlandı, Gazimağusa ile Güzelyurt bölgelerinde geçildi.

Bu güne kadar Çayönü, Erdemli, Cihangir, Vadili ve Balıkesir olmak üzere, 4’ü büyükbaş, 2’si küçükbaş çiftliği 6 işletmeye “hastalıklardan ari” sertifikası verildi.

Ataben: Tarama çalışmaları bölge bölge sürüyor

Veteriner Dairesi Müdürü Hüseyin Ataben, konuyla ilgili açıklamasında, şimdiye kadar 160 bin civarında hayvandan kan numunesi alınarak test yapıldığını belirtti.

Tarama çalışmalarının bölge bölge sürdüğünü; hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvanlar taranarak sonuca göre hasta hayvanların sürülerden uzaklaştırıldığını belirten Ataben, “Projemizi günbegün genişletiyoruz” dedi.

“Sağlık durumu belli olmayan hayvanları çiftliklerinize kabul etmeyin”

Ataben, şu uyarılarda bulundu:

“Hayvancılar, biz numune alımına gelmeden önce, çiftliklerindeki tüm hayvanların kaydının eksiksiz olduğuna dikkat etmeli. Hayvanlarını çiftliklerden hareket ettirmeye mecbur kaldıkları takdirde bunu mutlaka kaza dairelerimize bildirmelidir. Bu süreçte hayvancılarımıza en önemli tavsiyem, sağlık durumu belli olmayan hayvanları çiftliklerine kabul etmemeleridir.”

“Projemizle belirsizlikleri aşıyoruz”

Bilinmezliğin sorunları da beraberinde getirdiğini kaydeden Hüseyin Ataben, şunu ekledi:

“Projemizle belirsizlikleri aşıyoruz. Projemiz sonucunda, AB kuralları çerçevesinde sağlık statüsü bilinmeyen hayvan varlığımız kontrol edilmiş olacak, sağlık statüleri ‘bilinir’ hale gelecek. Bu durum üreticilerimiz ve tüketiciler arasında güven yaratacak”

Hastalıktan ari çiftlik statüsü nasıl elde ediliyor?

Hastalıktan ari çiftlik statüsünün nasıl elde edildiği konusunda şu bilgiler aktarıldı:

“Hastalıkların tespiti için Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği adına özel veteriner hekimler yönetiminde çiftliklerden kan numunesi alınıyor, tüberkülin uygulaması yapılıyor.

Kaza Veteriner daireleri yetkilileri süreçte denetim ve koordinasyonu sağlıyor. Alınan numuneler Veteriner Dairesi Hayvan Sağlığı laboratuvarlarına iletiliyor. Numuneler, proje kapsamında istihdam edilen laboratuvar teknisyen ekipleri ve daire uzmanları tarafından test ediliyor.

Çiftliklerde, yılda iki kez kan numunesi alınıyor ve tüberkülin uygulaması yapılıyor. İki kontrol sonunda hayvanları sağlıklı bulunan üreticilere ‘hastalıktan ari çiftlik’ statüsü veriliyor.”

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 13:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104