1.8 milyon TL'lik dolu zararı hâlâ ödenmedi

banner37

Yedidalga üreticileri, dolu felaketinin üzerinden üç ay geçtiğini ancak hükümetin kendilerine verdiği sözleri yerine getirmediğini söyledi

1.8 milyon TL'lik dolu zararı hâlâ ödenmedi
banner87

Güren TİLKİ

Ülkemizin en batısında bulunan Lefke ilçesine bağlı Yedidalga Köyü’nde yaşayan üreticiler, 7 Mayıs’ta yaşanan dolu felaketinin üzerinden üç ay geçtiğini ancak hâlâ tazmin edilmediklerini söyledi.

Felaketin ardından bölgede oluşturulan “Zarar Tespit Komisyonu”nun, üreticilerin toplam zararını 1 milyon 800 bin TL olarak belirlediğini ifade eden üreticiler, “Zararımız da, kaybımız da çok büyük” dedi.

KIBRIS’a konuşan üreticiler, yetkililerin bu duruma sessiz kalmasına anlam veremediklerini belirterek zararlarının bir an önce karşılanmasını istediklerini kaydetti.

Sergil: Zarardan dolayı üretim de elde edilemedi

Yedidalga Muhtarı Güner Sergil, dolu felaketinin ardından hükümete köylülerin sıkıntılarını defalarca aktardığını belirterek, hükümet yetkililerinden söz konusu olay hakkında herhangi bir ses çıkmadığını ifade etti.

Sergil, dolu felaketinin ardından üreticilerin çok büyük zarara uğradığına dikkat çekerek bu yıl üretim de elde edemediklerini dile getirdi.

Devletin bir an önce üreticiye sahip çıkmasını isteyen Sergil, üreticileri felaketin ardından bir de döviz krizinin vurduğuna dikkat çekti.

Sergil, döviz krizi yüzünden su ve gübre fiyatının arttığını belirterek, üreticilerin bu fiyatları karşılayacak gelirlerinin olmadığını söyledi.

Felaketin ardından bölgede “Zarar Tespit Komisyonu”nun kurulduğunu kaydeden Sergil, söz konusu komitenin üreticilerin toplam zararını 1 milyon 800 bin TL olarak belirlediğini ifade etti.

Segil, yetkililerin bölge halkına ve üretime sahip çıkacaklarını söylediğini, ancak konunun halen Cumhuriyet Meclisi’ne bile taşınmadığını söyleyerek Yedidalga halkı olarak bu durumdan rahatsızlık duymaya başladıklarını söyledi.

Sergil, yetkililerin bölge halkına verdiği sözleri biran evel yerine getirmesini istediğini sözlerine ekledi.

Üreticiler ne dedi?... Üreticiler ne dedi?... Üreticiler ne dedi?

Hasan Çolak:

“7 Mayıs 2018 tarihinde yaşanan dolu felaketi yüzünden 400 bin TL’lik zararım oldu.

Bu felaketten en çok zarar gören üreticiler arasında bulunuyorum. Seralarımızı kış mevsimi gelmeden önce tamir etmek zorundayız. Ancak devletten zararımızın tazmin edilmesi için halen bir haber alamadık.

Dövizin yükselmesinden dolayı zaten birçok ilaca ve gübreye artış yapıldı. Bu nedenle daha zor durumda kaldık. Bölgemizin eski kaymakamı da üreticilerin kalkınması için su fiyatlarında düşüş çalışması yapıldığını söylemişti. Yetkililerden bu konu hakkında da bir ses duymuyoruz. İşçilerimizi bile ödeyemez bir hale geldik. Çok perişanız”.

Onur Işıkgün:

“Yaşanan dolu felaketi yüzünden çok zor şartlar altında kaldık. Çok kötü günler geçirdik.

O günden bugüne hiçbir yetkiliden bir ses çıkmadı. Kış mevsimi yaklaşmaya başladı ve her şeyimizi kendi cebimizden harcadık. Durumu düzeltelim diye bankalara borçlanalım dedik. Bu defa da döviz krizi vurdu ve borçlarımızı ödeyemez duruma geldik”.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2018, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER