2 saatlik yağışla bu hale geldi!

banner37

Ülkemizi etkisi altına alan gökgürültülü sağanak yağış nedeniyle yine birçok yer sular altında kaldı

2 saatlik yağışla bu hale geldi!
banner90
banner99

METEROLOJİ DAİRESİ, DERE TAŞMASI, FIRTINA UYARISI YAPTI… Lefkoşa'da dün etkili olan sağanak yağış nedeniyle Dr. Fazıl Küçük Bulvarı üzerinde, Atatürk Stadyumu ışıkları ile Alpet Petrol İstasyonu arasındaki yol su altında kaldı. Geçitkale Belediyesi binasının yakınlarına ise yıldırım düştü. Meteroloji Dairesi, yarın saat 12.00’ye kadar dolu yağışı, su baskını, dere taşması, yıldırım düşmesi ve yağış anında fırtına şeklinde rüzgâr olabileceği uyarısında bulundu.

Bu kış ilk düşen sağanak yağış sonrası ortaya çıkan görüntüler, geçtiğimiz yıl yaşanan sel baskınlarından ders çıkarmadığımızı gösterdi.

Lefkoşa’da yine bildik görüntüler ortaya çıktı.

Lefkoşa'da Dr. Fazıl Küçük Bulvarı üzerinde, Atatürk Stadyumu ışıkları ile Alpet Petrol İstasyonu arasındaki yol su altında kaldığından Mağusa gidiş yönü bir süre trafik akışına kapatıldı.
   Meteroloji Dairesi, yarın saat 12.00’ye kadar dolu yağışı, su baskını, dere taşması, yıldırım düşmesi ve yağış anında fırtına şeklinde rüzgâr olabileceği uyarısında bulundu.

Harmancı: Sanayi bölgesi sorunu

maalesef çözümsüz kaldı

banner134
Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, dün sabah saat 3.30 sonrası 1-2 saat içerisinde şehre özellikle sanayi bölgesi civarına 40 kilogram yağış düştüğünü belirtti.    Harmancı, “Yaz boyunca aldığımız önlemler sorunsuz bir şekilde çalışmış, ancak yıllar önce Başbakanlık uhdesine alınan sanayi bölgesi (Doktoroğlu) sorunu ise maalesef çözümsüz kalmıştır. Daha önce de çeşitli defalar gündeme getirdiğimiz farklı alternatif çözüm önerilerimizi, tarihi önceden cuma günü olarak belirlenen toplantıda yeniden sunacağız” dedi.

Geçitkale’ye yıldırım düştü

Geçitkale Belediyesi binasının yakınlarına salı günü yıldırım düştüğü bildirildi.
   Geçitkale Belediyesi’nden yapılan açıklamada, bölgede salı günü öğle saatlerinde yağmur başladığı, ardından Belediye binasının yakınlarına yıldırım düştüğü, yıldırım düşmesi sonucu, Belediye kayıt sistemi, santral, televizyon, dağıtım hatları ve buzdolabı kullanılmaz hale geldi. Hasarın 18 bin TL civarında olduğu kaydedildi.

 

Su baskınları, dere taşmaları olabilir

Meteoroloji Dairesi, dün geceden başlayarak yarın öğlene kadarki süreç için çok kuvvetli sağanak yağış uyarısında bulundu.
   Daireden yapılan açıklamada, halen devam eden sağanak veya gökgürültülü sağanak yağışların, kuvvetli (21-50 kg/m2), yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olmasının beklendiği duyuruldu.
   Dün gece yarısından başlayarak, yarın saat 12.00’ye kadarki süreçte, dolu yağışı, su baskını, dere taşması, yıldırım düşmesi ve yağış anında fırtına şeklinde rüzgâr olabileceği belirtilen açıklamada, yetkililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları tavsiye edildi.

 

En çok yağış Kantara’ya düştü
 

Meteoroloji Dairesi, salı günü sabah ile dün sabah arasındaki 24 saatte en çok yağışın Kantara’ya düştüğünü açıkladı. Daireden yapılan açıklamaya göre, 22 – 23 Ekim 08.00 – 08.00 saatleri arası gerçekleşen yağışların yörelere göre dağılımı şöyle:
   “Kantara 62 kg/m², İskele 52 kg/m², Lefkoşa 39 kg/m², Taşkent 26 kg/m², Alayköy 23 kg/m², Tatlısu 22 kg/m², Yakın Doğu Üniversitesi 17 kg/m², Değirmenlik 16 kg/m², Alevkaya 14 kg/m², Sandallar 12 kg/m²”
   Yağış alan diğer yörelerde ise 1 ile 11 kg/m² arası yağış kaydedildiği bildirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75