banner6

200 farklı kuş türü gözlenebilecek

banner37

Adanın en güzel kuş gözlem yerlerinden olan Kukla Barajı, AB finansmanıyla yapılan çalışmaların ardından eksiksiz bir kuş gözlem merkezi haline geldi

200 farklı kuş türü gözlenebilecek
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen, Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği’nin (KUŞKOR) Beyarmudu Belediyesi ile ortak yürütülen proje kapsamında Köprülü (Kukla) Barajı, ülkemizde bir ilk olarak kuş gözlem merkezi haline geldi.

Kukla Barajı’na proje kapsamında iki adet kuş gözlem kulübesi, alandaki kuşları tanıtan 13 tane farklı bilgi panosu, gerekli yerlere 12 adet yönlendirme panosu, ayrıca sulak alanın içinde kuşların sığınabileceği ve üreyebileceği 3 tane ada ve bir yapay adacık yaratıldı.

Adanın en güzel kuş gözlemi yapılabilecek yerlerinden biri olan Kukla Barajı önümüzdeki kış aylarında yağacak yağmurlarla su tutması halinde adanın en gözde kuş gözlem merkezi haline gelecek.

Beton: Mesarya çok değerli

KUŞKOR Başkanı Dr. Damla Beton, KUŞKOR tarafından Beyarmudu Belediyesi ortaklığı ve AB finansmanı ile Köprülü (Kukla) Barajı’nda gerçekleştirilen ve ülkemizde bir ilk olan Kukla Sulak Alanı Kuş Gözlem Merkezi projesinin başarıyla tamamlandığını söyledi.

Dr. Damla Beton, bu proje ile doğal hayat bakımından adamızın en az değer verilen, en önemsenmeyen yeri olan Mesarya’nın aslında yaban hayatı için ne kadar da değerli bir yer olduğunu hatırlatmak istediklerini kaydetti.

Dr. Damla Beton, bunların yanında doğal değeri yüksek olan bu bölgeyi, halkı kalkındırarak korumak için bir adım attıklarını ifade etti.

Proje kapsamında 2 adet kuş gözlem kulübesi, alandaki kuşları tanıtan 13 tane farklı bilgi panosu ve gerekli yerlere 12 adet yönlendirme panosu yerleştirdiklerini belirten Beton, ayrıca sulak alanın içinde kuşların sığınabileceği ve üreyebileceği 3 tane ada ve bir yapay adacık yaratıldığını bildirdi.

Dr. Damla Beton, ziyaretçileri alana çekmek için el broşürleri ve alanda görülebilecek kuşlar hakkında bilgi veren bir kitapçık üretildiğini dile getirdi.

banner134

Alan hakkındaki tüm bilgilerin bulunabileceği “kuklawetlands.com” adresli bir web sitesi yaratıldığını anlatan Beton, yerel halka sulak alanların önemi ve Kukla Sulak Alanı hakkında bilgilendirmek için 40’dan fazla sunum ve kuş gözlem gezileri yaptırıldığını ifade etti.

Dr. Damla Beton, tüm bunların Kukla Sulak Alanı’nda gerçekleştirilme sebebinin, bu alanın aslında adanın en güzel kuş gözlem yerlerinden birisi olması olduğunu söyledi.

Bu alanın değerini anlayabilmek için ülkemizi ve doğamızı tanımanın çok önemli olduğunu kaydeden Beton, her zaman yapılan hatalardan birinin sulak alanların tüm yıl boyunca su tutan alanlar olduğunu zannetmemiz olduğunu belirtti.

“Kuru da sulu da çok değerli”

Dr. Damla Beton, bazı sulak alanların tüm yıl boyunca su tutmadığını, Kukla Sulak Alanı’nda olduğu gibi karasal tuzcul bataklıkların yazın kuruduğunu ve daha sonra yağışlarla yeniden hayat bulduklarını dile getirdi.

Bu döngü sayesinde de normal göllere göre farklı bir çeşitliliği barındığına dikkat çeken Beton, bu sayede dönemsel olarak tamamen kuruyan Kukla Sulak Alanı’nın su tuttuğunda bir cennet halini aldığını ifade etti.

Dr. Damla Beton, bu tip yerlerin kuru olduğunda tamamen ölü olduğu anlamını taşımadığını, kuru dönemde dahi pek çok canlıya ev sahipliği yaptığını bildirdi.

Günümüze kadar yaklaşık 200 kuş türünün gözlendiği Kukla Sulak Alanı’nın su tutması halinde adamızın en gözde kuş gözlem merkezlerinden biri halini yeniden alacağının altını çizen Beton, yapılan çalışmaların ardından Kukla Sulak Alanı Kuş Gözlem Merkezi ziyaretçileriyle buluşmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2017, 08:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104