banner6

50 yıllık felaket 'CMC'

banner37

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği öncülüğünde, Lefke bölgesindeki sivil toplum örgütleri, “5 Haziran Dünya Çevre Günü” dolayısıyla, Gemikonağı’ndaki maden atıkları ile dünyaya ün salan CMC alanı önünde eylem yaptı.

50 yıllık felaket 'CMC'
banner151 banner143

Mustafa ÖZYAĞCI

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği öncülüğünde, Lefke bölgesindeki sivil toplum örgütleri, “5 Haziran Dünya Çevre Günü” dolayısıyla, Gemikonağı’ndaki CMC alanının önünde eylem yaptı.

Dün saat 10.00’da düzenlenen eyleme, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefke Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörü Teoman Oktay, Lefke Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Vehit Nekibzade, Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Hızlı, Gemikonağı-Denizli Kalkındırma Derneği Başkanı M. Türkay Fotalı, Güney Kıbrıs’taki NEDA (New İnternationalist Left) Başkanı Athina Kariati ile bazı vatandaşlar katıldı.

‘CMC’ sorunu çıkmaza girdi

Ülkemizin en büyük çevre felaketi olan CMC kirliliğinin hâlâ temizlenmemesini protesto etmek amacıyla, CMC maden atıkları bölgesinde eylem düzenleyen örgütler, çok uzun bir süredir devam eden bu çevre sorununa hükümetin, bir an önce çözüm bulması gerektiğine dikkat çekti.

Eylemde söz alan Aziz Kaya, Teoman Oktay, Vehit Nekibzade, Hasan Karlıtaş, Ahmet Hızlı, M. Türkay Fotalı, Athina Kariati, CMC alanındaki çevre kirliliğinin uzun yıllardır gerek Lefke bölgesi için, gerekse ülke için büyük bir tehdit olduğuna işaret ederek, çevre ve insan sağlığına büyük zararları olduğu, yöre için büyük bir ekonomik kaybının yaşanmasına da yol açtığına vurgu yaptılar.

Oktay: CMC sorunu sadece Lefke değil, tüm KKTC halkının sağlık sorunudur

Teoman Oktay, bölgenin temizlenmesiyle ilgili Port İsbi Şirketi’nin sözleşmesinin tamamlandığını, hukuki ve ekonomik ömrünün sona erdiğini belirterek, hükümete, maden atıklarının nasıl temizleneceğini belirleyen bir yöntemle, şartname ve şeffaf bir ihaleyle CMC alanını yeniden temizlemesi çağrısı yaptı.

CMC sorununun sadece Lefke değil, tüm KKTC halkının sağlık sorunu olduğuna işaret eden Oktay, bir an önce bu sorunu çözmek için adım atılmasını talep etti.

Oktay, 200 dönümlük CMC alanındaki atıkların temizlenmesi için çeşitli firmaların yaptıkları araştırmalara değindi ve maden atıklarının temizlenmesi için 40 milyon Euro civarında bir maliyeti olduğunu, fakat buradaki alanın değerinin 150 milyon sterlin yaptığını, bunun da rant olarak birilerinin iştahını kabarttığını söyledi.

Kaya: Alanın temizleme şekli, bilimsel verilerle devlet tarafından belirlenmeli

CMC sorununun dünyaya mal olmuş bir sorun olduğunu ve Lefke halkının 50 yıla yakındır bu sorunla mücadele ettiğini belirten Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, bölgedeki kirliliğin temizleme şeklinin bilimsel verilerle devlet tarafından belirlenip uygulamaya geçmesinin önemine değinerek, yapılan çalışmaların denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Nekipzade: Bu maden atıklarıyla birlikte yaşamaya mahkum edildik

Yaklaşık 50 yıldan beridir bu maden atıklarıyla, kanser kaynağıyla birlikte yaşamaya mahkum edildiklerini aktaran Vehit Nekipzade, buraları çok firmanın aldığını ve bu firmaların gemi limanı, serbest bölge ve bunun gibi birçok farklı projeyle kendilerine 10 yıldan beridir bazı sözler verdiğini, ancak görüntünün, verilen sözlerin aksine yine aynı şekliyle durduğunu söyledi.

GÜR-İŞ isimli bir firmanın rüzgar ve güneş enerjisi için bölgeye geldiğini anımsatan Nekipzade, ancak, ne acıdır ki yeni oyunlar arifesinde olduklarını ve Başbakanlık Yatırım Ajansı’nın (AGA), bu şirketi buraya yönlendirerek, yeni madencilik yapmaları için girişimde bulunduklarını vurguladı.

Karlıtaş: Bölgenin geleceği üç alanda mümkün

Lefke’nin geleceğinin üç alana bağlı olduğuna vurgu yapan Karlıtaş, bunların turizm, eğitim ve üretim olduğunun altını çizdi.

Bu üç alanın korunması için hükümetin de ciddi anlamda gerekli adımları atması gerektiğinin altını çizen Karlıtaş, CMC’nin uzun yıllardır ülkemiz ve bölgemiz için büyük bir kayıp ve utanç olduğunu ifade ederek, Lefke’nin üstündeki değerlerin, altındaki madenden daha değerli olduğunu belirtti.

Hızlı: Açılış olsaydı bakan ve milletvekilleri yarışacaklardı

Bugün burada bir açılış olsaydı kurdele kesimi için birkaç bakan ve onca milletvekili dizileceğini anlatan Hızlı, ancak ne yazık ki insan sağlığını direkt etkileyen bu kanser yatağına kimsenin önem vermediğini ve bundan dolayı da gelmediğini söyledi. Hızlı, bu konuda duyarlılık göstermeyen tüm siyasetçilere “yazık olsun” diyerek, insan sağlığını hiçe sayan bir anlayışla hareket etmenin ülke için büyük bir kayıp olduğunu kaydetti.

Hızlı, bölgedeki su kuyularıyla birlikte denizlerdeki kızıllığın esas nedeninin de madenden sızan atıkların olduğunu belirtti.

Son olarak söz alan M. Türkay Fotalı, Athina Kariat ise Lefke bölgesinde, uzun süreden beridir devam eden bu çevre sorununa hükümetin bir an önce çözüm bulması gerektiğine dikkat çekerek, aynı sorunun Rum tarafında da başladığını ve birlikte hareket edilmesi için iki toplumun sivil toplum örgütlerinin bu konuda çözüm odaklı çalışması gerektiğini söylediler.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2017, 10:23
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104