8 bin 250 hektarlık bir alan ilaçlandı

banner37

Orman Dairesi Müdürü Karzaoğlu, çam kese böceklerinin başarıyla ilaçlandığını ve çam kese böceklerinin kontrol edilebilir seviyeye getirildiğini kaydetti:

8 bin 250  hektarlık  bir alan  ilaçlandı
banner8

Erol KANLIADA

“BÖCEKLER TAMAMEN YOK EDİLMEMELİ”… Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, 2020’nin Ağustos ayında yapılan çalışmayla belirlenen bölgelerde çam kese böceklerine karşı biyolojik ilaçlamaların gerçekleştirildiğini ve adadaki çam kese böceği sorununun kontrol edilebilir seviyeye getirildiğini söyledi. Bu yıl 8 bin 250 hektarlık bir alanın ilaçlandığını, daha geniş bir alanın ilaçlanması için ciddi bir bütçe gerektiğini kaydeden Karzaoğlu, amaçlarının böcekleri tamamen yok etmek olmadığını ve bunun doğanın kuralı olduğunu vurguladı.

Ormanlarımıza musallat olan çam kese böceğinin kontrol altına alınabilmesi için çalışmalar her yıl olduğu gibi bu yıl da yapıldı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, çam kese böceklerine karşı mücadele başlattıklarını ve mücadelenin bu yıl da başarıyla tamamlandığını söyledi.

Çalışmalar sonucu, çam kese böceklerinin nerede, ne kadar zarar verdiğine dair haritalandırma yapıldığını ifade eden Karzaoğlu, amaçlarının böcekleri tamamen yok etmek olmadığını ve bunun doğanın kuralı olduğunu kaydetti.

“Böcekleri başarıyla ilaçladık”

Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu, orman zararları kaleminden ayrılan bütçe ile çam kese böceklerine karşı mücadele başlattıklarını, mücadelenin ise başarıyla tamamlandığını söyledi.

2020’nin Ağustos ayında çam kese böceklerinin nerede, ne kadar zarar verdiğine dair çalışmalar başlattıklarını ve bu alanlarla haritalandırma yapıldığını ifade eden Karzaoğlu, bu aşamadan sonra ihaleye çıkıldığını, ilaçların ve helikopterin gelmesiyle birlikte ilaçlamanın yapıldığını vurguladı.

Karzaoğlu, 20-25 günlük bir ilaçlama çalışması yapıldığını, ilaçlamanın yaklaşık 8 bin 250 hektarlık alana yapıldığını kaydetti.

Karzaoğlu, ilaçlama yönteminin 5 yıldır üst üste yapıldığını da ifade etti.

banner134
Yapılan biyolojik ilaçlamalar sonucunda adadaki çam kese böceği sorununu kontrol edilebilir seviyeye getirdiklerini kaydeden Karzaoğlu, amaçlarının böcekleri tamamen yok etmek olmadığını ve bunun doğanın kuralı olduğunu söyledi.

Çam kese böceğini ilaçlamanın pahalı bir yöntem olduğunu belirten Karzaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Çam kese böceği sadece havadan ilaçlanmıyor. Biz yaptığımız çalışmalarda çam kese böceğinin dişi ve erkeklerini tuzaklar sayesinde yakalıyoruz ve çiftleşip, üremelerine engel oluyoruz. Eğer tuzaktan kaçıp çiftleşen olursa, bu sefer de yumurtladıkları kuluçkaları topluyoruz.

İlaçlama yöntemlerinde ise en hafif ilaçları kullanarak başlıyoruz. İşe yaramadığı zaman ilaçlar giderek artırılır ve daha etkilileri kullanılır”.

“Ülkenin tamamını ilaçlamak

çok maliyetli ve gereksiz”

Vatandaşların bölge bölge çam kese böceklerini gördüğünü ve kendilerine bu yönde şikâyetler geldiğini kaydeden Cemil Karzaoğlu, bunun gayet doğal olduğunu, adanın tamamında bu ilaçlamanın yapılamadığını ve bunun yapılabilmesi için ciddi bir bütçeye ihtiyaç olduğunu belirtti.

“Bir böceği doğadan yüzde 100 yok etmek ne kadar doğrudur tartışılır” ifadelerini kullanan Karzaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkenin tamamındaki böcekleri ilaçlamak için çok ciddi bir maliyete ihtiyacınız olur ve bu kolay bir şey değil. Zaten böceklerin tamamını ilaçlamak ise gereksiz, çünkü böcekleri yüzde 100 yok etmek çok tartışılır bir durum. Biz en etkili olan yerlerde, doğru zamanda, doğru ilaçla çalışma yaptık.

Kullandığımız ilaçlar Avrupa Birliği’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kriterlerine göre ruhsatlandırılmış bir ilaçlardır. Bu ilaçlar bazı yerlerde konuşulduğu gibi arılara, diğer canlılara ve insanlara hiçbir şekilde zarar vermez ve zararlı değildir.

Gelecek sene için konuşmak henüz erken fakat son uygulamanın haritalarını tüm bölgelere dağıttım. Orman memurlarımız böcekleri gördüğü zaman ‘burayı ilaçladık, şurayı ilaçlamadık’ şeklinde bilgilere ulaşabilecek”.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2021, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75