8 ülke geçip, 5 bin kilometre gitti

banner37

Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti tarafından 2017’de üzerine yerleştirilen uydu cihazıyla takip edilen “Nehir” isimli Caretta caretta türü dişi kaplumbağa, Akdeniz’de bir ilki gerçekleştirerek, bilinen en uzun deniz yolculuğunu yaptı

8 ülke geçip, 5 bin kilometre gitti
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti, Çevre Koruma Dairesi ve Exeter Üniversitesi işbirliğinde yürütülen çalışmalar kapsamında, 2017 yılında, Alagadi sahilinde, uydu vericisi ile izlenmeye başlanan “Nehir” isimli Caretta caretta türü dişi kaplumbağa, Kıbrıs, Mısır, Libya, Malta, Tunus, İtalya, Cezayir olmak üzere 8 ülkeyi dolaşarak, 5 bin kilometrelik deniz yolculuğu yaptı

Şu anda İspanya sularında olan “Nehir” isimli kaplumbağa bir ilki başararak, Akdeniz sularında en fazla mesafe kat eden kaplumbağa oldu.

“Nehir”in kuş uçuşu kat ettiği mesafenin de 3 bin kilometre olduğu bildirildi.

Caretta carettanın yolculuğuna devam ettiği de öğrenildi.

38 carettanın göç süreci takip ediliyor

Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Robin Snape, “Nehir” isimli kaplumbağanın, bilinen en uzun deniz kaplumbağası göç yolculuğunu yapmakta olduğunu söyledi.

Robin Snape, bu kaplumbağanın, 2017 yılında, Alagadi sahillerinde yumurtladıktan sonra Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti tarafından uydu vericisi ile izlenmeye başlandığını kaydetti.

banner134
Bu kaplumbağanın adını Nehir Eyüppler’den aldığını ifade eden Snape, 22 Haziran 2017 tarihinde, uydu cihazı takılan bu güzel Caretta caretta dişisinin, günümüze kadar Kıbrıs, Mısır, Libya, Malta, Tunus, İtalya, Cezayir olmak üzere 8 ülkeyi geçip, 5 bin kilometrelik bir yolculuk yaptığını bildirdi.

Robin Snape, “Nehir” in kat ettiği kuş uçuşu mesafenin de 3 bin kilometre olduğunu ve bu sıralarda İspanya sularında gezdiğini dile getirdi.  

Daha önce Doğu Akdeniz sularındaki hiçbir deniz kaplumbağasının bu kadar uzağa gittiğine dair bir kanıtın mevcut olmadığının altını çizen Snape, “Aslında Nehir ilk kez 68 santim kabuk büyüklüğü ile 2014 yılında Alagadi 3’de yumurtlamıştı. Tek yuvada 55 tane yumurtladı. Kısacası izlenmek üzere seçilmesinin sebebi, yuva başarısı değil, alınan doku örneklerinde, diğer deniz kaplumbağalarından daha farklı bir bölgeden geldiğine dair izler bulunmasıydı” diye konuştu.

Robin Snape, bu kaplumbağanın 2017 yılında geri geldiğinde bu kez daha fazla yuva yapıp, yumurta bıraktığını dile getirdi.

Nehir’in İspanya açıklarında olduğunu, yolculuğunun henüz bitmediğini, bulunduğu sularda da pek çok endüstriyel balıkçılık aktivitesiyle karşılaşıp hayatta kalmak zorunda olduğuna işaret eden Snape, Nehir’in Altantik’te ve Akdeniz’in çeşitli yerlerinde bulunan pek çok diğer Caretta genci ile de karşılaşacağını söyledi.

Robin Snape, şöyle devam etti:

“Kıbrıs’ta yumurtlayan bugüne kadar izlediğimiz tüm ergin deniz kaplumbağaları (yaklaşık 73 cm kabuk büyüklüğüne sahip ergin bireyler) 120 metreye kadar dalıp beslenebilecekleri birkaç tane tanıdık beslenme alanına göçmektedir. Fakat biliyoruz ki genç bireyler, bu kadar derine dalamadıkları için su yüzeyinde beslenir. Kısacası Nehir henüz tam olarak erginleşmemiş olduğundan, halen belirli bir beslenme bölgesine bağlı yaşamıyor olabilir. Halen genç bireyler gibi yaşamına devam ediyor gibi gözüküyor”.

Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti, Çevre Koruma Dairesi ve Exeter Üniversitesi ortaklığında ülkemizde üreyen deniz kaplumbağalarıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini kaydeden Snape, bu çalışmalar sırasında toplam 38 Caretta carettanın göç sürecinde takip edildiğini ifade etti.

Robin Snape, bu sayede nasıl, nerede yaşadıkları ve korumak için neler yapılması gerektiği hakkındaki bilgilerin her geçen gün artmakta olduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2018, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75