80 yıllık ağaçlar da fidanlar da kül oldu

banner37

Kalkanlı’daki yangında soğutma çalışmaları dün de sürdü. Türkiye’den gelen ve Ercan’da konuşlanan helikopter dün sabah tedbir amaçlı denizden 4 kez daha su aldı, bölgeye bıraktı ve adadan ayrıldı.

80 yıllık ağaçlar da fidanlar da kül oldu
banner8

Orman Dairesi Müdürü Altay Fırat, yananın doğal bir orman olduğunu, bu nedenle zarar gören ağaç sayısının önümüzdeki günlerdeki çalışmalarla belirleneceğini söyledi.

Fırat, yangından 80 yıllık ağaçların da fidanların da etkilendiğini aktardı.   Fırat, yanan bölgede genellikle çam, zeytin ve harnup ağaçları bulunduğunu kaydetti.
Fırat, geçtiğimiz gün öğle saatlerinde başlayan, havadan ve karadan müdahalelerle akşamüzerinden itibaren kontrol altına alınan Kalkanlı’daki yangınla ilgili soğutma çalışmalarının dün de sürdüğünü söyledi.
Orman Dairesi, Sivil Savunma ve itfaiye ekiplerinin sabaha kadar Kalkanlı’da kaldığını ifade eden Fırat, Türkiye’den gelen ve Ercan Havaalanı’nda konuşlanan helikopterin ise dün sabah denizden 4 kez daha su aldığını ve tedbir amaçlı bölgeye bıraktığını bildirdi.

Çıkış sebebi araştırılıyor

Yangının çıkış sebebiyle ilgili olarak polis soruşturmasının sürdüğünü belirten Fırat, yangına enerji nakil hatlarının aşırı ısınmasıyla yüksek boyutlu ağaçlara teması ile çıktığı ihtimali üzerinde durulduğunu, bir de birilerinin motorla ormandan çıktığının görüldüğünü, bu ihtimalin de araştırıldığını söyledi.

Fırat, yangın anında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın kendisini aradığını ve yangınla ilgili bilgi aldığını da belirterek, Akıncı’nın kendisine Güney Kıbrıs’tan gelecek helikoptere ihtiyaç duyup duymadığını sorduğunu ancak o sıralarda yangının kontrol altına alınmak üzere olduğu için ve İngiliz üslerinden gelen helikopterler ve Türkiye’den gelen uçak ile helikopterin yangına müdahalede bulunduğu için buna gerek duyulmadığını Cumhurbaşkanı Akıncı’ya anlattığını söyledi.

 

“Yangın 450 hektarda etkili oldu”

Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) Kalkanlı’daki yangında son durumla ilgili değerlendirmede bulunan Orman Dairesi Müdürü Altay Fırat, havadan ve karadan müdahale edilen yangının 450 hektarda etkili olduğunu kaydetti.
Fırat, yangına Türkiye’den bir helikopterle bir uçağın, Birleşmiş Milletler’den de iki helikopterin havadan müdahale ettiğini anımsattı.

“Ateşli piknik yapmayın”

Halkı yangınlar konusunda duyarlı olmaya çağıran Orman Dairesi Müdürü Altay Fırat, “Meteorolojik şartlar tutuşmaya elverişli, ateş yakılarak piknik yapılmasın” uyarısında bulundu.
Fırat, orman yangınlarında “Alo 177” ihbar hattına ulaşılmasını isteyerek, çevreye izmarit ve çam şişe atılmaması konusunda da uyardı.
Altay Fırat, “Amacımız yanan yerleri erken zamanda yeşile döndürmek” dedi.

Geriye kalan içler acıcı bir manzara

Sıcak hava ve rüzgarın etkisiyle hızla yayılan yangının ardından geriye içler acısı manzaralar kaldı.

450 hektarlık alanda etkili olan yangında çam, servi, harnup, zeytin olmak üzere binlerce ağaç ve maki bitki örtüsü tamamen yandı. Yangında ayrıca bölgedeki bazı ağıllar zarar görerek birçok hayvan telef oldu.

Yangının çıkış sebebiyle ilgili olarak polis soruşturması sürerken, yangına enerji nakil hatlarının aşırı ısınmasıyla yüksek boyutlu ağaçlara teması ile çıktığı ihtimali üzerinde duruluyor.

“Mercedes değil yangın helikopteri!”

Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi, yangın helikopteri alınması talebiyle bugün 14.00’te Başbakanlık önünde 10 dakikalık eylem ve basın açıklaması yapacak.
Konuyla ilgili Baraka’dan yapılan açıklamaya göre, Altın Patiler Derneği, Baraka Kültür Merkezi, DAÜ Hayvanlara Yardım Kulübü, DAÜ KAY, Sessiz Kullar Derneği ve Bağımsızlık Yolu’ndan oluşan Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi, helikopter olmadığı için söndürülemeyen yangınlarda yüzlerce hayvanın yanarak can verdiği, yüzlercesinin de yuvasız kaldığı belirtilerek, “Mercedes değil yangın helikopteri diyorsan 10 dakikanı ayır, basın açıklamasına sen de katıl” şeklinde çağrı yapıldı.

banner134
Yeşil Barış Hareketi,  “Daha fazla yangın istemiyoruz. Sorumlular derhal istifa etmeli!” diyerek yetkilileri eleştirdi

“Son ağacın da yanmasını mı bekliyorsunuz?”

Yeşil Barış Harekâtı (YBH), yetkililere, “İklim şartlarından dolayı yaz ayların da yangınların kaçınılmaz hale geldiği ülkemizde gerekli denetim ve önlemleri almak için son ağacın da yanmasını mı bekliyorsunuz?” Ve “Yıllardır ivedi bir ihtiyaç olan orman yangını ve birçok acil müdahaleler için gerekli olan helikopter alımının neden yapılmadığının gerekçeleri nelerdir?” diye sordu.
Yeşil Barış Harekatı yaptığı açıklamada, “Ormanlar, duyarsızlıktan, istismardan ve ihmallerden dolayı tükenme noktasına geldi. Ülkemizde hâlâ ağaçları koruma yasası yok” dedi.
YBH, “Bu konunun muhatapları ya durumun önemini algılayamayacak kadar ehliyetsiz, duyarsız ve beceriksiz veya ülke sevgisinden yoksundur. Yerlerini daha ehli, daha duyarlı ve ülke sevgisi ile dolu yöneticilere yer açmak üzere derhal istifa etmelidirler” ifadelerini kullandı.

YKP: Orman Dairesi bütçesi artırılmalı

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Genel Sekreteri Murat Kanatlı, yangınlarla ilgili hükümete acil tedbir alması ve Orman Dairesi bütçesinin artırılması çağrısı yaptı.
Kanatlı yaptığı yazılı açıklamada, hafta sonu çıkan yangınlara işaret ederek, bir hafta önce Orman Mühendisleri Odası Başkanı’nın uyardığını ve mühendislerin bir kez daha haklı çıktığını ifade etti.
Kanatlı açıklamasında, “Bir hafta önce Oda Başkanı adeta Kalkanlı’daki yangının olabileceğini görmüş ve ‘şu anda olası büyük ve büyüme eğilimde olan yangınlar için dairenin hareket kabiliyeti çok azdır. Bu sebeple olası büyük ve büyüme eğilimi olan yangınlarda Orman Dairesi’nin teknik kadro ve eğitimli personel bakımından ciddi eksiklikleri mevcut olup acilen bu teknik kadro ve personelin doldurulması gerekmektedir. Aksi takdirde kaçınılmaz felaketler kapıdadır’ demişti ve maalesef dediği oldu, felaket bir kez daha ülkemizi vurdu” ifadelerini kullandı.
Kanatlı, “Kendi üyelerine yeni Mercedesler alan, üyelerinin özel yurtdışı ziyaretlerini bütçeden ödeyen Bakanlar Kurulu’nun Orman Dairesi’nde tasarrufa gitmesi, hafta sonundaki yangın felaketlerinin birinci sebebidir. Tedbir alınmazsa maalesef bunlar sonuncu felaket de olmayacaklar” iddiasında bulundu.

 

TKP Yeni Güçler: Yangın araçları garajlarda çürüyor

Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Yeni Güçler Genel Başkan Yardımcısı Tözün Tunalı, ülke yangınlarla boğuşurken, araçları kullanacak personel olmaması nedeniyle yangın söndürme araçlarının garajlarda çürümeye terk edildiğini savundu.
Tunalı yaptığı yazılı açıklamada, yıllar önce büyük gayretler sarf edilerek alınan, kendi kendini soğutan kameralı ekip istemeyen aracın tek kullanıcısının Orman Dairesi’ndeki bir personel olduğunu ancak başka bir parti iktidarı döneminde işe alındığı gerekçesiyle işine son verildiğini kaydetti.
Tunalı, “50 bar basınçlı su basabilen bu aracımızın özel yetiştirilmiş kişilerin kullanılabileceğini bilemeyen bu gözü kararmış kişiler, ülkede çıkan yangınlara bu araçlarla müdahale edemiyorlar” dedi.

BKP: Yangınlara karşı tedbirler alınmalı

Birleşik Kıbrıs Partisi, yangınlara karşı acil tedbir istedi.
BKP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Ahmet İşbeceren tarafından yapılan açıklamada, Kalkanlı bölgesinde geçtiğimiz gün çıkan yangında 4 bin dönüme yakın orman arazisinin kül olmasının büyük üzüntü yarattığı belirtildi.
Açıklamada, son üç günde değişik bölgelerde üç ayrı yangın çıktığına dikkat çekilerek, yangınlara karşı acil tedbirler alınması gerektiğine vurgu yapıldı.
Yaz mevsiminde açık alanlarda ateşli piknik yapılmasının yasaklanması, kontrol ve denetimlerin sıklaştırılması gereğine işaret edilen açıklamada, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da yangın helikopteri ile ilgili görüşleri nedeniyle eleştirildi.

Kalkanlı yangını Rum basınında da yankı buldu

Kalkanlı’da geçtiğimiz gün öğle saatlerinde başlayan orman yangını Rum basınında da yer aldı.
Fileleftheros gazetesi KKTC makamlarının yangını söndürme çalışmaları için İngiliz Üsleri ve Türkiye’den yardım aldığını yazdı.
Haberde Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in yardım teklifinde bulunduğu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu’nun da yangın kontrol altına alındığı için buna gerek kalmadığını belirttiği aktarıldı.

Güneyde de yangın

Politis gazetesi Limasol’da geçtiğimiz gün bir saat içerisinde dört yangın çıktığını yazdı.
Habere göre çıkan yangınlar neticesinde “Erimi”de iki buçuk hektar, “Polemidya”da (Binatlı) iki hektar, “Kandu” (Çanakkale) ve “Paramitha”da da bir dekarlık alan yandı.

Güneyde turuncu alarm

Öte yandan Alithia gazetesi, Rum Meteoroloji Dairesi’nin geçtiğimiz gün aşırı yüksek sıcaklıklar nedeniyle turuncu alarm verdiğini yazdı.

Fotoğraflar: Güren TİLKİ

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2017, 08:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75