800 yıllık zeytin ağaçları kül oldu

banner37

Lüzinyanlar tarafından 1200’lü yıllarda ekilmiş ilk zeytin ağaçlarının bulunduğu bölgede 800 yaşında olan bazı zeytin ağaçları yangında kül oldu. Yangında 20 dönüm arazide bulunan 1 servi, 5 harnup, 44 zeytin, 16 okaliptus ve 94 çam ağacı zarar gördü.

800 yıllık zeytin ağaçları kül oldu
banner8

Mehmet KARA

Güzelyurt’ta bağlı Kalkanlı’da, dün öğleden sonra, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne yakın bir yerde “Kalkanlı Anıt Zeytin Ağaçları”nın bulunduğu arazide orman yangını çıktı.

1200’lü yıllarda Lüzinyanlar tarafından ekilmiş ilk zeytin ağaçlarının bulunduğu bölgede 800 yaşında olan bazı zeytin ağaçları, çıkan yangında kül oldu.

Orman Dairesi kulelerinden saat 14.30’da fark edilen alevlere, kısa sürede orman dairesi, itfaiye, sivil savunma, polis, belediye ve duyarlı vatandaşlar müdahale etti. Yangın söndürme çalışmalarına karayollarına ait dozer ve kepçelerle de katıldı. Yangın akşam saat 17.30 sıralarında kontrol altına alındı, ardından soğutma çalışmalarına başlandı.

Çıkan yangında 20 dönüm arazide bulunan 1 servi, 5 harnup, 44 zeytin, 16 okaliptus, 94 çam ağacı zarar gördü. Soğutma çalışmalarının sabaha kadar süreceği öğrenildi.

On adet, toprağa kadar yanmış olan zeytin ağacı gövdeleri, oksijenle bağlantısı kesilmesi için dozerler yardımıyla devrilip toprağa gömüldü.

Bu arada polis kaynaklarından edinilen bilgiye göre, yangının çıkış nedeni henüz tespit edilemedi.

 

banner134
Direnç: Yangın 20 dönüm araziyi etkiledi

KIBRIS’ın sorularını yanıtlayan Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç, çıkan yangında 20 dönüm arazi içerisinde bulunan 1 servi, 5 harnup, 44 zeytin, 16 okaliptus, 94 çam ağacının zarar gördüğünü ifade etti.

Direnç, yangın söndürme çalışmalarına orman dairesi, itfaiye, sivil savunma, polis ve duyarlı vatandaşlar yanı sıra karayolları ve Güzelyurt Belediyesi’nden dozer ve kepçelerin de geldiğini kaydetti.

Direnç, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Toprağa kadar yanan zeytin ağaçlarının gövdelerinin devrilmesi ve toprakla örtülmesi, yani oksijenin kesilmesi gerekiyor. Hiç kimse canlı bir ağacı sökmek için hareket etmiyor. Ancak burada binlerce ağaçtan bahsediyoruz. Toprağa kadar yanmış olan zeytin ağaçlarını çıkarıp dozerler yardımıyla devirerek oksijenini kesmek için toprağa gömüyoruz. 10 kadar ağaç bu şekilde toprağa gömüldü. Eğer toprağa gömülmediği takdirde, için için yanan bu ağaçlar başka ağaçlara da zarar verir.”

Arkın: Tüm ekipler seferber oldu

KIBRIS’a konuşan Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı Bülent Arkın da, 10 adet toprağa kadar yanmış olan gövdelerin dozerler yardımıyla devrilip toprağa gömüldüğünü ifade etti. Olası bir yangın riskini önlemek ve havayla olan teması kesmek için böyle bir çalışma yapıldığını kaydeden Arkın, yangında tüm ekiplerin seferber olduğunu ifade etti. Arkın, ayrıca ekiplerin sabaha kadar bölgede kalacağını söyledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2016, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75