Akdeniz Fokları'nın yaşam alanları bozuldu

banner37

Biyologlar Derneği, Yenierenköy’de Çift Kemerli Köprü’nün yıkılması ile ilgili yaptığı araştırmada, bölgenin deniz mağaralarıyla dolu olduğunu ve nesli tükenmekte olan Akdeniz Fokları’nın barınma yeri olduğunu tespit etti.

Akdeniz Fokları'nın yaşam alanları bozuldu
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Biyologlar Derneği, Yeni Erenköy Eski Liman mevkiinde bulunan ve ülkemizin eşsiz doğal güzelliklerinden olan “Çift Kemerli Köprünün” yıkılması ile ilgili bölgede yaptığı araştırma sonucu, olayın sadece doğal yapının yıkılması ile ilgili değil, bölgenin özellikle de deniz mağaraları ile dolu olduğunu ve tüm Akdeniz’de nesli tükenmekte olan, ülkemiz yasalarına göre de koruma altında olan Akdeniz Fokları’nın barınma yeri olduğunu tespit etti.

Söz konusu yerde yapılan inşaat faaliyetleri neticesinde mağaraların üzerine tonlarca kaya döküldüğünü, kamyon ve dozerlerle mağaraların üzerinde dolaşıldığını, duvar örüldüğünü, yeni bir bina inşa edildiğini ve denizin içerisine dolgu yapıldığının tespit edildiğini belirten Biyologlar Derneği, tüm bunlarla kıyı eko sistemine zarar verildiğini ve özellikle de koruma altında olan Akdeniz Fokları’nın yaşam alanlarının bozulduğunu ve rahatsız edildiklerini belirlediklerini açıkladı.

Dernek, yapılan detaylı araştırma neticesinde Çift Kemerli Köprü’nün de muhtemelen inşaat faaliyetlerinden kaynaklanan sarsıntılar nedeniyle oluşan titreşim sonucu yıkıldığını belirtti.

Türkseven: Çevre felaketi yaşandı

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven, derneklerinin sadece ülkemizin biyolojik çeşitliliğiyle değil aynı zamanda kültürel ve doğal zenginliklerimizin de korunması konusunda çalışmalar yapması nedeniyle Yeni Erenköy Eski Liman mevkiinde bulunan ve ülkemizin eşsiz doğal güzelliklerinden olan “Çift Kemerli Köprünün” yıkılması ile ilgili bölgede araştırma yaptıklarını söyledi.

Niyazi Türkseven, derneklerinin yapılan inşaat işleri, çöktüğü tespit edilen doğal kemerin çevresi ve bu çalışmaların çevre ve doğal kaynaklar üzerindeki etkilerini incelemek üzere 27 Ağustos 2017 tarihinde bölgeye intikal ettiğini kaydetti.

Türkseven, öncelikle alanda yapılan kara çalışmalarının incelendiğini, sonrasında ise denizden incelemeler yapılarak raporlama yapıldığını bildirdi.

Yapılan araştırma neticesinde, olayın sadece doğal yapının yıkılması ile ilgili değil, bölgede bir çevre felaketi yaşandığını tespit ettiklerini belirten Tükseven, bölgenin özellikle de deniz mağaraları ile dolu olduğunu ve tüm Akdeniz’de nesli tükenmekte olan, ülkemiz yasalarına göre de koruma altında olan Akdeniz Fokları’nın barınma yeri olduğunu bildirdi.

“Fokların yaşam alanları bozuldu”

Biyologlar Derneği Başkanı Türkseven, söz konusu yerde yapılan inşaat faaliyetleri neticesinde mağaraların üzerine tonlarca kaya döküldüğünü, kamyon ve dozerlerle mağaraların üzerinde dolaşıldığını, duvar örüldüğünü ve yeni bir bina inşa edildiğini dile getirdi.

Ayrıca denizin içerisine dolgu yapıldığını tespit ettiklerini anlatan Türkseven, tüm bunlarla birlikte kıyı eko sistemine zarar verildiğini ve özellikle de koruma altında olan Akdeniz Fokları’nın yaşam alanlarının bozulduğunu ve bu fokların rahatsız edildiklerini belirlediklerini açıkladı.

Niyazi Tükseven, yaptıkları detaylı araştırma neticesinde Çift Kemerli Köprü’nün muhtemelen inşaat faaliyetlerinden kaynaklanan sarsıntılar nedeniyle oluşan titreşim sonucu yıkıldığını ifade etti.

banner134

Sonuç olarak, Fokların üreme ve barınama alanı olan söz konusu alanın ve daha önceden tespit edilen 7 adet daha alanın Çevre Bakanlığı tarafından Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak ilan edilmesi gerektiğini anlatan Türkseven, söz konusu alanda dökülen kaya ve molozların da kaldırılıp, Çift Kemerli Köprü’nün eski haline dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Niyazi Tükseven, bir çevre felaketine yol açan bu işlemi yapanların da etkin bir şekilde cezalandırılmaları gerektiğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2017, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75