Alsancak’da yaralı bir sansar bulundu

banner37

Taşkent Doğa Parkı bünyesindeki Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü’ne dün ülkemize ait olmayan bir hayvan türü görüldüğü ihbarı geldi

Alsancak’da yaralı bir sansar bulundu
banner87

Taşkent Doğa Parkı bünyesindeki Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü’ne dün sabah Alsancak’ta ülkemize ait olmayan bir hayvan türü görüldüğü ihbarı geldi… Bunun üzerine araştırmaya başlayan uzmanlar, Alsancak’ta yaralı bir sansar buldu.

Taşkent Doğa Parkı uzmanlarının hayvan üzerinde yaptığı muayenede, söz konusu sansarın bir dişinin kırık, bir diğerinin ise çürük olduğu ve acil müdahale ihtiyacının bulunduğu tespit edildi.

Ayrıca söz konusu hayvanın üreme organında şişlik ve iltihap olduğu, hayvana müdahale edilmediği durumda bunun hayati risk oluşturacağı ifade edildi.

Söz konusu hayvanın Alsancak Özgürlük Parkı’nda farklı bir çalışma yapan Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten ile Prof Dr. Salih Gücel tarafından fark edilerek yakalandığı bildirildi.

Kıbrıs türü olmayan sansarın Taşkent Doğa Parkı’na teslim edildiği ve yapılan kontrolde hayvanın Feret (Ferret, Mustela Putorius Furo) türü olduğu, üzerinde herhangi bir çipin bulunmadığı haber verildi.

Taşkent Doğa Parkı yetkililerinden yapılan açıklamada, söz konusu hayvanın çipli olmaması nedeniyle hayvanın Veteriner Dairesi’nden izinli olma şansının olmadığı ve hayvanın büyük ihtimalle ülkeye kaçak olarak girmiş olduğu kaydedildi.

Ülkeye kaçak olarak getirilen hayvanların hem gerekli sağlık belgelerinden yoksun olarak ülkeye sokulduğu, hem de çoğunlukla onların özel ihtiyaçlarının karşılanmadığı ortamlarda tutulduklarından dolayı ülkemizde hayvan refahı ihlallerinin kaçakçılık ihlallerine ek olarak sıklıkla görüldüğü bildirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER