Arazisini kazıp ağaçlarını söktüler!

banner37

Çatalköy sakini 81 yaşındaki Enver Dizliklioğlu’nun Girne’deki telli arazisine izinsiz girilerek büyük oranda inşaat amaçlı kazı yapıldı

banner87
Arazisini kazıp ağaçlarını söktüler!
banner99

Mustafa GÜRSEL

Çatalköy sakini 81 yaşındaki Enver Dizliklioğlu’nun Girne’deki telli arazisine izinsiz girilerek büyük miktarda inşaat amaçlı kazı yapıldı. Bir büyük çam ağacı, çam fidanları ve zeytin ağaçları söküldü. Kazı nedeniyle bazı zeytin ağaçlarına zarar verildi.

Polise gidip şikayetçi olan ve tazminat davası açan Dizliklioğlu, KIBRIS’a, yaşadıklarını anlatarak, adaletin hızlı işlememesinden yakındı.

Enver Dizliklioğlu, “Bu ne cüret!” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Dizliklioğlu, etrafı tellenmiş olan arazisinden sökülen çam ağacının oldukça büyük olduğunu, bu çamın altında ailece çok piknik yaptıklarını, sökülüp yok edilmiş ağaçlardan yıllarca zeytin topladıklarını söyledi.

Maddi kaybının yanında manevi kaybının da olduğunu vurgulayan Dizliklioğlu, “Koca çamımı bana kim geri getirecek? Hangi tazminat onu tekrar eski yerine koyabilir?” diyerek üzüntüsünü ifade etti.

Sökülen ağaçlarının odunlarının ortada olmadığını, kazılan yerlerin ise üstünkörü şekilde moloz ve taşla doldurulduğunu anlatan Dizliklioğlu, iç hukuk yolunu tükettikten sonra, konuyu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götürebileceğini belirtti.

Çatalköy’deki bahçesinde keklik üretip doğaya salan, avcılık camiasında bilinen ve sevilen birisi olan Dizliklioğlu, “Tapulu ve etrafı tellenmiş malına böyle bir saldırıyı kim kabul eder?” diye sordu.

Enver Dizliklioğlu, insanların canı yanında malını korumanın da devletin birinci görevi olduğunu vurgulayarak, başına gelen bu olayda kendini “yapayalnız hissettiğini” kaydetti.

Dizliklioğlu şöyle dedi:

“Adalet hızlı işlemeli. Başkasının arazisine girip kazı yapma ve ağaç sökme bu kadar kolay olmamalı. Bunu yapmayı düşünen bir kere, iki kere değil, 22 kere düşünmeli. Bunu yapanlara hızla ve caydırıcı cezalar verilmelidir.

İnsanın bir gün gelip de arazisinin feci şekilde kazıldığını, ağaçlarının söküldüğünü görmesi, kabul edilebilir bir durum değildir. Bunun kendisine yapılmasını kim kabul eder? Ağaçlarımın odunları da ortada yoktur. Nerededir odunlar? Kim ne yaptı odunları?

Umarım adaletin tecelli ettiği günü görebilirim. Ömrüm yeterse konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de götürmeyi düşünürüm.”

Enver Dizliklioğlu, 44 yıl İngiltere’de çalıştığını ve bütün birikimlerini alıp kalan ömrünü huzur içinde yaşamak için Kıbrıs’a döndüğünü, ancak yaşadığı sorunlar yüzünden “huzurlu yaşama” yerine kanser olduğunu, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde ameliyat olacağını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96