Arı, ekosistemdeki en önemli unsur

banner37

Okullarda, öğrencilere, “Sürdürülebilir Çevrede Arının Önemi” projesi çerçevesinde arının ve arıcılığın önemi anlatıldı

Arı, ekosistemdeki en önemli unsur
banner90

Emine DAVUT YİTMEN

Ülkemizde arının çevreye olan faydaları ve eko sistemdeki önemiyle ilgili bir eğitim düzenlendi.

“Sürdürülebilir Çevrede Arının Önemi” projesiyle ilgili okullarda yapılan eğitimin ikincisi, dün AKM’de yer aldı.

Öğrencilere, bal arıları ve diğer arı türlerinin çevre içindeki yeri yanında, balın gıdalar ile tıbbi ilaçlardaki önemi anlatıldı. Eğitim sırasında öğrencilere kamu spotu olarak hazırlanan bal tanıtım filmleri de gösterildi. Proje, AB desteğiyle Arıcılar Birliği ile Değirmenlik ve Çevre Derneği tarafından ortaklaşa yürütülüyor.

Kasapoğlu: Arıcılığın aktiviteleri arttı

Arıcılar Birliği Başkanı Kırat Kasapoğlu, eğitim çerçevesinde, öğrencilere, ülke tarımında, özellikle arıların çevreye ve insanoğluna sağladığı faydaların eko sistemdeki öneminin anlatılacağını ve bu konuda farkındalığın artırılmaya çalışılacağını söyledi.

banner9
Kasapoğlu, birliğin katkılarıyla arıcılığın aktivitelerini artırdığını ve bu konuda önemli adımlar atmaya çalışıldığını kaydetti.

“Çevre bizim için çok önemli ve korumak zorundayız” diyen Kasapoğlu, arıların bal üretimi dışında yüzde 85 oranında eve giren tüm ürünlerin nedeni olduğunu belirtti.

Goyon: Arıların ve arıcılığın ekonomik bağlamda da olumlu etkileri var

AB Temsilcisi Charlotte Goyon, proje ile ilgili kısa bir bilgi verdi. Goyon, AB’nin çevrenin korunması, daha sürdürülebilir hale getirilmesi açısından ve gelecek nesillerin de çevreyi aynı duyarlılıkla koruması bağlamında önem gösterdiğini ve destek verdiğini söyledi.

Goyon, arıların ve arıcılığın sadece çevre üzerinde değil, ekonomik bağlamda da olumlu etkileri olduğunu belirtti. Goyon, bal arıları ve diğer arı türlerinin AB tarım çerçevesi içinde öncelik olarak düşünüldüğünü ifade ederek, gerek tükettiğimiz gıdalarda, gerekse tıbbi ilaçlarda balın önemine dikkat çekti.

Bal arıları ile ilgili yapılan tüm koruma faaliyetlerinin önemli olduğunu anlatan Goyon, Arıcılar Birliği’nin Kuzey Kıbrıs’ta yapmış olduğu çalışmalarla, arıcılığa gösterilen önemin gitgide artmakta olduğunu kaydetti.

Goyon, bugüne kadar Kuzey Kıbrıs’ta yaklaşık 20 bin kovan üzerinde çalışmalar gerçekleştirildiği bilgisini vererek, “AB’de yaklaşık 60 milyar kovanda bu çalışmalar yürütüldü ve büyük tonda bal, bu çalışmalar neticesinde korunmaya alındı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2017, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108