banner6

Aşırı sıcaklar can alıyor

banner37

Ortaköy başta olmak üzere Lefkoşa’nın bazı bölgelerinde ölü kuşlar bulundu. Sokaktaki kaldırımlarda ve ağaç diplerinde bulunan ölü kuşların ölüm nedenleri henüz bilinmezken, ölüm sebebinin aşırı sıcaklar, açlık ve susuzluk olabileceği tahmin ediliyor.

Aşırı sıcaklar can alıyor
banner151 banner143

Himmet KAZAN

Başkent Lefkoşa’nın Ortaköy bölgesi başta olmak üzere bazı bölgelerinde henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı kuşların öldüğü belirlendi.

Sokaklardaki kaldırımlarda, ağaç diplerinde ve boş alanlarda bulunan ölü kuşlarının cinslerinin serçe, kumru ve kırlangıç olduğu gözlemlenirken, ölüm nedenlerinin ise aşırı sıcaklar, susuzluk, açlık veya zehirlenme olabileceği düşünülüyor.

“Aşırı sıcaklar, susuzluk ve açlıktan ölüyorlar”

Konuyla ilgili KIBRIS’a açıklamalarda bulunan Kuzey Kıbrıs Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği (KUŞKOR)

Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Gökaşan, Lefkoşa’nın Ortaköy ve bazı bölgelerinde bulunan ölü kuşların ölüm nedeninin aşırı sıcaklar veya susuzluk olabileceğini kaydetti.

Temmuz ayında yeni yumurtadan çıkan yavru kuşların biraz gelişmesinden sonra uçma denemeleri sonucunda yuvadan ayrıldığını belirten Gökaşan, yuvadan ayrılan yavru kuşların yuvaya geri dönemediğini ve aşırı sıcaklardan ve susuzluktan dolayı bu yavru kuşların öldüğünü ifade etti.

Girne ve çevresi başta olmak üzere Mesarya bölgesi ve Mesarya civarındaki köylerden de derneğe yuvadan ayrılıp yuvaya geri dönemeyen yaralı kuşlar getirildiğini vurgulayan Gökaşan, getirilen kuşların gözlemlenerek iyileştirilmesi için dernekte tedavi altına alındığını söyledi.

Yaralı kuşların iyileştikten sonra son kontrollerinin yapıldığını ve doğaya bırakıldığını aktaran Gökaşan, Lefkoşa’daki kuşların ölüm sebeplerinin de açlık, susuzluk ve aşırı sıcaklar olabileceğinin altını çizdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2017, 08:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104