Asırlık ağaçlar ve yaban hayatı yok oldu

banner37

Tepebaşı ile Kalkanlı bölgesindeki ormanlık alanda yangın sonrası ortaya çıkan görüntü, yaşanan felaketi gözler önüne serdi

Asırlık ağaçlar ve  yaban hayatı yok oldu
banner90
banner8

ZARAR VE KAYIP ÇOK BÜYÜK… Tepebaşı ile Kalkanlı’da çıkan orman yangını sonrası soğutma çalışmaları dün de devam etti. Yangının ormana verdiği zarar dün daha net görüldü. Uzmanlar, 5 bin hektardan fazla bir alanın yandığını tahmin ediyor. Ormanlık alan içerisindeki ağaçlar, bitki örtüsü, anıt zeytin ağaçları ile birçok canlı telef oldu. Çetin Eren’e ait restoran da tamamen yandı. Yemyeşil ağaçların kapkara olduğu yangının doğaya verdiği zarar çok büyük.

“İÇİMİZ YANIYOR”… Kalkanlı Muhtarı Kemal Kısaoğlu, “İçimiz yanıyor, bölgemizde bulunan asırlık ağaçlar yandı kül oldu” dedi. Böyle bir felaketi ilk kez yaşadıklarını belirten Kısaoğlu, 800 yıllık Kral ve Kıbrıs zeytin ağaçlarının yok olduğunu vurguladı. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörlüğü de kampusu da etkileyen yangının can kaybı, yaralanma ve bina hasarı olmaksızın atlatıldığını belirterek kaybedilen ağaçların da ODTÜ ruhuyla ve fazlasıyla tekrar yeşertileceğini kaydetti.
 

Güren TİLKİ

   Tepebaşı ile Kalkanlı bölgesinde önceki gün başlayan ve dün de devam eden yangının yaşandığı alandaki soğutma çalışmaları sürüyor.
   Yangında 5 bin hektardan fazla bir alanın yandığı tahmin edilirken, bu alan içerisinde bulunan yüzlerce ağaç, bitki örtüsü ile anıt zeytin ağaçları da yandı. Yaban hayatı da alevlerden nasibini aldı. Yangında Çetin Eren’e ait restoran da yanarak yok oldu.

   Yangın sonrası bölgeden çekilen fotoğraflar, yaşanan felaketi gözler önüne serdi.

   Yeşil ağaçların rengi siyah oldu.

Çardak Restoran artık yok

   Kalkanlı piknik alanı bölgesinde bulunan Çardak Restoran, yangında yerle bir oldu.

   Uzun zamandır bölgede faaliyet göstermeyen, Çetin Eren’e ait restoran içerisinde bulunan tüm malzemeler yanarak kül oldu.

   Ahşaptan olan yapı, 1 dakika içinde alevlere kapıldı.

Yanan alan, tahmini

banner134
5 bin hektarın üzerinde


   TAK muhabirinin Güzelyurt İlçesi İtfaiye Amiri Halil Yarıcı’dan aldığı bilgiye göre, iş makineleriyle emniyet şeritlerinin çekildiği bölgede yangın kontrol altında tutuluyor. Yarıcı, yangının yaşandığı alan içerisinde zaman zaman alevlenmelerin olduğunu ve bunlara hemen müdahale ettiklerini ifade etti.

   Tepebaşı bölgesinde dün başlayan yangının ODTÜ’ye kadar uzandığını ifade eden Yarıcı, tahminen 5 bin hektarın üzerinde bir alanın yandığını öngördüğünü ancak net bilgiyi Orman Dairesi’nin vereceğini söyledi.
  

Kısaoğlu: İçimiz yanıyor

   Tepebaşı köyünden başlayan ve Kalkanlı’ya doğru yayılıp ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun dibine kadar giren yangın, her yeri simsiyah yaptı.

   Türkiye’den gelen 3 helikopterin yangına müdahalesi sonrası, dün de havadan soğutma çalışmaları devam etti.

   Kalkanlı anıt zeytin ağaçlarının bulunduğu bölgenin telli olmasından dolayı, yangından kaçamayan birçok canlı alan içerisinde telef oldu.

   Kalkanlı Muhtarı Kemal Kısaoğlu, “İçimiz yanıyor, bölgemizde bulunan asırlık ağaçlar yandı kül oldu” dedi.   Böyle bir felaketi ilk kez yaşadıklarını belirten Kısaoğlu, 800 yıllık Kral ve Kıbrıs zeytin ağaçlarının yok olduğunu vurguladı.

   Kısaoğlu, yangın sonrası dün bölgedeki zararı görmek için alanı gezdiklerini, asırlık zeytinler bölgesindeki durumu gördüğünde gözyaşlarını tutamadığını anlattı.

   Çevreci Adem Sadrazam da, Kalkanlı asırlık zeytin ağaçlarının halini görünce içinin yandığını söyledi.

“Keşke gelmeseydim ve bu manzarayı görmeseydim” diyen Sadrazam, yıllarca bölgeye büyük katkı sağladı, hayatını Kalkanlı’daki orman ve zeytin ağaçlarına adadı.

   Yaşanan felaketten büyük üzüntü duyan Sadrazam, “Evlatlarım gibi olan zeytin ağaçları ve ormanın yanındaki canlılar alevlere kapılıp gitti” dedi.

ODTÜ Rektörlüğü: Kaybettiğimiz

ağaçları fazlasıyla tekrar yeşerteceğiz
 

   ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörlüğü, önceki gün Tepebaşı’nda çıkan ve kampusu da etkileyen yangının can kaybı, yaralanma ve bina hasarı olmaksızın atlatıldığını belirterek kaybedilen ağaçların da ODTÜ ruhuyla ve fazlasıyla tekrar yeşertileceğini kaydetti.
   ODTÜ Kuzey Kıbrıs Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada, yangın tehlikesini atlatmaları için tüm güçlerini seferber eden KKTC ve TC makamlarına teşekkür edildi.
   Tehlike henüz büyümeden güvenle tahliye edilen öğrenci ve mensupların kampusa döndüğü belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
   “Özellikle itfaiye, sivil savunma çalışanları, askeri birliklerimize ve öğrencilerimizi misafir eden KYK ile Lefke Avrupa Üniversitesi'ne teşekkür ederiz. Tahliye, koordinasyon ve soğutmada gönüllü olarak yardımcı olan mensup ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz. Yangın sebebiyle kaybettiğimiz ağaçları ODTÜ ruhu ile ve fazlasıyla tekrar yeşerteceğiz. Ülkemizin diğer bölgelerinde ne yazık ki devam eden yangınların da en kısa zamanda ve kayıpsız şekilde söndürülmesini diliyoruz.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75