banner6

'Atıklar asla suya karışmıyor'

banner37

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, KKTC’ye içme-kullanma ve sulama suyunun verildiği Alaköprü Baraj Gölü’ne atıksu karıştığı iddialarını yalanladı

'Atıklar asla suya karışmıyor'
banner150 banner151 banner143

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından  yapılan açıklamada , “KKTC’ye içme-kullanma ve sulama suyu verilmekteolan Alaköprü Baraj Gölüne atıksu verilmesi veya karışmasının kesinlikle söz konusu olmadığı” belirtildi. Açıklamada ayrıca Alaköprü Barajı’nın yeniden yerleşim projesi dâhilinde sızdırmaz fosseptikler inşa edildiği ve atıkların arıtıldıktan sonra fosseptiklerde depolanarak, uzaklaştırıldığı vurgulandı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından  yapılan yazılı açıklama şöyle:

“KKTC’ye içme-kullanma ve sulama suyu verilmekte olan Alaköprü Baraj Gölüne atıksu verilmesi veya karışması kesinlikle söz konusu değildir. Alaköprü Barajı yeniden yerleşim projesi dâhilinde Mersin İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından Akine Mahallesinde 4 adet, Sarıağaç Mahallesinde 1 adet ve Ormancık Mahallesinde 2 adet sızdırmaz fosseptik inşa edilmiştir. Atıklar Biyolojik Arıtma Yöntemi ile arıtıldıktan sonra fosseptiklerde depolanmış ve Mersin Büyükşehir Belediyesi vidanjörleriyle buradan alınarak uzaklaştırılmışlardır.

Bilahare, Mersin İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından Alaköprü Barajı yeniden yerleşimlerinden Akine Mahallesine ait fosseptik Dragon çayına sağ sahilden 4,7 km. uzunluğunda 140 mm. çapında boruyla, Sarıağaç Mahallesine ait fosseptik sol sahilden 9 km. uzunluğunda 110 mm. çapında boruyla Alaköprü Barajı’nın mansabına Dragon Çayına bağlanmıştır.

Söz konusu deşarjların, Anamur Ovasının sulama suyu ihtiyacını karşılayan Anamur Regülatörünün menbasından gerçekleştirilmesinin hem halk sağlığını, hem de 20.000 da alanda üretimi yapılan muz, çilek gibi bitkilerin tarımını olumsuz etkileyeceği, ayrıca, regülatör ve sulama kanallarında yosunlaşmaya, sulamada kullanılan yağmurlama ve damla sulama sistemlerinin tıkanmasına sebep olacağı değerlendirilmiştir.

DSİ 6. Bölge Müdürlüğümüzce, Mersin İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne gönderilen 03.10.2016 tarih, 647321 sayılı yazıda, Akine ve Sarıağaç Mahallelerinin Kanalizasyonlarının Dragon çayına bağlantısının, Alaköprü Regülatörü’nün mansabına alınması istenmiştir. Mersin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nce 2017 yılı içerisinde kanalizasyon hattının Alaköprü Regülatörünün mansabına alınacağı ifade edilmiştir”

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2017, 08:47
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110