Avcı örümceği küçük bir fare yakaladı !

banner37

Örümceklerden korkuyorsanız bu haber size göre değil !

banner87
Avcı örümceği küçük bir fare yakaladı !
banner90
banner99

Avustralya doğası dünyaya korkunç bir sürpriz yaptı. Bu kez, avcı örümceği küçük bir sıçan yakaladı !

Hepimiz örümceklere karşı temkinliyizdir, onların ısırıklarının küçükte olsa problemlere yol açacağını biliriz, ama normalden büyük bir örümceğin küçük bir kemirgen yakaladığını görmek, dolabınızda gördüğünüz küçük örümceklere göre daha rahatsız edicidir. Avustralya’daki bu örümcek iyi ki ülkemizde değil.

Ama benzeri mevcut.

Balıklar, fareler, kuşlar, kertenkeleler, yılanlar gibi hayvanları yakalamakta ısrar eden örümcek, Sadece tarantulalar değil. Bu avcı örümceği ve böğler gibi Başka türlerde mevcut.

Bütün örümceklerin toplu olarak her yıl bütün insanlardan daha fazla yedikleri göz önüne alındığında, diğer besin çeşitlerini de paylaşmaları kulağa adil geliyor.

Yine de, Tazmanya'daki Justine Latton'ın kocası Adam'ın fotoğrafını çektiği olay sıradan bir şey değil.

“Gördüğüm en büyük avcı örümceklerinden biriydi. Yakaladığı av ise bir ceviz büyüklüğünde bir fındık faresiydi !” diyen Latton; Fotoğrafı gördüğünde dehşete kapıldığını belirtti.

KIBRISTA YAŞAYAN BÖYÜ/(böğ) ÖRÜMCEĞİDE ETCİL BİR ÖRÜMCEK


 

Görünüşte böyülerin 10 bacağı var :ancak ilk çift aslında bacak değil dokunma ayakları ; yani , beslenme, dövüş ve çiftleşme sırasında duyu organları olarak kullanılan uzun eklentiler. Diğer örümceklerden daha fazla eklem içeren arka bacakların boyu ve her bir çift bacağın arasındaki mesafenin genişliği , esnekliği ve hızı en üst düzeye çıkarıyor.ve tabii güçlü çeneleri unutmamak gerekiyor. büyüklükleri göz önüne alındığında böğüler, hayvanlar aleminde en güçlü ısırığına sahip canlıdır .

böyüler her ne kadar 'zehirli olmasa' da, böyülerin ısırıkları insanların canını yakıyor-avlarını ise öldürebiliyor.bu etobur canlılar böceklere, kemirgenlere, kertenkelere, yılanlara ve küçük kuşlara saldırıyor;avlarını , vücut boylarının üçte birine ulaşabilen çeneleriyle yakalıyor.çenelerini testere gibi hareket ettirerek , kurbanlarını pelte kıvamına gelinceye dek çiğniyor.ardından da avlarının etini sıvılaştıran bir enzim salgılayıp , midelerine indiriyorlar.

bazı bölgelerde hızlarından dolayı rüzgar akrepleri olara bilinen , kuzey afrika ve ortadoğu'da ise-yandan kambur bir görünüşe sahip olmalarından dolayı -deve örümcekeleri olarak adalandırılır.böyulerin cogu gececildir.karanlıkta , kumun üzerinde aşırı hız yapan arazi araçları gibi oradan oraya koşuştururken , sanki korku nedir bilmiyorlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75