Avcılar bindiği dalı kesmez

banner37

KKTC Avcılık Federasyonu Başkanı Erhan Keser, cikla avının uzatılmasıyla doğal yaşama zarar verileceği iddialarına yanıt verdi:

banner87
Avcılar bindiği dalı kesmez
banner90
banner8

Ergül ERNUR

KKTC Avcılık Federasyonu Başkanı Erhan Keser, cikla avının uzatılması taleplerinin yerine gelmesi için “Siyasilere baskı” uyguladıkları yönündeki iddialara tepki gösterdi.

Avcıların doğayı, çevrecilerden daha çok düşündüğünü ve koruduğunu ifade eden Keser, “Biz bindiğimiz dalı kesmeyiz” dedi.

Keser, av sezonu tarihi belirlenirken “Cikla kuşunun fazla olması halinde avlanma süresinin uzatılması yeniden gündeme gelecektir” şeklinde ek bir madde yazıldığını ifade ederek kendilerinin bu maddeye atıfta bulunarak taleplerini dile getirdiğini belirtti.

Cikla avının uzatılması konusunda avcılık kulüplerinin oybirliğiyle aldığı kararın, Merkezi Av Komisyonu tarafından onaylandığını hatta bu onayda Çevre Dairesi’nin de imzasının bulunduğunu söyleyen Keser, bugün Bakanlar Kurulu’nda konunun gündeme gelmesini beklediklerini ifade etti.

KKTC Avcılık Federasyonu Başkanı Erhan Keser, Koruma Asbaşkanı Burhan Açar ve Eğitim Asbaşkanı Salih Mert Çakarlı, Kuşları ve Doğayı Koruma Derneği’nin (KUŞKOR) “Mart ayında avın devam etmesi doğa için tam bir felaket olur” şeklindeki açıklamasına yanıt verdi.

Keser, Bakanlar Kurulu’ndan olumlu veya olumsuz bir karar çıkmasını beklediklerini, durumun belirsiz kalmasını istemediklerini belirterek “Çıkacak karara avcılar olarak saygılıyız. KUŞKOR da bu karar saygılı olacak mı?” dedi.

Keser, kendilerinin önerisinin cikla avının iki çarşamba, iki de pazar günü olacak şekilde 12 Mart’a kadar uzatılması olduğunu söyledi.

Keser: Avın süresi uzatılırsa üç bölge ava kapatılacak

KKTC Avcılık Federasyonu Başkanı Erhan Keser, avın süresinin uzatılması halinde, cikla kuşunun toplanıp göç ettiği yerlerin ava kapatılmasını istediklerini vurguladı.

Keser, cikla avının uzatılması halinde üç bölgenin de ava kapatılması önerileri olduğunu belirtti.

Dipkarpaz’da Milli Park Alanı’ndaki ava yasak bölgenin genişletildiğini ve sınırın bariyerlere çekildiğini ifade eden Keser, Arno Tepesi olarak bilinen ve avcıların koruma alanı yaptığı bölgenin de ava kapatılacağını söyledi.

Keser, adada kuşların bilimsel olarak tek rehabilitesini yapan Taşkent Doğa Parkı çevresinin de ava kapatılmasını önerdiklerini ifade etti. Keser, cikla avının süresinin uzatılması halinde bu üç bölgenin ava kapatılmasının gündeme geleceğini belirtti.

Yasa önerisinde, “Dıraşilya”nın av hayvanı olması önerildi

Erhan Keser, avcıların doğaya sahip çıkan kişiler olduğunun altını çizerek kendilerinin avcıları ve avı kısıtlayan çalışmaları da olduğunu söyledi.

Yasa önerisi hazırladıklarını ve ilgili bakanlığa sunduklarını ifade eden Keser, bu çalışmada köpek gezdirme süresini iki ay daha kısıtladıklarını, 1 Mart-15 Haziran olan sürenin 1 Şubat-15 Temmuz olarak değiştirilmesini önerdiklerini belirtti.

Keser, av hayvanlarının çeşitliliğini artırmak için Avrupa Birliği’ndeki dört ülkede avlanılan Bayağı Toygar adlı, ülkemizde “Dıraşilya” olarak bilinen kuş türünün de avlanabilmesini öngören çalışmaları olduğunu söyledi.

“Amacımız her uçan hayvanı vurmak değil, yerli hayvanlarımızı korumaktır” diyen Keser, hayvanların korunabilmesi için doğada cepler oluşturulmasının da düşünüldüğünü söyledi.

Yeni çalışma; av haritası cep telefonlarına indirilebilecek

Keser, dere yatakları, göletler, toprak yolları da gösteren av haritasını sanal ortama taşıyıp, avcıların ava açık, kapalı olan yerleri, bölgelerde nerede ne olduğunu görmelerini sağlamak için cep telefonlarına indirecekleri bir uygulama üzerinde de çalıştıklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2017, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75