Ayluga Göleti'ndeki yapılaşma durdurulmalı!

banner37

Mağusa Kent ve Ekoloji Platformu, özel koruma altında olan Ayluga Göleti sınırları içerisindeki alanda dolgu yapılmasını ve taştan duvar örülmesini, eylemle protesto etti

Ayluga Göleti'ndeki yapılaşma durdurulmalı!
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Mağusa Kent ve Ekolojimi Platformu, özel koruma altında olan Ayluga Göleti sınırları içerisinde olduğu belirtilen alanda dolgu işlemi yapılması ve taştan duvarlar örülmesini protesto etti.

Platform, Mağusa’da, dün saat 13.30’da, Icebowling yanı, Ali Mahir Parkı karşısındaki alanda gerçekleştirilen eylemde, polis, geniş güvenlik önlemleri aldı.

Yapılan eylemde, Ayluga Göleti’ndeki bir süreden bu yana devam eden yapılaşmanın önüne geçebilmek için Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Turizm ve Çevre Bakanlığı, Mağusa Belediyesi ve konu ile ilgili tüm kurumları acilen önlem almaya çağrıldığı belirtildi ve Çevre Koruma Dairesi görüş bildirmemesine rağmen, dolgu işlemi yapılan ve taş duvarlarla örülen alandaki yapılaşma faaliyetlerinin derhal durdurulması istendi.

Emin: Tahribat büyüdü

Mağusa Kent ve Ekoloji Platformu aktivistlerinden Erol Emin, Ayluga Göleti’nin kamusal bir alan ve halkın malı olduğunu söyledi.

Erol Emin, Ayluga Göleti’nin yasalarla koruma altına alındığını ve Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) olduğunu kaydetti. 

Ayluga Göleti’nin, Mağusa’nın oksijen kaynağı olduğunu belirten Emin, böylesi doğal yaşam alanının devlet tarafından halk adına korunması gerektiğinin altını çizdi.

Erol Emin, Ayluga Göleti’nde, ekolojik tahribatın büyük orana ulaştığını ve DAÜ’nün Güney Kampusu içerisinde, 7 adet yurt yapımına izin verildiğini dile getirdi.

Kamuoyu adına bu yurt izinlerini kimin ve neden verdiğini soran Emin, “Bu yurtlar için zemin etüdü yapıldı mı? Biyolojik etüt yapıldı mı? Binlerce insanın kalacağı bu yurtlarda kanalizasyon nereye akacak?  Deprem olursa ne olacak? Kanlıdere gelirse ne olacak?” diye sordu.

banner134
Erol Emin, kamuoyunun bunu merak ettiğini dile getirdi. Bir haftadan bu yana konu ile ilgili sorularını içeren yazıları Gazimağusa Kaymakamlığı, Gazimağusa Belediyesi, Çevre Koruma Dairesi ve İçişleri Bakanlığı’na sunduklarını anlatan Emin, Mağusa halkının olan bu yerle ilgili yetkililerin halkı aydınlatmalarını istedi.

Erol Emin, “Çünkü yasalar herkes için eşittir. Birileri yasaları takmıyorsa, hükümet derhal istifa etmelidir” dedi.

Sezerel: Natura 2000 özelliği var

Eylemde basın bildirisini okuyan aktivistlerden Çise Sezerel, Ayluga Sulak Alanı’nın, barındırdığı ekosistemiyle, yüzlerce yerli, göçmen, üreyen ve nesli tükenmekle karşı karşıya olan kuşlara ev sahipliği yapan, uluslararası öneme sahip bir habitat olduğunu söyledi.

Çise Sezerel, potansiyel “Natura 2000 Alanı” olma unvanına sahip olan Ayluga Sulak Alanı’nın, 2008 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) ilan edildiğini kaydetti.

“Sulak Alanlar ve Su Ortamlarının Korunması Tüzüğü” gereğince sulak alan çevresindeki 100 metrelik alanın mutlak koruma alanı kapsamında yerleşime kapalı duruma getirildiğine dikkat çeken Sezerel, Ayluga Sulak Alanı’nın, suya sıfır çiftlikler ve ağıllar, ateş yakılan piknikler, sulak alan yanında yaratılan ses kirliliklerinden dolayı tehdit altında olmakla birlikte, civarında gerçekleştirilen yapılaşma ve kaçak yapılaşma ile de ciddi ve geri dönüşümü zor ekolojik tahribata sebebiyet verilmekte olduğunu açıkladı.

Belediye derhal durdurmalı

Çise Sezerel, yasal mevzuatın gayet açık olmasına rağmen, eylemlerini gerçekleştirdikleri bu yerde dolgu işlemi gerçekleştirildiğini ve hudutlara taş duvar uygulaması yapılmakta olduğunu dile getirdi.

Mutlak koruma alanı kapsamında olan sulak alanların civarında yapılacak herhangi bir yapılaşma için belediyeden ve Çevre Koruma Dairesi’nden görüş istenmesi gerektiğini aktaran Sezerel, henüz, ilgili daireden olumlu veya olumsuz bir geri dönüş yapılmamasına rağmen, pazar günü de dahil olmak üzere ısrarla devam eden taş duvar uygulamasının, Mağusa Belediyesi tarafından derhal durdurulması ve sonrasında gelebilecek girişimlerin engellenmesinin gerektiğini açıkladı.

Çise Sezerel, “Ayluga Sulak Alanı da dahil olmak üzere ülkemizdeki sulak alanların korunmasına yönelik akılcı, çağdaş ve özgün yönetim planları hızla hayata geçirilmelidir. Ayluga Sulak Alanı civarındaki özel mülklerin kimseyi mağdur etmeden, devlet arazilerine dahil edilip istimlak edilmeleri için yetkili kurumların çalışmalar başlatması, yapılaşma girişimlerinin önüne geçmek için gereklidir” dedi.

Geçtiğimiz aylarda, verilen tepkiler üzerine Ayluga bölgesinde mühürlenen yasadışı inşaat da dâhil olmak üzere, yapılaşma yapılan yerlerin rehabilite edilip habitata tekrardan kazandırılmasının önemli olduğuna vurgu yapan Sezerel, devletin planlayıcı, yürütücü ve denetleyici yapılarının hukuk dışı uygulamalara karşı sessiz kalmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

 Çise Sezerel, Başbakanlığı, İçişleri Bakanlığı’nı, Turizm ve Çevre Bakanlığı’nı, Mağusa Belediyesi’ni ve konu ile ilgili tüm kurumları acilen etkin önlem almaya çağırdıklarını belirterek, Mağusa Kent ve Ekoloji Platformu olarak kararlı mücadelelerini yükselerek devam ettireceklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 09:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75