banner6

Balalan'a, 3 bin çam ve selvi fidanı

banner37

“Temiz Düşün” adlı, çevreyi korumayı hedef alan projenin ilk etkinliği yapıldı

Balalan'a, 3 bin çam ve selvi fidanı
banner151 banner143

Ayşe BULUT

Cumhurbaşkanlığı tarafından yürütülen, “Temiz Düşün” adını taşıyan, çevre temizliğini ve çevreyi korumayı hedef alan proje kapsamındaki 3 bin çam ve selvi fidanı, İskele ilçesine bağlı Balalan köyüne dikildi.

Fidanların çocukların ellerinden toprakla buluşması projeyi daha da anlamlı kıldı. Etkinliğe, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı ev sahipliği yaptı. Temiz Düşün projesinin maskotu “Zeytin” de etkinlik süresince fidan dikimine eşlik etti.

Etkinliğe Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı, Yenierenköy Belediye Başkanı Mehmet Kadı, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil

Sarıçizmeli, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Erdoğan Çelebi, Yenierenköy Köy Muhtarı Vahibe Özkasırga, Taşlıca Köy Muhtarı Ramazan Çelik, Sivil Savunma Teşkilatı personeli ve çocukları, Orman Dairesi Müdürlüğü’nün personeli, bölge belediyelerin çalışanları ile bölge halkı katıldı.

Meral Akıncı: Çevrenin olduğu yerde de sorumlu insandır

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, “Temiz Düşün” projesinin dünyada farklı isimler altında yürütüldüğünü kaydederek, bu çalışmanın iklim değişikliği tehdidi nedeniyle başlatıldığını aktardı.

“Çevre demek insan demek… Çevrenin olduğu yerde de sorumlu insandır” diyen Akıncı, Balalan’daki etkinliğin başlangıç olduğunu, geçmişte Kıbrıs’ın “yeşil ada” olarak anıldığını ancak son yıllarda ülkenin bu özelliğini kaybettiğini söyledi.

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı da, ağaçların ülkemizin en büyük zenginliği ve gelecek nesillere bırakılacak en değerli miras olduğunu söyledi. Dünyada ağaç popülâsyonunun her geçen gün azaldığına dikkat çeken Alanlı, vatandaşları yeşile önem vermeye ve katkı sağlamaya davet etti.

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Erdoğan Çelebi de, “Faaliyetlerimiz proje kapsamında devam edecek” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 08:42
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104