banner6

Balık avı değil, ölümle dans ediyorlar

banner37

Boru hattındaki arıza yüzünden 4.5 aydır Türkiye’den su akışı olmayan Geçitköy Barajı’ndaki su seviyesi ciddi oranda düştü. Bunu fırsat bilen bazı vatandaşlar, hiçbir tedbir almadan yaklaşık 100 metrelik taşlı zeminden aşağıya inerek barajda balık avlıyor

Balık avı değil, ölümle dans ediyorlar
banner150

banner150

banner99

Su seviyesi ızgaranın altına düştü… Geçitköy Barajı’ndaki su seviyesi vinç bölümündeki ızgaranın altına düştü. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Oğuz, Geçitköy barajında ağustosa kadar yetecek kadar su bulunduğunu, boru hattındaki arızanın giderilmesi için boru montajının haziran sonu başlanacağını kaydetti.
Barajdaki su seviyesinin düşmesini fırsat bilen bazı vatandaşlar ise, kaya dolgulu yaklaşık 100 metrelik yükseklikten taşlara basarak baraj kenarına iniyor, düşme tehlikesini düşünmeden oltalarıyla balık tutmaya çalışıyor.

Güren TİLKİ

   Türkiye’den KKTC’ye su taşıyan boru hattında yaklaşık 4.5 ay önce meydana gelen arıza henüz giderilemedi ve suyun toplandığı Geçitköy Barajı’ndaki su seviyesi, ciddi oranda düştü. Bunu fırsat bilen bazı vatandaşlar, “ölümü göze alarak” yaklaşık 100 metrelik taşlı zeminden aşağıya inerek barajda balık avlıyor.

   Geçitköy Barajı’ndaki su seviyesinin düşmesiyle birçok kişi balık avlamak için baraja gidiyor.

   Kaya dolgulu yaklaşık 100 metrelik yükseklikten taşlara basarak baraj kenarına inen birçok kişi, düşme tehlikesini düşünmeden oltalarıyla balık tutmaya çalışıyor.

   Bölgeye gidip barajı görüntülemek isteyen vatandaşlar, “Bu kadarına pes doğrusu. Hiçbir tedbir almadan kayalardan baraja inen bu insanlar, balık avlayacak diye canlarından olacaklar” yorumunda bulunuyor.

Oğuz: Boru montajı haziran sonu başlayacak

   Karantina döneminde de su tüketiminin artması nedeniyle barajdaki su seviyesi öngörülenden daha hızlı bir şekilde düştü.

   Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Türkiye-KKTC arasındaki su boru hattındaki patlağın, ağustosa kadar tamir edileceğini söyledi.

   Oğuz, Geçitköy barajında ağustosa kadar yetecek kadar su bulunduğunu, boru hattındaki arızanın giderilmesi için boru montajının haziran sonu başlanacağını kaydetti.
   Ağustos ayında Geçitköy barajında su akışının tekrardan başlamasını beklediklerini belirten Oğuz, gerekli olan 10 adet borunun imalatı için maliyetin 35 milyon TL olduğunu, montajının ise ek maliyet olduğunu belirtti.

   Türkiye’den Geçitköy’e su nakliyesini sağlayan boru hattının Anamur tarafında 10 Ocak’ta kopma olmuş, Türkiye Su İşleri Dairesi, hattın tamiri için çalışmalara başlamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104