banner6

Balıkçılık kanayan yara

banner37

Uzmanlar, oldukça küçük ölçekli bir ada ülkesi ve oldukça sınırlı kaynaklarımız olmasına rağmen yıllardır balıkçılık yönetimi konusunda olumlu bir adım atılmamasını eleştirdi:

Balıkçılık kanayan yara
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

Uzmanlar, KKTC’nin çok acil bir şekilde balıkçılık politikasını sürdürülebilir ve uluslararası standartlara uygun hale getirmesi gerektiğine dikkat çekti.

Uzmanlar, KKTC balıkçılığının yıllardır kanayan yara olarak gündemde durduğunu, oldukça küçük ölçekli bir ada ülkesi ve oldukça sınırlı kaynakları olmasına rağmen yıllardır balıkçılık yönetimi konusunda olumlu bir adım atılmamasından yakındı.

Yıllar süren toplantılar sonucunda uluslararası standartlara uygun bir tüzük oluşturulmuş olunmasına rağmen, tüzük metninin hâlâ parlamentoya sunulmadığına değinen uzmanlar, yetkili dairelerin teknik personeli, denizel çevrenin korunması ile ilgili çalışma yapan sivil toplum örgütleri ile sektördeki profesyonel ve amatör balıkçıların çoğunluğunun Sürdürülebilir Balıkçılık Tüzüğü’nün ivedilikle onaylanmasını beklemekte olduğuna dikkat çekti.

Çiçek: Engelleyen çıkar grupları var

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Su Altı Araştırma ve Görüntüleme Merkezi Başkanı ve Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek, KKTC’nin çok acil bir şekilde balıkçılık politikasını sürdürülebilir ve uluslararası standartlara uygun hale getirmesi gerektiğini söyledi.

Çiçek, KKTC balıkçılığının yıllardır kanayan yara olarak gündemde durduğunu, oldukça küçük ölçekli bir ada ülkesi ve oldukça sınırlı kaynakları olmasına rağmen yıllardır balıkçılık yönetimi konusunda olumlu bir adım atılmamasını eleştirdi.

DAÜ Sualtı Araştırma ve Görüntüleme Merkezi olarak 2004 yılından beri yapılan çalışmalarda profesyonel ve amatör balıkçılarla sayısız toplantı yapıldığını, farklı projelerle denizel kaynakların araştırıldığını ve genel olarak yapılması gerekenlerin belirlendiğini anlatan Çiçek, bu gerekliliklerin günümüzde sektördeki diğer oyuncular tarafından da sıkı sıkıya desteklenmekte olduğunu bildirdi.

Yrd. Doç. Dr. Burak Ali Çiçek, maddi kaynakları oldukça kısıtlı olmasına rağmen, konuyla doğrudan ilgili olan Hayvancılık Dairesi bünyesinde çalışkan ve uluslararası gündemi takip eden deneyimli personel olduğunu belirtti. Çiçek, uzun yıllar süren toplantılar sonucunda uluslararası standartlara uygun bir tüzük oluşturulmuş olunmasına rağmen, tüzük metninin halen parlamentoya sunulmadığını ifade etti.

Burak Ali Çiçek, kişisel çıkarlarına uymadığı için, doğru uygulamaların gündeme gelmesini engelleyen ve bu doğrultuda yetkililere ve hatta siyasilere baskı yapan oldukça küçük bir grup olduğunu öne sürerek, ancak bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda kişi için bütün bir balıkçılık sektörü ve başta turizm sektörü olmak üzere diğer sektörlerin de dayandığı denizel kaynaklarımızın tehlikeye atılmaması gerektiğini söyledi.

Çiçek, yetkili dairelerin teknik personeli, denizel çevrenin korunması ile ilgili çalışma yapan sivil toplum örgütleri ile sektördeki profesyonel ve amatör balıkçıların çoğunluğu Sürdürülebilir Balıkçılık Tüzüğü’nün ivedilikle onaylanmasını beklemekte olduğuna dikkat çekti.

Detaylarından arındırılmış olarak özetlenmesi halinde bu tüzük kapsamında getirilen uygulamalarla; profesyonel balıkçıların tekne bilgileri, seferleri ve av miktarlarının düzenli olarak kaydedilmesinin sağlanması, birçok gelişmiş ülkedeki gibi balıkçı takip sistemi oluşturulması gerektiğini anlatan Çiçek, hem balıkçılık hem de turizm sektörüne hizmet verebilecek, doğamızın ve denizlerimizin korunmasına hizmet edecek, deniz koruma alanlarının oluşturulması gerektiğini açıkladı.

Çiçek, amatör balıkçıların kesinlikle ağ ile avcılık yapmalarına, bununla birlikte, diğer yöntemlerle (zıpkın, olta, vs) avladıkları balıkları satmalarına izin verilmemesi gerektiğine vurgu yaptı. Profesyonel veya amatör balıkçıların av miktarları mutlaka kayıt edilmesi gerektiğine de dikkat çeken Çiçek, denizlerimizdeki mevcut kaynakların stokunun belirlenmesi konusunda çalışma yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Yeni tüzük ile birlikte, balıkçılık yönetiminin sağlıklı bir şekilde yürütülebileceğini, standartların medeni ülkelerin seviyesine çekilebileceğini söyleyen Çiçek, balıkçılarımızın istediği devlet destekleri ve bununla birlikte uluslararası kuruluşlardan alınabilecek desteklerin ancak bu şekilde sağlanabileceğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2017, 10:49
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104