banner6

Balıklar yeniden gölette

banner37

Kuraklık nedeniyle geçtiğimiz yıl Esentepe Çiftlikdere Göleti'nden toplanan yavru balıklar, göletin su tutmasının ardından önceki gün yeniden doğal ortamlarına bırakıldı

Balıklar yeniden gölette
banner150

banner150 banner150

Ceren ÖZBİL

Kuraklık nedeniyle geçtiğimiz yıl Esentepe Çiftlikdere Göleti'nden toplanan yavru balıklar, göletin su tutmasının ardından önceki gün yeniden doğal ortamlarına bırakıldı.

Göletin susuz kaldığı süre boyunca Esentepe İnisiyatifi Aktivisti Yakup Genç yavru balıkları, duyarlı vatandaşlarla birlikte, hem kendi bahçesindeki hem de gönüllü çevrecilerin bahçelerindeki havuzlara taşıyarak bakımlarını yapmıştı.

Balıkların göletten toplanıp, yeniden gölete bırakılmasına bölgede aktif faaliyet gösteren Esentepe İnisiyatifi ile Esentepe Temiz Çevre ve Tanıtma Derneği katkı koydu.

Etkinlikte konuşma yapan dernek ve inisiyatif temsilcileri göletin kurumasının nedeninin kuraklık olduğu kadar usulsüz su kullanımına da bağlı olduğunu söyledi ve yetkililere bu konuda daha duyarlı olması için çağrı yaptı.

“3 kez kuraklık yaşandı”

İnisiyatif ve dernek temsilcileri yaptıkları basın açıklamasından şunlara yer verdi:

“Çiftlikdere Göleti'nde, 2007 senesinden günümüze kadar geçen 10 yıllık süre içerisinde üçüncü kez yaşanan

gerek kuraklık, gerekse usulsüz su kullanımı vesilesi ile gölette yaşayan balık neslinin yaşamlarını yeniden idame etmeleri, yaşam döngüsündeki vazifelerini yerine getirebilmeleri adına sorumluluk alıp, gerektiği zamanda doğa anamıza ufak da olsa suni bir teneffüs yapmış naçiz bireyler ve örgütler olarak vazifemizi yerine getirdiğimize inanmaktayız.

Bu vesile ile kuruyan göletten balıkları defalarca kurtarmak, akabinde dolan gölete yeniden bırakmak bizlere yılgınlık hissiyatı değil de, aksi bir biçimde daha da motivasyon kazandırmakta, bu yolda karşılaştığımız güçlükler ile mücadele etmek adına daha da hırslanmamıza sebebiyet vermektedir.”

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2017, 08:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104