“Barınak için doğaya zarar veriliyor”

banner37

Yeşilırmak Bölgesi’nde yapımına başlanan balıkçı barınağı çalışması, bölge halkının tepkisini topladı

“Barınak için doğaya zarar veriliyor”
banner90
banner8

“Bu çalışma kabul edilir gibi değil”…  Yeşilırmak Bölgesi’nde balıkçı barınağı yapımı çalışmasıyla ilgili KIBRIS’a konuşan Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, çalışmayla ilgili şikayetlerini Çevre Koruma Dairesi’ne ve ilgili mercilere ulaştırdıklarını söyleyerek, bu çalışmanın kabul edilecek bir yanı olmadığını ifade etti.

Doğan SAMER

   Lefke Yeşilırmak Bölgesi’nde balıkçı barınağı yapımı için başlanan çalışma, bölge halkının tepkisini topladı. Doğal dokuya zarar veriliyor iddiasında bulunan vatandaşlar çalışmanın bir an önce durdurulmasını istedi.

   KIBRIS’ı arayan çok sayıda vatandaş şikayetlerini dile getirirken, devlet kurumlarının böyle bir çalışmaya izin vermemesi gerektiğini söyledi. Vatandaşlar, “Bir bölgenin doğallığını orada yaşayan mı korur, yoksa çalışmaya gelen inşaat kamyonlarımı?” sorusunu sordu.

   Bazı çevreciler ise ‘balıkçı barınağı bahanesiyle’ doğanın katledildiğini ileri sürerek, bölgedeki orkide, nergis, tarihi mağaralar ve sahilin doğal dokusuna zarar verildiğini iddia etti.

   Lefke Turizm Derneği de çalışmayla ilgili gelen şikayetler hakkında bir değerlendirmede bulunacaklarını açıkladı.

   Öte yandan birçok sivil toplum örgütü bugün çalışmanın yapıldığı alana giderek Lefke Belediyesi temsilcileri ve proje sahipleriyle toplantı gerçekleştirecek.

Sarpten: Çalışma üst düzey doğa tahribatlarına neden oluyor

banner134

   Konuya dair KIBRIS’a konuşan Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, yapımı devam eden balıkçı barınağının üst düzey doğa tahribatlarına neden olduğunu söyledi.

   Çalışmayla ilgili şikayetlerini Çevre Koruma Dairesine ve ilgili mercilere ulaştırdıklarını söyleyen Sarpten, “Bölge halkıyla yakın bir dayanışma ve iletişim içerisindeyiz. Bu durum bizim açımızdan kabul edilebilecek bir şey değildir” ifadelerini kullandı.

   Bu çalışmayla ilgili ÇED raporu ve Ekolojik Etki Değerlendirme raporunun olmadığını söyleyen Sarpten, “Balıkçı barınağının yapılması normaldir ve bununla ilgili çalışmaların yapılması da gerekiyor ancak, Lefke’de yapılan çalışmalar ekolojik dengeyi gözetmeden yapılıyor” dedi.

Kusetoğluları: Konuyu bakana ileteceğiz

   Çevre Koruma Dairesi Müdürü Hasibe Kusetoğluları, kendilerine bu çalışmayla ilgili bir takım şikayetler geldiğini söyledi.

   Kusetoğluları, konuyla ilgili dosya hazırladıklarını ve bu dosyayı tamamladıktan sonra Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren’e ileteceklerini söyledi.

Kaya: Bu projenin devamlı kontrol edilmesi gerekiyor

   Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, yapımı devam eden balıkçı barınağının ilk yapılacağı yerin onay almadığını daha sonra şuan ki yerin devlet kurumlarından onay almasıyla bu çalışmanın başladığını söyledi. Çalışma alanında mağaralar olduğunu ancak zarar verilmediğini söyleyen Kaya, “Bu projenin devamlı kontrol edilmesi gerekiyor. Projenin dışına çıkılıyor mu diye bir kontrole tabii tutulması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75