banner6

Barınaktaki sorunlara çözüm bulunmuyor

banner37

Hayvan severler, Gazimağusa Barınağı’ndan şikayetçi:

Barınaktaki sorunlara çözüm bulunmuyor
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Sokak hayvanları gönüllüleri, Gazimağusa’da, olayın çıkış noktasına müdahale etmeden sokaklardaki köpekleri toplayıp barınağa kapatmanın çözüm olmadığı görüşünde.

Sokak hayvanları gönüllüleri, üremenin kontrol altına alınmadan ve terk edilmenin önüne geçilmeden sokaklardaki hayvanların azalmayacağına dikkat çektiler.

Gazimağusa Belediyesi tarafından sokak hayvanlarının yıllardır sokaklardan toplanıp barınağa konduklarını, bu hayvanların yuvalamalarının yok denecek kadar az olduğunu öne süren hayvan severler, belediye tarafından kendilerine verilen vaatlerin 3 yıldır yerine getirilmediğini iddia ettiler.

banner134

Hayvan severler, barınak ziyaret günleri bahanesiyle de barınaktan uzaklaştırılmaya çalışıldıkları öne sürerken, sokak hayvanlarını daha refah bir ortama taşıyacağına inandıkları taleplerini sıraladılar.

Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi Sorumlusu İlke Soyer ise Hayvan Refah Yasası’nda belirtilen barınak zorunluluğunu KKTC’de bir tek Gazimağusa Belediyesi’nin yerine getirdiğini söyledi. İlke Soyer, barınaktaki hayvanlara gerekli kontrollerin aksatılmadan yapıldığını ve hayvanların barınakta oldukça sağlıklı bir ortamda olduklarını kaydetti.

Azizoğlu: “Sorunlar hep örtülüyor”

Altın Patiler Derneği’nden Hatice Azizoğlu, barınakta bulunan bir anne köpeğin 9 yavrusunun enfeksiyon kapıp öldüğünü öne sürdü. Barınakların sanıldığı kadar güvenli ve iyi yerler olmadığını söyleyen Hatice Azizoğlu, Mağusa Barınağı ile ilgili olarak ihmalkârlıkları ve yolunda gitmeyen işleri fark edip sıkıntılarla ilgili taleplerini aktarsalar da bu sorunların çözümü için herhangi bir adım atılmadığını kaydetti.

Hatice Azizoğlu, sorunları ortadan kaldırmak yerine örtmenin çözüm olmadığını dile getirdi.

Barınaktaki nüfus kalabalığı nedeniyle yaygın hal gelen Parvo Viral Enterit, barınak öksürüğü ve benzeri enfeksiyonlarla ilgili herhangi bir önlem alınmadığını gözlemlediğini aktaran Azizoğlu, ayrıca sokak hayvanları ile sürekli ilgilenen bir kişi olarak sıklıkla karşılaştığı sorunlardan birinin ise “Leismania” hastalığı olduğunu bildirdi.

Hatice Azizoğlu, bu hastalığın küp düşen yoluyla kolayca bulaştığının bilinmesine rağmen Mağusa Barınağı’nda toprak zemine yerleştirilen kulübelerin çaprazında bir çöp konteynırı içerisinde kapatılmamış açıkta olan hayvan cesetleriyle karşılaştıklarını öne sürdü.

Kalabalık nüfuslu yerlerde bu dostlarının bağışıklık sistemlerinin düştüğünü, bu nedenle böyle bir ihmalkârlığın kabul edilemeyeceğini ifade eden Azizoğlu, bu uygulamanın derhal son bulmasını istedi.

Hatice Azizoğlu, barınak ziyaretlerinde yuvalama yapabilmek için fotoğraf çekmek istediklerinde uyarılar aldıklarını iddia etti. Azizoğlu, daha sonra da barınak ziyaret günleri ile ilgili yeni bir karar neticesinde barınağa geçtiğimiz salı günü yaptıkları ziyarette içeriye alınmadıklarından yakındı.

Hatice Azizoğlu, “Fotoğraf çekilmesinin ve sonradan alınan bu ziyaret günleri kısıtlanmasıyla ilgili herhangi bir açıklama var mı bilmiyorum fakat bu kadar yapıcı bir şekilde yaklaşıyorken, olumsuz ilerlemeler sarf edilmesi, iyi niyetimizin suiistimal edildiği kanısına varmamıza sebep oldu” diye konuştu.

Ada genelinde hiçbir belediyenin barınağı olmaması ve Mağusa’da böyle bir ilerleme olmasının inkar edilemeyeceğini anlatan Azizoğlu, fakat sokak hayvanlarının toplumdan bu kadar soyutlanmaması gerektiğini, çip ve ruhsat kontrolü yapmadan her şikayette sokak hayvanlarını almanın hiç hoş olmadığını söyledi.

Mağusa Belediyesi’nin barınağa yapmış olduğu yatırımı göz ardı etmediklerini fakat daha işlevsel olabilmek adına gönüllü bireylerin taleplerine rağmen ilerleme sağlanamadığını ifade eden Azizoğlu, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’le, taleplerine rağmen 1 aydır görüşme imkânı bulamadıklarını bildirdi.

Hatice Azizoğlu, sokak hayvanları gönüllüleri olarak kamuoyu önünde Gazimağusa Belediyesi’ni sistemli ve etik kuralları ihlal etmeden çalışmaya davet ettiklerini açıkladı.

Taleplerini bildirdiler

Altın Patiler Derneği’nden Hatice Azizoğlu, sokak hayvanları gönüllüleriyle birlikte hazırladıkları talep listesinde, şu hususlar yer alıyor:

“Sokaklardan alınan hayvanların kısırlaştırılıp, aşılandıktan sonra yuva bulunmaması halinde yaşam standartları desteklenerek güvenli yerlere geri bırakılmaları, hasta olanların zamanında ve yeterli şekilde tedavi edilmeleri, salgın hastalıklar için önlemlerin zamanında alınması, Mağusa Barınağı’na tam zamanlı veteriner hekimler atanması, barınak çalışanlarının eğitilmesi, yuvalandırma çalışmalarının gönüllülerden ve derneklerden destek alınarak hızlandırılması, barınağın her gün mesai saatlerinde ziyaretçilere açık olması, çip kontrolü ve ruhsat denetimi yapılması, aksi halde yaptırımlar uygulanması, mesai saatleri dışında barınaktaki hayvanların bakımını yapabilecek işçi alınması ve barınak alanında bulunan çöp konteynerine ölü hayvanların bedenlerinin atılmaması, uygun bir şekilde gömülmesi.”

Hatice Azizoğlu, bu taleplerinin yerine getirilmemesi halinde mücadelelerinin artarak devam edeceğini açıkladı.

Soyer: “Bizimle diyaloga girmediler”

Gazimağusa Belediyesi Sağlık İşleri Birimi Sorumlusu İlke Soyer ise söz konusu iddia sahiplerinin günümüze kadar kendileri ile hiçbir diyalogda bulunmadıklarını ve ziyaretleri konusunda hiçbir kısıtlamalarının olmadığını kaydetti.

Bizzat kendisinin bu şahıslarla görüşmek istediğini anlatan Soyer, ancak şahısların sadece Gazimağusa Belediyesi Başkanı İsmail Arter’le görüşebileceklerini bildirdiklerini belirtti.

İlke Soyer, Gazimağusa Barınağı’nda çok sayıda gönüllü bireyin çalıştığını, “Sarah” isminde gönüllü bir bireyin barınaktaki hayvanların sahiplendirilmelerine yardımda bulunduğunu ve özellikle Fransa gibi birçok yurt dışı ülkesine hayvan sahiplendirdiklerini belirtti.

Mağusa Gelişim Akademisi bünyesindeki birimlerde sürekli kampanyalar düzenlendiğine dikkat çeken Soyer, kendilerinin de hayvanları bir barınağa kapatmak istemediklerini ancak belediyelerin yerel olanaklarla bu kadarını yapabildiğini, sorunu sadece Gazimağusa Belediyesi olarak çözemeyeceklerini açıkladı.

İlke Soyer, KKTC’de böylesi bir yatırım yapan tek belediye olduklarına da değinirken, devletin Hayvan Refah Yasası çıkardığını, belediyelere barınak zorunluluğu getirdiğini ve bu yasayı uygulayan tek belediyenin de Gazimağusa Belediyesi olduğunu dile getirdi.

Hayvanların barınakta oldukça sağlıklı bir ortamda olduklarını öne süren Soyer, hayvanların barınak ortamında gereken kontrollerinin de yapılmasına rağmen enfeksiyon kapmalarının da doğal olduğunu kaydetti.

Parvo hastalığına yakalanan hayvanlar ile ilgili olarak da bilgi veren Sağlık İşleri Birimi Sorumlusu Soyer, bahsedilen köpeklerin barınağa geldikleri dönemde hasta olduklarını, bu hastalığın bir tedavisi olmamasına rağmen tedirginlik yaratmamak için tedavi uyguladıklarını söyledi.

İlke Soyer, “Hayvanlar aynı ortamda yaşadıkları için bir şekilde kavga edip hayatlarını kaybediyorlar. Ömürlerini doldurup hayatını kaybeden köpeklerimiz de oluyor. Ölen hayvanları konteynıra alırız. Her gün düzenli olarak gelen temizlik birimi onları alır ve çöplüğe gömer. Konteynırda çok kısa süre kalırlar” dedi.

Hayvanların güvenlikleri ve işlerin aksamadan devamı için ziyaret saati uygulamasına geçtiklerini bildiren Soyer, kimseye bir kısıtlama da yapmadıklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 09:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104