banner6

Başkanlar, ciddi bir tehdit görmüyor

banner37

Uzmanlar, altyapısal sorunlar nedeniyle tüm kentlerin yağmur suyu baskını tehlikesi altında olduğu uyarısında bulunuyor ancak, 6 ilçenin belediye başkanları, bölgelerinde gerekli tedbirleri aldıklarını ve bu kış büyük ölçekli su baskını yaşanmayacağını söylüyor

Başkanlar, ciddi bir tehdit görmüyor
banner8

Tünay MERTEKCİ

Şehir Plancıları Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası başkanları, altyapısal sorunlar nedeniyle tüm kentlerin yağmur suyu baskını tehlikesi altında uyarısında bulunuyor ancak, 6 ilçenin belediye başkanları, kendi bölgelerinde tüm tedbirlerini aldıklarını ve yağmur suyu baskını konusunda ciddi bir tehdit görmediklerini söylüyor.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ve Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya KIBRIS’a konuşarak, bölgelerinde aldıkları tedbirleri anlattı.

Başkanlar, beldelerinde gerekli tüm tedbirleri aldıklarını, yağmur suyu baskını konusunda ciddi bir tehdit görmediklerini söylüyor ancak, derelere yapılan müdahaleler, yoğun yapılaşma nedeniyle suyu çekecek toprak miktarının azalması gibi etkenlere de dikkat çekerek, yağacak yağmur miktarının da öneminin altını çiziyor.

Başkanlar, olağanüstü bir durumun yaşanmaması durumunda, belirli bölgelerde su birikmesinin haricinde büyük ölçekli su baskınlarının yaşanmayacağı görüşünde.

Mehmet Harmancı: Ciddi bir ilerleme kaydedildi

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, bu konunun çok geniş ve ülkesel bazda ele alınması gereken bir konu olduğunu belirtti ve günümüzde yağışların belli bir formatı olmadığına vurgu yaptı.

Öncelikle dere kaynaklı problemlerin ülkesel bazda ele alınması gerektiğini vurgulayan Harmancı, belediyenin kendi olanaklarıyla gerekli drenaj sistemini yaptığını belirtti.

Logar sıkıntılarının çözümüyle ilgili ciddi bir ilerleme kaydedildiğini de söyleyen Harmancı, Lefkoşa’da her zaman dere kaynaklı problemlerin var olduğunu ifade etti.

Harmancı ayrıca, derelerdeki çalışmalarını her zaman biyologlarla işbirliği içinde gerçekleştirdiklerini ifade etti.

“Üç yıldır ciddi bir problem yaşamıyoruz”

Lefkoşa’nın şimdilik ciddi bir tehdit altında olmadığını dile getiren Harmancı, günümüzde yağışların belli bir formatı olmadığını söyledi.

Bu yağış düzensizliğini, hiçbir alt yapının kaldırmasının mümkün olamayacağını dile getiren Harmancı, Atina’da meydana gelen sel felaketini buna örnek gösterdi.

İnsanoğlunun doğaya yaptığı katliamın da değişen yağış rejimine bir etken olduğunu söyleyen Harmancı, üç yıldır Lefkoşa’da ciddi bir problem yaşanmadığını sözlerine ekledi ve belediyenin kendi imkanlarıyla alt yapısal anlamda elinden geleni yaptığını vurguladı.

Nidai Güngördü: Metrekareye düşen yağış miktarı çok önemli

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, yıllar içinde oluşan sorunların olduğunu ve bu konuda metrekareye düşen yağış miktarının çok önemli olduğunu belirtti.

Güngördü, metrekareye 50-60 kilogram yağış düşmesi durumunda bir sorun yaşanmayacağını bildirdi ve belediye olarak uzun zamandır gereken temizlikleri yaptıklarını söyledi.

Bölgedeki boş arazi alanının azalmış olması ve bina çevrelerinde toprak miktarının çok az duruma getirilmesinin suyu çekebilecek toprak alanının azalmasına yol açtığını vurgulayan Güngördü, yazdan itibaren köprü genişletmelerinin de yapıldığını ifade etti.

“Geçen sene yaşananlar, bu yıl yaşanmayacak”

Kanalların, mümkün olduğu kadar en yakın derelere yönlendirilmesi gerektiğini dile getiren Güngördü, belediyenin kendi imkanlarıyla dereleri temizlediğine vurgu yaptı.

Yağmur suyu bentlerine gerekli temizlemenin yıllardır yapılmadığını belirten Güngördü, bu yıl göletleri temizlediklerini bundan ayrı olarak birçok temizlik operasyonunun yapıldığını dile getirdi.

Göletlerin, kötü bir durum yaşanmaması için her zaman temiz tutulması gerektiğine vurgu yapan Güngördü, derelerdeki engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

Şehir içerisindeki kanalların temiz olması gerektiğini söyleyen Güngördü, belediye olarak bu kanalları temizlediklerini, geçen sene yaşananların bu sene yaşanmayacağının altını çizdi.

İsmail Arter: Gereken önlemleri aldık

Göreve geldiğinde sorunlu bölgeleri tespit ettiklerini belirten Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, 9 bölgede ciddi müdahalelerinin olduğunu söyledi.

Teknik ekibin bildirdiğine göre, sadece Salamis yolunda bir yetersizlik olduğunu ifade eden Arter, orada kısa süreli bir birikimin oluşabileceğini sözlerine ekledi.

Salamis yolundaki durumu bildikleri için aksi bir durumda orada nöbet tutan ekiplerin bulunduğunu söyleyen Arter, gereken tedbirlerin alındığını söyledi.

Sürekli olarak tüm temizliklerin yapıldığını belirten Arter, sel baskınlarının Mağusa’da olmayacağına vurgu yaptı ve kritik bölgelerde çalışan ekiplerinin olduğunu söyledi.

Hasan Sadıkoğlu: Belediye olarak kışa hazırız

Özellikle çarşı meydanında, yeni projeyle birlikte, su alt yapılarını güçlendirdiklerini dile getiren İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, bu konuyla ilgili gereken her şeyi yaptıklarını vurguladı.

Sadıkoğlu, çok olağan üstü bir doğal afetin olmaması durumunda belediye olarak kendilerine güvendiklerini söyledi ve kışa hazır olduklarını vurguladı.

Kış gelmeden önce düzenli olarak, logarların temizlendiğini, dere ıslahlarının yapıldığını söyleyen Sadıkoğlu, olağan üstü bir doğal afet yaşanmamasını ümit ettiğini ve belediye olarak gereken her şeyi yaptıklarının altını çizdi.

Mahmut Özçınar: Gerekli önlemler alındı

2010’da yaşanan sel sonrası gerekli önlemleri belediye olarak aldıklarını dile getiren Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, sel felaketinin dünyanın her yerinde olabileceğini söyledi.

Bu felaketleri kendi imkan ve olanaklarımızla başarabildiğimiz kadar çözmemiz gerektiğini ifade eden Özçınar, bugüne kadar yağışlardaki istatistiklerde bir sıkıntının olmadığını ama olağan üstü durumların da olabileceğini söyledi ve geçen hafta Yunanistan’daki sel felaketini buna örnek olarak gösterdi.

banner134

“Alt yapı olarak çok iyi duruma gelindi”

Özçınar, yeraltı kaynaklarımızın gelişmesi için bol yağmur yağmasını ümit ettiğini söyledi ve belediye olarak 2010’dan sonra gereken önlem ve tedbirleri aldıklarını, alt yapıda belediye olarak çok iyi bir noktaya geldiklerini vurguladı.

Olağanüstü bir durumun yaşanmaması halinde, alt yapıda gelinen noktanın çok iyi olduğunu dile getiren Özçınar, insanımızın da, logarların kapanmasına sebep olacak pet şişe gibi atıklarla çevreyi kirletmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Aziz Kaya: Lefke’de ciddi bir sorun yaşanmaz

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefke’de ciddi bir sorunun yaşanmayacağını söyledi, gereken tedbirleri aldıklarını ifade etti.

Kaya, tehdit oluşturan Gemikonağı Bölgesi’nin ıslahının yapıldığını ifade ederek, çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Mahalle aralarında logar temizliklerinin de yapıldığını dile getiren Kaya, deniz kenarındaki yerleşim yerlerinin de bakımlarının yapıldığını vurguladı. Kaya, tehdit oluşturabilecek Gemikonağı Deresi’nin tıkalı olduğunu fakat bunu açtıklarını söyledi ve bölgede ciddi bir sorunun yaşanmayacağını düşündüğünü dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 09:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104