banner6

Berova: Eğitimde çevreye özel bir hassasiyet gösteriyoruz

banner37

“Çevre ve Arı” temalı ortaokullar arası resim yarışmasının ödül töreni ve sergi açılışı bugün Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Berova: Eğitimde çevreye özel bir hassasiyet gösteriyoruz
banner99

Yarışma, Avrupa Birliği’nin finansmanında, Kuzey Kıbrıs Arcılar Birliği ile Değirmenlik Çevre ve Tanıtma Derneği iş birliğinde hazırlanan Balı, Koru, Sev (Honey, Save, Love: Bee-Savvy ) projesi kapsamında düzenlendi.

AB’nin “Kıbrıslı Sivil Toplum Harekette” programı adı altında desteklediği ve ilk yılını tamamlayan “Balı, Koru, Sev” projesi, biyolojik çeşitlilikle ekosistemlerin korunması, çevre ve arıcılık uygulamaları ve politikalarını iyileştirme hedefiyle yürütülüyor.

Proje kapsamında okullarda “çevrede arının önemi” eğitimleri de veriliyor.

Bu doğrultuda, “Arı Olmazsa Yaşam Olmaz” sloganıyla düzenlenen “Çevre ve Arı” temalı ortaokullar arası resim yarışmasının ödül töreni ve sergi açılışı, bugün Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.

8 öğrenciye 100 Euro’luk hediye çeki, 58 öğrenciye mansiyon ödülü kapsamında bal ve çeşitli hediyeler verildi.

66 resmin yer aldığı ve 15 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek serginin açılışına geçilmeden önce ödül töreni yapıldı. Törene, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, daire müdürleri, Değirmenlik Çevre ve Tanıtma Derneği’nden yetkililer, jüri üyeleri, öğrenci, öğretmen ve veliler katıldı.

Bakan Berova, Proje Koordinatörü ve Arıcılar Birliği Başkanı Kırata Kasapoğlu, Talim Terbiye Dairesi Müdürü Havva Dağsever ve Avrupa Birliği Komisyonu Sivil Toplum Sektörü Program Yöneticisi Charlotte Goyon törende birer konuşma yaptı.

Berova: Eğitimde çevreye özel bir hassasiyet gösteriyoruz

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, 13 okuldan öğrencilerin yarışmaya 200’ün üzerinde eserle katıldığını kaydederek, “Ortaya çevre ve arıcılıkla ilgili çok güzel eserler kondu. Bizim için esas olan yarışmaya katılan tüm öğrencilerin gösterdiği emek ve azimdir” dedi.

Bakan Özdemir Berova, eğitimde çevreye özel bir hassasiyet gösterdiklerini kaydederek, “Ancak iyi bir çevre ve sağlıklı koşullarla ülkemizi ileriye taşıyabilir” diye konuştu.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olarak çevre ve ekoloji derslerini müfredata eklediklerini de söyleyen Berova, öğrencilerin çevre dostu olarak yetiştirilmesi hedeflerine dikkat çekti.

Bir eğitim ve öğretim yılının daha tamamlandığını kaydeden Bakan Berova, öğrencilerin tatil döneminde spor, sanat ve müzikle ilgilenmesini, bol bol kitap okumasını istedi.

Kasapoğlu: Arıcılık Kayıt Sistemi’ne kayıtlı tüm üreticilerin balları hijyen

Arıcılar Birliği Başkanı Kırata Kasapoğlu konuşmasında, öğrencilerin resimlerinin kendisini çok etkilediğini kaydederek, serginin bu yıl İstanbul düzenlenecek Dünya Arıcılık Fuarı’na taşıyacaklarını, serginin fuarda da açılacağını söyledi.

Okullardaki çalışmalarına işaret eden Kasapoğlu, “eko sistemde arının yeri” konulu 2 bin broşürün Biyologlar Derneği’nin de katkısıyla Dipkarpaz’dan Yeşilırmak’a kadar tüm ortaokullara dağıtıldığını belirtti.

“Balı, Koru, Sev” projesi kapsamında AB’nin Kuzey Kıbrıs Arcılar Birliği ile Değirmenlik Çevre ve Tanıtma Derneği’ne 235 bin Euro katkı sağladığını söyleyen Kasapoğlu, bu projeye sayesinde, kovandan sofraya ulaşan balın hijyenini ve standardını yükseltmeyi hedeflediklerini, projenin ilk yılında büyük başarı kaydettiklerini söyledi.

Konuşmasında, Arıcılık Kayıt Sistemi’ne de değinen Kasapoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Hayvancılık Dairesi bünyesindeki bu sisteme kayıtlı tüm üreticilerin ballarının hijyen olduğunu vurguladı.

Dağsever: Eğitim için gaile duymalı, çok çalışmalıyız

Talim Terbiye Dairesi Müdürü Havva Dağsever, kendisinin de yarışmada jüri üyesi olduğunu kaydederek, resimlerin birbirinden güzel bulduğunu söyledi.

Dağsever, jürinin diğer üyeleri Kırata Kasapoğlu, Hasan Kozok, Erkay Özgör, Gülsüm Gözenler, Birol Bebek, Ali Baturay, Hüseyin Ekmekçi ve Mehmet Uluhan’a teşekkür ederek, “Eğitim için gaile duymalı, çok çalışmalıyız” dedi.

Goyon: Kıbrıs’taki arıcılığın kapasitesini artırmak istiyoruz

Avrupa Birliği Komisyonu Sivil Toplum Sektörü Program Yöneticisi Charlotte Goyon, bu projeyle çevre ve arı konusundaki farkındalığı artırmayı hedeflediklerini, bunun sadece hedefin bir bölümü olduğunu kaydederek, “Esas gailelerimizden biri Kıbrıs’taki arıcılığın kapasitesini artırmak” dedi.

Her gıdada olduğu gibi bal da hijyenin çok önemli olduğunu kaydeden, Goyon, “Avrupa Birliği gıdaların güvenli ve hijyen olmasına önem veriyor. Bu proje bizim için önemli” dedi.

Charlotte Goyon,  projeye 1 yıl önce başladıklarını, çalışmaların yoğun şekilde sürdüğünü ifade ederek, “Kıbrıs’ın her tarafına ulaşmaya çalıştık” dedi.

Goyon, yarışmaya katılan resimleri çok beğendiğini de söyledi.

100 Euro’luk hediye çeki kazananlar öğrenciler

Yarışma kapsamında 100 Euro’luk hediye çeki kazanan öğrenciler; Bayraktar Türk Maarif Koleji’nden Salih Safter, Çanakkale Ortaokulu’ndan Zalihe Aracılar, Oğuz Veli Ortaokulu’ndan Isabell Klementyeva, Oğuz Veli Ortaokulu’ndan Leyla Alkan, Bekirpaşa Lisesi’nden Gülsün Hüdaoğulları, Şehit Zeka Çorba Ortaokulu’ndan Ceren Altıparmak, Şehit Zeka Çorba Ortaokulu’ndan Ayşe İnce, Bekirpaşa Lisesi’nden Hilal Çengel oldu.

58 öğrenci de mansiyon ödülü kazandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2017, 15:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104