banner6

Beyköy’de korkutan yangın

banner37

Alevkayası-Beyköy arasındaki dağlık arazide çıkan yangına, Güney Kıbrıs’tan gelen yangın söndürme helikopteri ve uçağıyla müdahale edildi. Yangın büyük ölçüde kontrol altına alınırken, küçük küçük yangınların halen devam ettiği ve çalışmaların sabaha kadar sürdüğü öğrenildi

Beyköy’de korkutan yangın
banner150

banner150

banner99

Erol KANLIADA - Ahmet UÇAR

   Alevkayası-Beyköy arasındaki dağlık alanda dün saat 14.20 sıralarında henüz belirlenemeyen sebepten dolayı yangın meydana geldi. Yangına, Güney Kıbrıs’tan gelen yangın söndürme helikopteri ve uçağıyla müdahale edildi.

   Olay yerine çok sayıda itfaiye, sivil savunma, orman dairesi ekipleri yanında çevre halkının da destek amaçlı gittiği ancak yangının, dağlık ve engebeli arazide olması nedeniyle, yangına karadan müdahale edilemediği de öğrenildi.

   Yangın, Rum Kesimi’nden gelen yangın söndürme helikopterleri ve uçağının müdahaleleriyle birlikte, uzun uğraşlar sonucunda kontrol altına alınabildi.  

   Bölgede küçük küçük yangınların devam ettiği ve yetkililerin çalışmalarının sabaha kadar sürdüğü belirtildi. Yangın sonucu, makilik alan ve otlar tamamen yandı.

  

Özersay: Bu gibi konularda iki taraf

arasında işbirliği yapılması önemli

   Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, Alevkayası civarında çıkan yangının yarattığı riski de dikkate alarak, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile istişare halinde Birleşmiş Milletler kanalıyla Kıbrıs Rum tarafından yangın söndürme konusunda havadan destek talep ettiklerini kaydetti.

   Özersay, “Bu gibi konularda iki taraf arasında işbirliği yapılmasının önemli ve gerekli olduğunu düşünüyorum” dedi.

   Cumhurbaşkanlığı ise Güney Kıbrıs’tan gelen üç yangın söndürme uçağı ve bir helikopterin bölgedeki söndürme çalışmalarına yardım ettiğini açıkladı.

   Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Başbakan Ersin Tatar’ın, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya “Alevkayası'nda çıkan yangına havadan müdahale için Kıbrıs Rum tarafından destek alınması” talebini ilettiği kaydedildi. 

   Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da Özel Temsilcisi Erhan Erçin'i Kıbrıs Rum Liderliği Ofisi ile hava desteği sağlanması için görevlendirdiği belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104