banner6

Bilinçsizlik yavru kaplumbağaları öldürüyor

banner37

Ülkemizde, “Caretta Caretta” ve “Yeşil Kaplumbağaların”, her yıl binden fazla kaplumbağa yuvası oluşturmasına rağmen, bu yuvalardaki yavrulardan sadece binde 1’i hayatta kalabiliyor.

Bilinçsizlik yavru kaplumbağaları öldürüyor
banner151

Ahmet İLKTAÇ

Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesi Robin Snape, “Caretta Caretta” ve “Yeşil Kaplumbağa” türlerinin, Akdeniz popülasyonlarının önemli bir kısmının ülkemizde ürediğine dikkat çekti. Ancak Robin Snape, yılda binden fazla kaplumbağa yuvasının sahillerimizde yer almasına rağmen, bu yuvalardaki yavru kaplumbağaların sadece binde 1’nin hayatta kalabildiğini söyledi.

Snape, yavru kaplumbağaların çok büyük çoğunluğunun, denizlerde kullanılan jet ski gibi motorlu araçlar, sahillerde kullanılan ATV tipi motorlu araçlar, özellikle bazı balıkçılık faaliyetleri, sahillerdeki şezlong- şemsiyeler ve ışık kirliliği nedeniyle öldüklerini açıkladı.

Robin Snape, tüm bunların ve daha fazlasının etkilerinden kaplumbağaları koruyabilmek için Kaplumbağaları Koruma Projesi’nin yürütüldüğünü dile getirdi.

Projeyle korunmaya çalışılıyorlar

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Robin Snape, Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti’nin Deniz Kaplumbağaları Koruma Grubu ve Çevre Koruma Dairesi desteği ile yürütmekte olduğu Kaplumbağaları Koruma Projesi’nin büyük bir başarı hikâyesi olduğunu söyledi.

Robin Snape, temel olarak ülkemizde yavrulayan 2 tür deniz kaplumbağası olduğunu kaydetti. Bunların, halk arasında Caretta Caretta olarak bilinen tür ile Yeşil Kaplumbağa türleri olduğunu anlatan Snape, bu türlerin Akdeniz popülâsyonlarının yüzde 10’u ve yüzde 30’unun ülkemizde ürediğini bildirdi.

Robin Snape, yılda binden fazla kaplumbağa yuvasının sahillerimizde yer almasına rağmen bu yuvalardaki yavru kaplumbağaların sadece bine 1’nin hayatta kaldığını belirtti.

Yavru kaplumbağaların çok büyük çoğunluğunun denizlerde kullanılan jet ski gibi motorlu araçlar, sahillerde kullanılan ATV tipi motorlu araçlar, özellikle bazı balıkçılık faaliyetleri, sahillerdeki şezlong,- şemsiyeler ve ışık kirliliği nedeniyle öldüklerini anlatan Snape, tüm bunların ve daha fazlasının etkilerinden kaplumbağaları koruyabilmek için yürüttükleri projenin amaçlarını oluşturduğunu ifade etti.

Robin Snape, şunları kaydetti:

“Amaçları doğrultusunda 26 yıldır yürütülen projenin pek çok ülkeden pek çok kişinin ülkemizin güzelim sahillerini doğaya zarar yerine fayda sağlayarak ziyaret etmesine sebep oldu ve olmakta. Bugüne kadar projede her yaştan binlerce kişi gönüllü olarak çalıştı ve çalışmakta. Projenin kalbinin attığı Alagadi Plajı her yıl binlerce turistin uğrak yeri oldu ve olmakta. Günümüzde kaplumbağalar o kadar ön planda ki turizm logomuz da dahil pek çok etkinliğin logosunda yer almaya başladı. Son olarak da Conifa Euro 2017 logosunda yer alıyor.”

Proje büyük öneme sahip

Kaplumbağaları Koruma Projesi’nin sadece turizm değil, bilimsel alanda da büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Snape, yaptıkları çalışmalar arasında genetik, uydu ile izleme, balıkçılarla iletişim halinde yaralı hayvanları kurtarma ve ölü olanların ölüm nedenlerini araştırma ve bu konuda önlemler alma gibi pek çok konunun yer aldığını dile getirdi.

Robin Snape, yapılan araştırmalar sonucunda günümüze kadar 50’den fazla bilimsel yayın yapıldığını, pek çok öğrencinin bu çalışmalar sayesinde bilim insanı olduğunu ifade etti.

Bu öğrencilerin şu anda Türkiye, Karayipler, Tazmanya, Gabon, Liberya ve daha pek çok yerde kaplumbağaları, sahilleri ve diğer canlıları korumak için çalıştıklarını kaydeden Robin Snape, tüm bunların arasında en önemlisinin, bu çalışmalar sayesinde ülkemizdeki en önemli ve eşsiz sahillerin koruma altına alınmış olduğuna dikkat çekti.

Robin Snape, örneğin, ülkemizin en göz alıcı sahillerinden birisi olan Alagadi’nin halen halk plajı olduğunu ve en büyük ümitlerinin hep halk plajı olarak kalması olduğunu bildirdi.

Halkımızın, devlet temsilcilerinin ve Çevre Koruma Dairesi çalışanlarının ve de tüm gönüllülerin desteği olmadan bu kadar yıl, bu kadar işin asla başarılamayacağına da değinen Snape, günümüze kadar kendilerine destek olan tüm sponsorlara, tüm gönüllülere ve tüm halka çok teşekkür etti. Robin Snape, yaralı ya da ölü kaplumbağa bulunması halinde kendileriyle 0548 886 86 84 telefondan iletişime geçilmesi rica etti.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2017, 11:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110