banner6

Bir çivi dahi çakılması  kültürel mirasa zarar verecek

banner37

Yeniboğaziçi Kadınlar Derneği ve Yeniboğaziçili bazı vatandaşlar, Bedi’s Plajı’nın özelleştirilmesine karşı YİM’de açılan davayla ara emri talep etti; Avukat Ürün Solyalı’nın davadaki hitabı dikkat çekti:

Bir çivi dahi çakılması  kültürel mirasa zarar verecek
banner151

Emine UYSAL

Yeniboğaziçi Kadınlar Derneği ve Yeniboğaziçili bazı vatandaşlar, birinci derece arkeolojik sit alanı içerisinde olan Bedi’s Plajı’ndaki inşai ve fiziki müdahalelerin durdurulması için YİM’de dava açarak ara emri talep etti.

Bedi’s Plajı’nda eylemler yapan Yeniboğaziçili vatandaşlar, önemli bir adım atarak, mahkemeye başvurup, izinsiz olan inşaatın durdurulmasını istedi.

Yüksek İdare Mahkemesi’nde (YİM) Yargıç Peri Hakkı’nın huzurunda dün görüşülen davada, avukat Ürün Solyalı ve dernek yetkilileri hazır bulundu.

Avukat Ürün Solyalı, davada, Yeniboğaziçi Kadınlar Derneği Başkanı Hidayet Özerinci ve Şehir Plancısı, Anıtlar Yüksek Kurulu Belediyeler Birliği Temsilcisi Merter Refikoğlu’nu dinletti.

Davacı olan Hidayet Özerinci, Bedi’s Plajı’nın halka açık bir yer olduğunu belirterek, Bedi’s Plajı’nın birinci derece arkeolojik sit alanı ve koruma altında olan kültürel bir yer olduğuna vurgu yaptı.

Özerinci, “Buna rağmen izinsiz olarak bu alanda inşaat ve telleme yapıldı. Bu konudaki tüm şikayetlerimizi ilgili mercilere ilettik ama hiçbir yetkili yasal yetkisini kullanmadı. Bu nedenle bu davayı açtık ve ara emrini talep ettik” dedi.

“Tarihsel mirasa zarar veriyor”

Merter Refikoğlu da, Bedi’s Plajı’nın birinci derece arkeolojik sit alanı olduğuna dikkat çekti.

Bu alanda yetkili tek makamın Anıtlar Yüksek Kurulu olduğuna vurgu yapan Refikoğlu, “Bu konuda hiçbir zaman huzurumuzda görüşülmesi için bir başvuru yapılmadı. Geçmişte de yapılan başvurular reddedildi. Bölgeye çakılan her küçük çivi, yer altı ve yer üstündeki tarihsel mirasa zarar veriyor” diye konuştu.

Solyalı: Gelecekten çalınıyor

Mahkemede hitabını yapan Avukat Ürün Solyalı, Yeniboğaziçi’ndeki Bedi’s Plajı’na yapılacak olan ‘izinsiz’ inşaatın telafisi mümkün olmayan zarara neden olacağını savundu.

Solyalı, “Bedi’s Plajı’nda bir çivinin dahi çakılması kültürel mirasa telafisi mümkün olmayan zarar verecek. Ağaçlar kesiliyor. Bunun geriye dönüşü yok. Gelecekten çalınıyor. Bu işlemlerin derhal durdurulmasını talep ederiz. Bu başvuruyu yapmak zorunda kaldık” dedi.

Yargıç Peri Hakkı, tüm taraflara söz hakkı vermenin daha adil olacağını belirterek, tüm tarafların dinlenmesi için davayı 7 Nisan’a erteledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2017, 08:19
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110