Bir duvarı tamir etmek bu kadar zor mu?

banner37

Hamitköy’de Vatan Sokak üzerinde bulunan derede birkaç hafta önce yıkılan istinat duvarının halen tamir edilmemesi bölge halkının tepkisine neden oldu:

banner87
Bir duvarı tamir etmek bu kadar zor mu?
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizin birçok bölgesinde olan altyapı eksikliğine bir örneğe de Hamitköy’de bulunan Vatan Sokak’ta rastlanıldı.

Vatan Sokak üzerinde bulunan deredeki istinat duvarlarının bazı kısımlarının yıkılması bölge sakinlerinin endişe duymasına neden oldu.

KIBRIS’a konuşan bölge sakinleri, istinat duvarının birkaç haftadan beridir yıkık olduğunu belirterek, olası bir felakette evlerini su basmasından endişe duyduklarını söyledi.

“Bir duvarı tamir etmek bu kadar zor mu?” diye soran bölge sakinleri, yetkililere duvarı biran önce tamir etmeleri için çağrıda bulundu.

Öte yandan söz konusu sokakta kanalizasyon bulunmadığı için atık su kuyusu kullanmak zorunda kalan konut sahipleri, bir de aynı sokak üzerinde bulunan bir evin atık su kuyusundan taşan suların kokusundan şikayetçi oldu.

“Kapımızı ve penceremizi açamaz olduk. Bu durum artık canımıza tak etti” diyen bölge sakinleri, bölgeye biran önce kanalizasyon yapılmasını istediklerini söyledi.

Gültekin: Yağmurlar dereye yapılan istinat duvarına zarar verdi

Lefkoşa Kaymakamı Hüseyin Gültekin, söz konusu yerde bulunan arazinin yumuşak bir yapıya sahip olduğunu belirterek, 2002 yılında oraya yapılan konutların, araziye dolgu yapılarak inşa edildiğini kaydetti.

Gültekin, bölgedeki toprağın yumuşak olması nedeniyle, yağan yağmurların dereye yapılan istinat duvarına zarar verdiğini belirtti.

Söz konusu deredeki istinat duvarının oraya uygun olmadığına dikkat çeken Gültekin, istinat duvarının kalınlığının 10-15 cm civarında olduğuna vurgu yaptı.

Gültekin, arazi yapısının yumuşak olmasından dolayı toprak kaymalarının yaşandığını, bu nedenle de dereye yeni bir duvar projesinin yapılması gerektiğini dile getirdi.

Planlama ve İnşaat Dairesi’nin bu konuda çalışma yaptığını belirten Gültekin, şu şekilde konuştu:

“Oraya konut yapılabilmesi için araziye dolgu yapılmış ve orada bulunan dereye de müdahale edilmiştir. Ancak dereye yapılan müdahale su taşmasına neden olacak kadar büyük değildir. Aslında orada bir takım inşaat hataları var. Dereye müdahale edildiği için bazı evlerin koçan alamadığı duyumunu aldık.”

Gültekin, şu anda toprağın yumuşak ve çamurlu olmasından dolayı iş araçlarının bölgeye gidemediğini belirterek, yumuşak zemini temizlemenin daha fazla toprak kaymasına neden olabileceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75