banner6

Boğaz'ın simgesi olan ağaçları katlediyorlar

banner37

İskele Belediyesi, Boğaz Parkı’ndaki 40 ağacı, “peyzaj” gerekçesiyle kesmeye başladı

Boğaz'ın simgesi olan ağaçları katlediyorlar
banner99

Ayşe BULUT

İskele Belediyesi’ne bağlı Boğaz Parkı’ndaki yaklaşık 40 ağacın, “peyzaj çalışması” gerekçesiyle kesileceği öğrenildi. Bölgeyle bütünleşen, turistlerin ve yerli halkın hayranlıkla gezdiği, yemek yediği bölgedeki ağaçların kesilecek olması, büyük tepkiye neden oldu.

Belediye, kesim işlemlerine dün başladı. Mavi boyayla işaretlenen ağaçlar ve çiçeklerin, belli periyotlarla kesileceği bildirildi. Belediye dün, boyları 10-12 metreye ulaşan dört okaliptüs ağacını kökten kesti.

Ağaç katliamını gören çevreye duyarlı vatandaşlar, konuyu hemen çevre platformlarına bildirdi. Çevreciler de, ağaç kesiminden haberdar olmadığını öğrendikleri Orman Dairesi yetkililerine, ihbarda bulundu.

Köroğlu: Suç işlediler

Kıbrıs Çevre Platformu temsilcisi Teksen Köroğlu, vatandaşların ağaç kesimi ihbarını hem kendilerine hem de

Mağusa Her Daim Dostlar Grubu üyelerine yaptıklarını belirtti.

Çevre gönüllülerinin ihbar üzerine harekete geçtiğini ifade eden Köroğlu, Orman Dairesi yetkililerinin ağaç kesiminden haber olmadığını öğrendiklerini söyledi.

Köroğlu, İskele Belediyesi yetkililerinin kendilerine bölgede peyzaj düzenlemesi yapılacağı için ağaç kesimlerinin gerçekleştirildiğini, açıklamayı da web sitesinden yapacaklarını bildirdiklerini belirtti.

Yaşanan olaya üzüldüklerini ancak halkın çevreye karşı duyarlılığının kendilerini sevindirdiğini söyleyen Köroğlu, “Ağaç kesimleri Orman Dairesi’nden izin alınmadan yapılamaz. Yapılırsa suç sayılır” dedi.

Parlan: Protesto ediyoruz

Mağusa’nın tanıdık esnafı, İskele Boğazı’nda yaşayan Yılmaz Parlan da ağaçların kesilmesi konusunda İskele Belediyesi’ni eleştirdi. Belediyeyi protesto ettiklerini belirten Parlan, şöyle konuştu:

“İskele Belediyesi sabıkalı bir kurum… Daha önce de İskele Boğaz'da asırlık efgaliptoların  kesilmesinde rol oynamış çevre sakinlerinin büyük tepkisini çekmişti. Şimdi de İskele Boğaz’ında limanda parktaki onlarca ağacı kesip bir başka çevre katliamına imza atıyor. Vatandaşlar olarak bunu protesto ediyoruz. Biz İskele Belediyesi’nden ağaçları kesmesini değil korumasını beklerdik. Delik deşik olan yolları yapmasını ve de Halil Orun'dan devraldığı güzelim Long Beach sahilini bırakın bir çivi çakmayı, kendi döneminde çöplüğe dönüştürmüş. Çöplükten kurtarmasını sahil boyunca çöp bidonları koymasını bekleriz...

Yapılan eleştiriler üzerine İskele Belediyesi kendi web sitesinden apar topar bir açıklama yaparak peyzaj  düzenlemesi yaptıklarını, kesilen her ağaca 5 ağaç ekecekler açıklamasını trajikomik buluyoruz. Madem ekeceksin niye kesiyorsun? Kesmeden düzenleme yapamıyor musun?”

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 07:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104