banner6

“Bölgeyi koruma altına alın”

banner37

Ülkemizin en önemli zenginliklerinden olan kaplumbağalar, Yeniboğaziçi’ndeki Salamis Hotel ile Cristal Rocks Hotel arasındaki sahile yumurta bıraktı. Bölgede sakinleri, yumurtaların korunması için ilgililere çağrı yaptı:

“Bölgeyi koruma altına alın”
banner151

Sedef BOŞNAK

Ülkemizin en önemli zenginliklerinden olan nesli tehlike altındaki kaplumbağalar, Yeniboğaziçi’ndeki Salamis Hotel ile Cristal Rocks Hotel arasındaki sahile yumurta bıraktı.

Bölgedeki korumasız 2 kaplumbağa yuvasını fark eden bölge sakinleri, kaplumbağa yumurtalarının korunması için ilgililere “bölgeyi koruma altına alın” çağrısı yaptı.

Bölge sakinleri, dün sabah, yuvaların bulunduğu alanda basın toplantısı düzenleyerek, sahile araçla girişe “dur” denmesini istedi.

UBP Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ve DAÜ Turizm Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Turgay Avcı’nın yanı sıra birçok bölge sakininin bu çağrısına, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, DAÜ Su Altı Araştırma ve Görüntüleme Merkezi Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Burak Ali Çiçek destek verdi.

Sahile araçla girmeyin, yumurtalara zarar vermeyin!

DAÜ Su Altı Araştırma ve Görüntüleme Merkezi Başkanı Yardımcı Doçent Doktor Burak Ali Çiçek, kaplumbağalarla ilgili birçok önemli hususa değindikten sonra, sahili kullanan vatandaşların dikkatli olmasını istedi.

Araçlarla sahile girilmemesi gerektiğinin altını çizen Burak Ali Çiçek, sahildeki araç izlerine dikkat çekerek, “İzlere göre sahile giren bir araç, kaplumbağa yuvasının birinin dibinden geçmiş. Daha dikkatli olmalıyız. Kaplumbağalara, bölgedeki endemik bitkilere zarar vermemeliyiz” dedi.

Burak Ali Çiçek, kaplumbağa ölümlerini aza indirmek içim 1992’den beridir sürdürülen çalışmalardan kısaca söz etti ve Kuzey Kıbrıs’ın neredeyse tüm sahillerinde kaplumbağa yuvası olduğunu dile getirdi.

Burak Ali Çiçek şöyle konuştu:

“Sahillerde sık sık gözlem yapıyoruz. 1992’de başlatılan çalışmalar sayesinde Karpaz ve Alagadi gibi kumsallar oldukça ünlendi. Burası geri planda kaldı.

Unutmamalıyız ki Kuzey Kıbrıs’ın tüm kumsallarında mutlaka kaplumbağa var. Endemik bitki ve başka hayvanlar da var. Buralara, koruma altında değil diye hoyratça girilmemeli. Tüm sahilleri korumalıyız. Biz, gerekli bilgilendirmeyi yapacağız. Vatandaşlardan da duyarlılık bekliyoruz.

Araçlarla sahillere giriş yapılmasın. Geceleyin piknik yapılmasın, kumsalda ateş ve ışık dahi büyük zarar veriyor. Her yuvadan ortalama 80 yavru çıkıyor. Bu yavrular için daha dikkatli olalım. Kumsala, yeşil alanlara, araçlarla girmenin bir mantığı var mıdır? Anlayamıyorum. Bunu yapmasınlar. Korumasız alanlara ne yazık ki maliyeti yüksek koruma kafeslerinden koyamıyoruz. Çalıyorlar. Biz de yetersiz olsa da, yuvaları, insandan değil de tilki ve köpekten korumak için telliyoruz.

İmar planı için toplantıları var, alan, koruma alanı olarak ilan edilirse, araçlarla giriş yapanlara ceza verilecek.”

Yasal düzenleme şart

Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, UBP Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ve DAÜ Turizm Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Turgay Avcı da kısa birer konuşma yaptı.

Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, bölge sakinlerine, çevreye duyarlılığından ötürü teşekkür ettikten sonra, yaban hayatı barındıran sahillerin ülkenin en güzel sahillerinden biri olduğunu dile getirdi.

Mustafa Zurnacılar, “Sahillerde yuvalayan ve adanın simgesi olan Caretta Caretta’ların yaşatılması için gereken önlemler alınmalı. Diyalog içinde önlemler alıp, işbirliğiyle hareket edeceğiz. Tümümüze görev düşer. Koruyup bakarsak gelecek nesillere bırakabiliriz” dedi.

UBP Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, kaplumbağaların, 2 turistik tesis arasına yumurta bıraktığına dikkat çekerek, “Sahilin konumu, korunma gerekliliğini artırıyor. İmar Yasası için gerekli hassasiyet gösterilip, bölge koruma altına alınmalı. Denizimiz, doğamız, turizmimizin logosu olan Caretta Carettalar, büyük öneme haiz. Gerekli yasal düzenlemeleri yapacağız” şeklinde konuştu.

DAÜ Turizm Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Turgay Avcı da, en büyük hassasiyetlerinin doğayı korumak olduğunu ifade ettikten sonra, sahile giriş yapanların gece boyu sahilde dolaşıp, zarar verdiğini belirttikten sonra, ekledi:

“Kaplumbağalar, dünyada kesilmesi halinde ağır cezası olan kum zambakları ve endemik bitkiler zarar görüyor. Biz bu sahilin koruma altına alınmasını istiyoruz. Bu sahil yalnızca bizim değil, hepimizin. Gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekir.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110