Büyük felaket

banner37

Girne ve bölgesini etkisi altına alan sağanak yağış, korku ve panik yaşattı. Dağdan gelen suyun şehir merkezine ulaşması ve Edremit deresinin taşması, felaketin boyutunu artırdı. Dağdan gelen suyun kaya parçalarını da beraberinde getirmesi büyük tehlike yarattı. Sel suları, elektrik direklerini devirdi, toprak kaymalarına neden oldu. Acil durum ekiplerinin hepsinin seferber olduğu sel baskınında, yollar kapandı, evleri, işyerlerini su bastı… Bir taraftan evine gidemeyenler, diğer taraftan evini su basan vatandaşlar sokakta kaldı.

Büyük felaket
banner99

Mehmet KARA

Girne’de dün yedi saatten fazla süren yağışın, son 30 yılın en şiddetlisi olduğu tahmin ediliyor. Altı saatte 105 kilogram yağış alan Girne, sele teslim oldu.

Aşırı yağış nedeniyle Edremit deresi taştı, dağdan gelen yağmur suları şehir merkezine kadar indi. Görüş mesafesi düştü, bazı araçlar sular altında kaldı. Girne’nin birçok bölgesinde su baskını yaşandı. Bu kadar büyük bir felaketin yaşanmasındaki en büyük nedenin çarpık yapılaşma ve dere yataklarına yapılan inşaatlar olduğu belirtildi.

Dağdan gelen suyun kaya parçalarını da beraberinde getirmesi tehlikenin boyutunu artırdı.

Elektrik direklerinin devrildiği bölgenin yamaç üzerinde oluşu ve yoğun yağışın uzun süre devam etmesi nedeniyle zaman zaman toprak kaymalarının yaşandığı bildirildi.

Girne Kaymakamı başkanlığında oluşturulan kriz masası, bu büyük felakete müdahale etmek için çalıştı. Kriz masasına 100’den fazla yardım çağrısı yapıldı.

Yağış nedeniyle Girne ve bölgesindeki bazı yerlerde sabit telefon hatları ve elektrik kesildi…

Erişmen: Dozerlerle müdahale edildi

Girne Kaymakamı Mustafa Erişmen, kriz masasının oluşturulduğunu, tüm ekiplerin müdahalede bulunduğunu söyledi.  Erişmen, dozerlerle suyun akış yönünü değiştirmek için çaba harcandığını ancak şiddetli yağışın işlerini zorlaştırdığını belirtti.

Yollar trafiğe kapandı

Su baskınlarına Sivil Savunma, Sahil Güvenlik, itfaiye, Lefkoşa ve Güzelyurt’tan ekipler, kaymakamlık ve belediye personeli müdahale etti.

Ekipler, gelen onlarca ihbara yetişmek için adeta zamanla yarıştı.

Saatlerce süren sağanak yağış nedeniyle 20 Temmuz Stadyum kavşağı ile çevre yolunun kesiştiği nokta su taşkınları nedeniyle trafiğe kapatıldı. Burada bulunan birçok işyerini su bastı. Karaoğlanoğlu’ndaki GAÜ yolunda, yağmur suları köye girdi.

Polis uyarılarda bulundu

Polis Basın Subaylığı Girne’de yoğun yağış nedeniyle yollarda su birikintileri meydana geldiğini, özellikle dağdan gelen suyun kaya parçalarını da beraberinde getirmesinden dolayı yollarda olumsuzluk yarattığı uyarısında bulundu.

Polis ayrıca, Girne –Değirmenlik Dağyolu’nda olası taş düşmelerine karşı sürücülerin tedbirli olmasını istedi.

Esenyel: Derenin içine evler yapıldı

Turizm ve Çevre Bakanı Müsteşarı İsmet Esenyel, “Alt ve üst yapımız yeterli değil. Bina yapılaşmalarından kaynaklanan sorunlar var. Doğaya bunu yapmaya hakkımız yok. Turizm insanı olarak bunu söylüyorum. Derenin içine evler yapıldı. Çarpık yapılaşma var. Televizyonu kapattım ve ağladım” şeklinde konuştu.

banner134
Radikal kararlar alınması gerektiğine vurgu yapan Esenyel, herkesin sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

Kara: Tüm ekipler olaylara müdahale etti

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Gürkan Kara, “Dağdan gelen su tahliye edilse de şiddetli olması nedeniyle sıkıntı yarattı. Tüm ekipler olaylara müdahale etti. Kriz masasına 90-100 civarı müracaat var. Sabit hatlarda sıkıntı var. Telefonlar kesildi” ifadelerini kullandı.

Güngördü: Son 30 yılın en şiddetli yağışı

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, yoğun yağışın Karaoğlanoğlu ve Girne’de sıkıntılara neden olduğunu belirtti.

Güngördü, Sivil Savunma, itfaiye ve Güvenlik Kuvvetleri ekiplerinin sorunlu noktalara kriz masasına gelen ihbarlara müdahale etmeye çalıştığını söyledi.

Su baskınlarının nedenlerinin ağırlıklı olarak dere yataklarına yapılan müdahalelerden kaynaklandığını belirten Güngördü, su akarlarının açılması için Su İşleri Dairesi ile belediyenin bugünden itibaren çalışma başlatması gerektiğini söyledi.

Güngördü, dün akşamüzeri saat 16.20 itibarıyla başlayan şiddetli yağışın 7 saat aralıksız devam ettiğini belirterek, bunun son 30 yılın en şiddetli yağışı olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Namsoy: Bölge yamaç üzerinde, toprak kaymaları var

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Lapta bölgesinde şiddetli yağışın kesintisiz sürdüğünü ve yağıştan en çok Başpınar bölgesinin etkilendiğini söyledi.

Namsoy, yağışlar nedeniyle elektrik direklerinin devrildiğini, bazı araçların hasar gördüğünü ve bazı evleri su bastığını kaydetti.

Bölgenin yamaç üzerinde oluşu ve yoğun yağışın devam etmesi nedeniyle zaman zaman toprak kaymalarının yaşandığını söyledi. Fuat Namsoy, Başpınar Restoran’ın bulunduğu bölgeden Başpınar köyüne giden güzergahın toprak kaymaları nedeniyle trafiğe kapatıldığını da belirtti.

Buran: 1 aylık yağış 6 saatte düştü

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, Girne’ye 17.00-22.00 saatleri arası metrekareye 105 kilogram yağmur düştüğünü kaydetti. Yağışların bugün de devam edeceğini belirten Buran, yağışların bazı bölgelerde şiddetli olacağını belirterek, “Bu kadar yağışa altyapının dayanması mümkün değil” dedi.

Buran,  bir aylık yağışın, Girne’ye 5-6 saatte düştüğünü belirterek, şehrin altyapısının bu şekildeki bir yağışı kaldırmasının imkansız olduğunu belirtti.

Tutku: Hiç akıllanmadık

Karaoğlanoğlu Muhtarı Hüdaverdi Tutku, “1974’ten beri Karaoğlanoğlu’ndayım, ilk defa bu kadar yoğun su geldi. Bazı evleri su bastı. Dere yatakları kapatıldığı için taşma oldu. Yıllar geçti ama hiç akıllanmadık” dedi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2016, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75