Buz kestik

banner37

Kıbrıs, dün ‘yılın en soğuk gününü’ yaşadı. Meteoroloji Dairesi Müdürü Buran, hava sıcaklığının mevsim normallerinin 7 ila 9 derece altında seyrettiğini açıkladı

banner87
Buz kestik
banner99

HAVA SICAKLIĞI GECE EKSİYE DÜŞTÜ… Kıbrıs’ta dün yılın en soğuk günü yaşandı. Lefkoşa ve Girne’de dün gündüz sıcaklığı 8, Gazimağusa’da 9, Dipkarpaz’da 7 derece olarak ölçüldü. Alevkayası’nda 4 derece olan gündüz sıcaklığının gece eksi 3 olarak gerçekleştiği tahmin edildi. Güney Kıbrıs’ta da sıcaklıklar iç kesimlerde sıfır, sahillerde 3 ve yüksek kesimlerde ise eksi 10 dereceye düştü. Trodos’a giden yollar, dün tüm araçlara kapatıldı.

Ali ÇATAL

Kıbrıs, dün ‘yılın en soğuk gününü’ yaşadı. Başkent Lefkoşa’da gündüz sıcaklığı dün 8 derece olarak ölçüldü. Lefkoşa’da gece sıcaklığı ise sıfır dereceye kadar indi.

Sıcaklık, gündüz Lefkoşa ve  Girne’de 8, Gazimağusa’da 9, Dipkarpaz’da ise 7 derece olarak kayıtlara geçti. Bu bölgelerdeki gece sıcaklığının ise sırasıyla 3, 4 ve 6 derece olduğu tahmin edildi. Yüksek bölgelerdeki sıcaklık ortalamaları daha da düşük değerlerde seyrederken; Alevkayası’nda 4 derece olan gündüz sıcaklığının gece eksi 3 olarak gerçekleşeceği tahmin edildi.

Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü, bölgenin alçak basınç sistemi ile oldukça soğuk ve nemli hava kütlesinin etkisi altında olduğunu bildirdi. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin 7 ila 9 derece altında seyredeceğini belirtti.

Öte yandan, soğuk hava dalgası Güney Kıbrıs’ta da oldu. Rum haber ajansının verilerine göre, dün gece itibarıyla sıcaklıkların iç kesimlerde sıfır, sahillerde 3 ve yüksek kesimlerde ise eksi 10 dereceye düştü. Özellikle yüksek bölgelerde hafif kar yağışı veya sulu kar yağışı beklendiği de bildirildi. Rum basınına göre, Trodos’ta dün eksi 3 olarak ölçülen gündüz sıcaklığının gece eksi 10’a düştüğü tahmin edildi.

Trodos’a giden yollar, dün tüm araçlara kapatıldı, yüksek bölgelerdeki bazı yollarınsa sadece 4x4 veya kar lastiği/zinciri olan araçlara açık olduğu bildirildi.

Buran: Yağmur var

Meteoroloji Dairesi Müdürü Raif İlker Buran, kar yağışının beklenmediğini söyledi.

Buran, her yılın şubat periyodunda bir veya iki gün böylesi düşük sıcaklık değerleriyle karşılaşıldığına dikkat çekerek, “Son birkaç gündür 7-8 derecelerde bulunan gün içi ortalama sıcaklık, bugünden itibaren yükselmeye ve 10-11 dereceleri görmeye başlayacak” dedi.

Sıcaklık değerlerinin, bu hafta içerisinde artarak, 14-15 derece olan mevsim normallerini dahi aşacağı müjdesini veren Buran, “14-17 derece bandında bir ortalama bekleniyor” ifadelerini kullandı.

Çeşitli lokasyonlarda önceki gün yaşanan kar yağışına da değinen Buran, bu ay dahilinde bir daha kar yağışının beklenmediğini fakat 11-12 Şubat itibarıyla ülkenin yeni bir yağışlı hava kütlesinin etkisi altına gireceğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108