Cennetten bir köşe

banner37

Son yağışlarla suyla dolan Kukla Sulak Alanı, birçok kuş türüne, yeniden ev sahipliği yapmaya başladı

banner87
Cennetten bir köşe
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Ülkemizin önemli sulak alanlarından olan Kukla Sulak Alanı, son yağışların ardından yeniden yaşam buldu. Uzun yıllardır suya hasret olan Kukla Sulak Alanı, suyla buluşunca, birçok kuş türüne yeniden ev sahipliği yapmaya başladı.

Yağmur suları ile dolan Kukla Sulak Alanı, farklı kuş türlerini ağırlarken, vatandaşlara da görsel bir şölen sunuyor.

Cennetten bir köşe haline gelen Kukla Sulak Alanı’ndaki kuşların dansı, muhteşem bir manzara yaratıyor.

KUŞKOR ve paydaşları tarafından yapılan proje kapsamında geliştirilen bölgeye ziyarette bulunanlar, buradaki çeşit çeşit kuşların oluşturduğu muhteşem şöleni hayranlıkla izliyor.

Beton: Kukla, su ile doldu

KUŞKOR Başkanı Dr. Damla Beton, uzun zamandan bu yana su kurak olan Kukla Sulak Alanı’nın son yağışlarla suyla dolduğunu söyledi.

Dr. Damla Beton, Kukla Sulak Alanı’nın su tutmaya başladığı günün hemen ertesinde pek çok kuşun uğrak yeri olmaya başladığını kaydetti.

Normal şartlarda bu sürecin diğer alanlarda daha uzun zaman alırken, Kukla Sulak Alanı’nın şimdiden yaklaşık 30 Flamingo’ya ev sahipliği yapmaya başladığını ifade eden Beton, ayrıca alanda, kızkuşları, pasbaş, patka, tarla çintesi, giksi, sakarmeke, kaşıkgaga ve daha pek çok kuşun yerini aldığını müjdeledi.

Dr. Damla Beton, proje kapsamında yapılan adaların beklendiği gibi sığınak olarak görev yapmaya başladığını da bildirdi.

Kukla Sulak Alanı’nın doğal yapısı nedeniyle çok kısa zamanda kuşları çekebilen bir cennet olduğunu ifade eden Beton, doğallığı sayesinde küçük flamingoların Kıbrıs’ta ilk kez görüldüğü yer olduğunu belirtti.

Dr. Damla Beton, şunları kaydetti:

“Hatta 100 yıl aradan sonra bataklık kırlangıcının bu alanda ürediği gözlemlenmiştir.

Bu yıl da bu güzelliklere tanık olacağımızı umuyoruz.

Kukla Sulak Alanı dolu olduğu zaman Kıbrıs’ın en güzel sulak alanlarından birisi haline gelir. İnsan baskısının alanda az olması da bunun en önemli nedenlerinden birisidir. Bu nedenle alanı ziyaret eden kişilere, yaban hayatı rahatsız etmeden alanı kullanmalarını rica ederiz.

Kuş gözlem kulübeleri huzurla oturup, doğayı hayvanları rahatsız etmeden izleyebilecekleri şekilde dizayn edilmiştir. Herkesin ziyaret etmesini dileriz.”

Kukla Sulak Alanı’nın barındırdığı kuş varlığından dolayı uluslararası kabul gören önemli bir kuş alanı olduğunu aktaran Beton, Kukla’nın sadece göl kısmının değil, etrafındaki tarlaların da çok değerli kuş türlerine ev sahipliği yaptığını bildirdi.

Kukla Sulak Alanı’nı korumalıyız

Kukla Sulak Alanı’nın gereği gibi korunması gerektiğini ifade eden Dr. Damla Beton, şöyle konuştu:

“Bu, hepimizin, çocuklarına bırakacağı en güzel mirastır. Unutmamamız gerekir ki, Kıbrıs, tipik bir Akdeniz ülkesidir. Su varlığımız kısıtlıdır ve sulak alanlarımız doğal olarak kurur. Nasıl Afrika’nın bazı bölgelerinde kuraklık doğal bir süreçse, bizim sulak alanlarımızın da kuruması doğal bir süreçtir. Bu süreci iyi anlamalı ve kuru dönemlerinde de bu sulak alanlara sahip çıkmaya ve korumaya devam etmeliyiz.

Bu alanlar, kuru olduklarında bile, yaban hayatın varlığını devam ettirebilmesi için çok önemlidirler. Kukla Sulak Alanı da dahil, bu bölgelerin gereği gibi korunması için elimizden geleni yapmamız, Kıbrıs’ta, canlı hayatın devam edebilmesi için şarttır.

Bu proje çok büyük bir işbirliği sayesinde gerçekleşmiş ve gerçekleşmeye devam etmektedir.

Öncelikle KUŞKOR’a gözü kapalı destek veren Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip ve tüm belediye çalışanlarına, projeyi benimseyip önemseyen Su İşleri Dairesi’ne, maddi olarak destek veren AB’ye, alana sahip çıkan bölge halkına, yasa dışı avcılıkla ilgili alanı gözetleyen AVFED ve Dörtyol polisine, işbirliği ve sabrı için teşekkür ederiz. Herkesi, alanı ziyaret etmeye davet ederiz.”

Dr. Damla Beton, Kukla Sulak Alanı’nın muhteşem fotoğraflarını çeken Olkan Ergüler’e de teşekkür etmeyi unutmadı.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2018, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75