banner6

Çevre kirliliğine dikkat çekilecek

banner37

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği ve Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği, “15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde” Yeniboğaziçi’nde bulunan Bedi’s Sahili’nde sahil temizliği etkinliği düzenleyecek

Çevre kirliliğine dikkat çekilecek
banner151

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği ve Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği, gün geçtikçe artan plastik atıklara, çevre kirliliğine dikkat çekmek ve temiz çevreye katkı sağlamak amacıyla “15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde” (World Cleanup Day), Bedi’s Sahilini temizleyecek.

Her iki birlik ortak yaptığı açıklamada tüm halkımızı ve üyelerini Bedi’s Sahili’nde 15 Eylül Cumartesi günü saat 16.00’da düzenleyecekleri çevre temizliği etkinliğine katılmaya davet etti.

Dünya’nın birçok ülkesinde gün dolayısıyla aynı amaçla birçok sivil toplum örgütünün de bir araya gelerek çevre temizliği etkinlikleri düzenleyeceği de açıklandı.

Toplanan plastikler geri dönüşüme gidecek

Etkinlikle ilgili yapılan yazılı açıklamada; Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği ve Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği olarak, gün geçtikçe artan plastik atıklara, çevre kirliliğine dikkat çekmek ve temiz çevreye katkı sağlamak amacıyla 15 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde (World Cleanup day) Dünya’nın birçok farklı yerinde aynı amaçla birçok sivil toplum örgütü bir araya gelerek temiz çevreye katkı koymayı amaçladıkları belirtildi.

Bu amaç doğrultusunda kendilerinin de Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği ve Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği olarak Bedi’s Sahilini temizlemek üzere 15 Eylül Cumartesi günü saat 16.00’da Bedi’s Sahili’nde toplanacaklarının belirtildiği açıklamada,  tüm üye ve halkımızı kendilerine destek vermeleri için Bedi’s Sahiline davet ettiklerini belirttiler.

Etkinlik çerçevesinde sahilden toplanacak olan tüm plastiklerin geri dönüşümde kullanılmak amacıyla Lefkoşa’da bulunan ASM Geri Dönüşüm LTD.’e ulaştırılacağı ifade edildi.

Açıklamada; “özellikle marketlerde alışveriş esnasında kullanılan naylon poşetler, besinlerimizi saklamak ve tüketmek amacıyla kullandığımız plastik tabak, bardak, çatal, pipet, pet şişe, pet şişe kapağı ve plastik saklama kapları doğada uzun yıllar boyunca yok olmadan kalmakta ve birçok canlı türüne zarar vermektedir. Doğal Hayatı Koruma Vakfı (World Wildlife Foundation) verilerine göre Akdeniz’de biriken atığın yüzde 95’ini plastik oluşturmakta ve Akdeniz’de yaşayan 134 canlı türü plastik yutmakta, ayrıca her iki deniz kaplumbağasından birinin sindirim sisteminde ise plastik parçalarına rastlanmaktadır. Dünya genelinde ise 60 tür balığın, 5 tür deniz memelisi, 3 tür deniz kaplumbağası ve 9 tür deniz kuşunun ise tehlike altında olduğunu rapor etmişlerdir” dendi.  

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği ve Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği olarak, sağlıklı yaşamın doğa ile bir bütün ve uyum içinde olduğu takdirde sürdürülebilir olduğunu düşünmekte olduklarının belirtildiği açıklamada, günümüzde doğal yaşamı en çok tehdit eden atıkların başında plastikler bulunduğundan, doğadaki plastik kirliliğini azaltmak amacıyla, marketlerde naylon poşetler haricinde çevre dostu alışveriş poşetlerinin kullanılmasını, besinleri saklama-taşıma kaplarımızın ve içecek şişelerimizin plastik yerine cam olanlarının tercih edilmesinin çevre dostu davranışlar olduğu hatırlatıldı.

Hali hazırda doğada şu an bulunan plastikleri toplamak ve yaşamın bir bütün olduğunu tekrardan hatırlamak, deniz canlılarının zarar görme riskini en aza indirmek amacıyla 15 Eylül Cumartesi günü saat 16.00’da düzenleyecekleri Yeni Boğaziçi Bedi’s plajındaki çevre temizliği etkinliğimize tüm üye ve halkımızın beklemekte olduğu bildirildi.

Ayrıca doğaya zarar vermemek adına etkinliklerinde kullanacakları plastik içermeyen torbaları kendilerine sağlayan Yerel işletmelerimizden Oza Kahve’ye de katkılarından dolayı çok teşekkür ettikleri belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 10:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110